Aktualności

Biurowce z klasą

data dodania: 2014-04-25

Firma Logo Okre Development prowadzi projekty deweloperskie w sektorze rynku biurowym i mieszkaniowym. Jedną z pierwszych realizacji i chyba najbardziej znaną jest biurowiec w Warszawie Jerozolimskie Business Park (16.500 mkw.). Kolejne inwestycje to Jutrzenki Business Park w Warszawie (2.738 mkw.), w Poznaniu Winogrady Business Center (7.330 mkw). Wybudowali także Galerię Indomo w Lubinie (9.577 mkw. powierzchni handlowej) oraz apartamentowiec Park Residence w Warszawie.

Obecnie kończą budowę mieszkań w ramach osiedla "Na Skraju Lasu", zaczynają przygotowania do uruchomienia kolejnego etapu. ,,Na Skraju Lasu” to nowoczesny kompleks mieszkaniowy złożony z trzech kameralnych budynków, łączący nowoczesną architekturę, belgijskie standardy budowy, bardzo dobrą lokalizację w mieście i przystępne ceny. Finalizują także zakup kolejnych działek w Poznaniu, na których powstaną nowe inwestycje mieszkaniowe.

Najnowsza ukończona inwestycja komercyjna OKRE Development to biurowiec klasy A - GreenWings Offices w Warszawie (10.850 mkw. powierzchni biurowej) na Okęciu. Budynek w kwietniu otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Biurowiec Green Wings w Warszawie

fot. Biurowiec Green Wings w Warszawie

Ich aktualna oferta mieszkaniowa dotyczy Osiedla ,,Na Skraju Lasu” w Poznaniu a dokładnie  I etapu - budynku A, w którym znajdują się 32 mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 65 m2 o bardzo funkcjonalnym rozkładzie. Każde mieszkanie posiada własny balkon lub ogródek na parterze. Budynek A składa się z 3 pięter i podziemnej hali garażowej, do której zjeżdża winda.

Nadal będą kontynuować komercjalizację biurowca Green Wings Offices w Warszawie. Budynek jest prawie w połowie wynajęty. Liczą, że do końca roku uda się im wynająć go w 100%. Cieszą się, że ich najemcy docenili wysoki standard w jakim budynek jest zaprojektowany i wykończony. Pierwsi najemcy wprowadzą się do niego już w czerwcu tego roku.

GreenWings Offices to nie tylko przestrzenie biurowe, ale również centrum konferencyjne. W obiekcie możliwe będzie organizowanie konferencji i eventów. W tym celu sala konferencyjna graniczy z kantyną, która może cateringowo obsłużyć imprezy odbywające się zarówno w całej przestrzeni konferencyjnej (która ma 193 mkw) jak i mniejszych salach utworzonych po podzieleniu całości na trzy mniejsze części. Sale konferencyjne wyposażono w nowoczesne ekrany sterowane tabletami, zaawansowane systemy nagłaśniające, a także sprzęt audiowizualny do odtwarzania w technologii HD.

Oprócz tego rozglądają się za najemcami, którzy byli by zainteresowani najmem budynku Grójecka Offices. Biurowiec powstanie przy ul. Grójeckiej w Warszawie i dostarczy 7400 mkw powierzchni biurowej w tym 530 mkw powierzchni handlowej.

Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

fot. Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

W roku 2014 OKRE Development wchodzi z nowymi nadziejami na efektywne przeprowadzenie programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych". Wygląda jednak na to, iż skorzystają na nim jedynie klienci kupujący od deweloperów. Dopłaty realizowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" nie będą tak atrakcyjne jak w zakończonym już programie „Rodzina na swoim". Będzie tak przede wszystkim dlatego, iż nowy program w swych założeniach dotyczy wyłącznie nowego budownictwa. Fakt ten spowoduje, iż osoby chcące zakupić swoje nieruchomości w małych miastach i wsiach na uzyskanie dopłaty będą miały znikome szanse. Rynek pierwotny na takich terenach bowiem właściwie nie istnieje.    

