Aktualności

Architektoniczny Nobel

data dodania: 2014-08-28

Najważniejszym wyróżnieniem w branży architektonicznej jest bez wątpienia nagroda Pritzkera. Jest ona dla architektów tym czym  „Oskar” dla środowiska filmowego, czy Nobel dla naukowca, pisarza, polityka. Nagroda została ufundowana przez amerykańskiego milionera i filantropa Jay A. Pritzker'a z Chicago. Pritzkerowie są kojarzeni z międzynarodową siecią luksusowych hoteli Hyatt oraz Fundacją Hyatt, za pośrednictwem której wspierają różne przedsięwzięcia związane z edukacją, medycyną czy nauką.

Jay Pritzker oraz jego żona Cindy uważali, że znaczna nagroda wpłynie na wzrost zainteresowania dobrą architekturą, oraz pobudzi kreatywność w środowisku architektów. Na ich decyzję wpłynęły doświadczenia zdobyte podczas realizacji hoteli sieci Hyatt. W jednym z z nich; Hyatt Regency Atlanta zaprojektowano strzeliste atrium, które miały bardzo pozytywny wpływ na odbiór hotelu, zarówno wśród gości jak i pracowników. Z czasem stało się ono znakiem firmowym sieci, a jego właściciele docenili przemożny wpływ jaki może wywołać architektura na ludzi i otoczenie.

 

Nagrodę przyznaje się raz w roku żyjącemu architektowi, bądź grupie architektów, których talent, wizja i prace wywarły trwały, pozytywny wpływ na środowisko w jakim żyje człowiek. Ceremonia odbywa się zazwyczaj w maju, w miejscu, które ma duże znaczenie dla światowej architektury i dodaje splendoru całej uroczystości. Lokacja zmienia się co roku, oddając cześć miejscom i architektom, którzy je stworzyli. Często są to obiekty, które zaprojektowali laureaci nagrody Pritzkera.

 

Laureata wybiera jury składające się z pięciu do dziewięciu ekspertów. Pełnią oni swoją funkcję przez wiele lat zapewniając odpowiednią ciągłość między przeszłością, a teraźniejszością. W obradach, które trwają z reguły przez kilka pierwszych miesięcy roku nie bierze udziału nikt z rodziny Pritzkerów.

 

Sama ceremonia jest bardzo prosta, składa się zazwyczaj z mowy powitalnej gospodarza reprezentującego dany kraj, przemówienia przewodniczącego jury, prezentacji medalionu przez członka rodziny Pritzkerów oraz przemowy architekta, który otrzymał nagrodę.

 

Pierwszym laureatem nagrody Pritzkera był Amerykanin Philip Johnson. Do 2014 roku uchonorowano w sumie 36 architektów. Wśród zwycięzców dominują Amerykanie, a w ostatnich latach Japończycy (3 z 4 ostatnich nagród).

 

Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości stu tysięcy dolarów, oficjalny certyfikat, od 1987 brązowy medal, oraz limitowaną edycję rzeźby Henrego Spencera Moora - jednego z najwybitniejszych rzeźbiarzy XX w. Medal został zaprojektowany przez wybitnego Chicagowskiego architekta Louis'a Sullivan'a. Wśród laureatów nagrody Pritzkera nie ma jak do tej pory żadnego z polskich architektów.

 

fot: pritzkerprize.com

G.S

 

Luty 2015
data dodania: 2015-02-19
Ciekawym eksperymentem można nazwać budowę jaka została ukończona w Podzamczu Chęcińskim. dr. Ludomir Duda to wybitny polski naukowiec, termodynamik, autor wielu publikacji... więcej...
data dodania: 2015-02-05
Beton nie ma w Polsce dobrej renomy, wynika to z tradycji budownictwa z wielkiej płyty, które zdominowało krajobraz polskich miast. Powoli się to jednak zmienia, głównie dzięki udanym, nowym realizacją z betonu architektonicznego.... więcej...
data dodania: 2015-02-02
Niby nic nowego, a jednak projekt domu MNISZKÓW (DM-6545) przyciąga wyjątkową prostotą, elegancją, funkcjonalnością, dwuspadowym dachem. To nowoczesna interpretacja tradycyjnej bryły z poddaszem mieszkalnym. Dom zaprojektowany na bazie prostokąta, przykryty dachem bez lukarn,  już w zamierzeniu jest prostym, nie tylko tanim w budowie i późniejszym użytkowaniu, ale i  eleganckim budynkiem w nowoczesnym wydaniu. Cechują go elewacje spokojne, ale i atrakcyjne, głównie... więcej...