Deweloper widzi duże zainteresowanie swoimi inwestycjami co pozwala na stwierdzenie, że budownictwo komercyjne i w ogóle budownictwo wychodzi już na prostą.  Obserwują pewne trendy, które mogą długo utrzymać się na rynku nieruchomości komercyjnych. Ze względu na wzrost aktywności deweloperskiej w Warszawie, rynek zaczął faworyzować najemców, to z kolei doprowadziło do zwiększenia elastyczności właścicieli nieruchomości. Biorąc pod uwagę pakiety motywacyjne, czynsze efektywne kształtują się obecnie o 25-30 % niżej w stosunku do czynszów bazowych.
Obecnie OKRE Development prowadzi prace projektowe nad realizacją osiedla na Wildzie w Poznaniu i domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej  przy ul. Na Skraju w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Projekt zakłada budowę 96 mieszkań. Planują także rozpocząć inwestycję biurową przy jednej z najważniejszych arterii zachodniej Warszawy - ul. Grójeckiej. Zaletą lokalizacji jest doskonałe, biznesowe sąsiedztwo oraz dobre połączenia komunikacyjne. Biurowiec Gójecka Offices uzyskał Certyfikat ekologiczny “EXCELLENT”. W raporcie BREEAM jest to najwyższa certyfikacja w Warszawie i druga w Polsce. Budynek dostarczy 7300 mkw powierzchni biurowej i handlowej, a zaprojektowała go renomowana pracownia Kuryłowicz & Associates.

Filozofią OKRE Development jest w jak największym stopniu sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Zawsze słuchają tego co ,,mówi rynek”, dlatego będą starać się budować tak aby zadowolić naszych klientów i najemców więc nie wykluczone że kiedyś skorzystają z projektów typowych domów lub projektów typowych biurowców.

Projekt budynku mieszkalnego powinien być jak najbardziej uniwersalny, bronić się mimo upływającego czasu i zmieniających się na rynku trendów. Zdaniem OKRE Development jednym z najważniejszych wyznaczników dobrego projektu jest jego funkcjonalność i możliwość indywidualnej rearanżacji – jak choćby możliwość otwarcia kuchni na salon. W ich inwestycjach każde mieszkanie posiada własny balkon, loggię, taras lub ogródek; starają się wprowadzać rozwiązania praktykowane szeroko na zachodzie – jak choćby okna przesuwne, które poza doskonałym doświetleniem pomieszczeń wpływają również w znacznym stopniu na ich ustawność. Nie bez znaczenia są też udogodnienia w postaci stojaków rowerowych w hali garażowej, komórek lokatorskich czy wózkarni.

Dewelopera cieszy, że klienci coraz częściej potrafią docenić prostotę architektury - co bynajmniej nie oznacza, że ma być ona nudna i szara. We własnych inwestycjach nie boją się czerpać ze wzorów skandynawskich, gdzie prosta forma architektoniczna połączona jest z odważnym kolorem, a osiedla są otwarte na otaczającą je okolicę. W ten sposób tworzą wyróżniające się projekty, które jednocześnie wtapiają się w istniejącą tkankę.

Obserwacje firmy pokazują, że dominujące jest w tej chwili zapotrzebowanie na standard „ekonomiczny plus” – są to inwestycje oddawane klientom w standardzie deweloperskim, gdzie rozwiązania architektoniczne dotyczące części wspólnych są nowoczesne, eleganckie, przede wszystkim funkcjonalne (np. windy nawet w budynkach czterokondygnacyjnych), a jednocześnie utrzymane są w dobrej relacji jakości do ceny. 

W dużych miastach podaż mieszkań jest duża, że inwestycje – poza dobrą relacją jakości do ceny – muszą cieszyć się dodatkowymi przewagami konkurencyjnymi, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego nabywcy. Jednym z najważniejszych ich zdaniem atutów każdej inwestycji jest właśnie jej lokalizacja – nieruchomości pod swoje projekty dobierają starannie, tak aby każdorazowo cieszyły się one jakąś przewagą w dzielnicy, czy – szerzej – w mieście (np. lokalizacja Osiedla Na Skraju Lasu na poznańskich Naramowicach, wzdłuż rezerwatu przyrody Żurawiniec). 

Program „Mieszkanie dla Młodych”, przynajmniej na razie – po obserwacjach z pierwszego kwartału jego obowiązywania, cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem klientów. Z punktu widzenia deweloperów jest to program potencjalnie wspierający sprzedaż, choć obowiązujące w jego ramach limity cenowe są w praktyce dość trudne do spełnienia, jeśli inwestycja ma być zrealizowana w dobrej lokalizacji i w dobrej jakości, co z kolei w ujęciu długofalowym ma dużo większe znaczenie. Ponadto, duża zmienność wskaźników powoduje, że deweloperzy traktują wsparcie w ramach tego programu raczej w kategorii ewentualnego bonusu sprzedażowego niż czynnika, w oparciu o który realizują swoje inwestycje.

Wygląda na to, że rynek deweloperski z powrotem łapie wiatr w żagle – sprzedaż od kilku kwartałów sukcesywnie rośnie, ceny się ustabilizowały a w dużych ośrodkach miejskich nawet zaczęły nieznacznie rosnąć.

W najbliższych latach, ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej w budowie, wynajmujący będą musieli nadal liczyć się ze wzrostem poziomu pustostanów oraz utrzymującą się presją na spadki stawek czynszowych. Presja na spadek stawek czynszowych może  utrzymywać się przynajmniej do końca 2015 r.

Przed zakupem nieruchomości, czy to mieszkania czy to domu, warto zapoznać się z cenami porównywalnych pod względem wielkości i standardu wykonania nieruchomości w okolicy. Sprawdźmy, jakie inwestycje planowane są w okolicy w najbliższej przyszłości – czy wpłyną one na obniżenie wartości nieruchomości (np. wysypisko śmieci czy lotnisko) czy też poprawią jej parametry (np. szkoła czy nowa trasa tramwajowa). Zastanówmy się również, czego oczekujemy: spokojnej okolicy oddalonej od centrum, czy też lokalizacji w samym sercu miasta – każda z nich ma swoje zalety i wady.

/rz/

 

Wrzesień 2014
data dodania: 2014-09-30
Ralph Adams Cram to wpływowy amerykański architekt, działający na przełomie XIX i XX wieku w Nowym Jorku i Bostonie, określany często, z racji licznych koncepcji budynków kolegialnych i neogotyckich świątyń, mianem „architekta kościelnego”.  Ta dość specyficzna „łatka” nadana mu przez środowisko architektoniczne nie oznacza jednak, że prace Crama cyrkulowały jedynie wokół obiektów sakralnych. Z równym powodzeniem kreślił... więcej...
data dodania: 2014-09-29
Nie za duży i nie za mały, prosty front, ale reprezentacyjna elewacja ogrodowa, dodatkowo ma to „coś”. Z klasą, funkcjonalny i tani w budowie oraz późniejszej eksploatacji. To właśnie projekt domu MIECZYKOWICE (DM-6541). Elewacje przyciągają uwagę prostotą, okraszoną niewielką ilością detali. Uroczy wykusz od strony ogrodu nadaje budynkowi wyjątkowego charakteru i jest jedynym, ale ważnym i potrzebnym ozdobnikiem w całym przedsięwzięciu. Dwuspadowy dach nieco... więcej...
data dodania: 2014-09-25
Budowa domu jest zazwyczaj długotrwałym procesem i każdemu inwestorowi zależy by efekt końcowy był jak najlepszy. Dlatego warto szczególną uwagę poświęcić na to w jaki sposób wykończone zostaną poszczególne elewacje. Kluczową rolę odgrywa tu dobranie odpowiednich kolorów tak, by całość założenia była spójna i jednolita. Podczas doboru kolorów elewacji i dachu powinniśmy zwrócić uwagę na wiele aspektów domu, który... więcej...
data dodania: 2014-09-24
Każdy z nas lubi od czasu do czasu opuścić domowe pielesze, wyjść aby dla odmiany zjeść w innym otoczeniu czy dobrze się zabawić. Projekt budynku restauracyjnego K-17 powstał z myślą o wymagających klientach którym od czasu do czasu być może nudzi się codzienność i dla urozmaicenia mieliby ochotę np. zjeść królewskie śniadanie w miłym otoczeniu. Ta trzykondygnacyjna rozłożysta bryła,jest w pełni przystosowana aby pełnić funkcję domu weselnego. Budynek... więcej...
data dodania: 2014-09-23
Ekspresjonizm to styl w architekturze europejskiej rozwijający się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Stanowił on formę przejściową między secesją a wczesnym modernizmem stąd też projekty domów, budynków komercyjnych czy instytucjonalnych tego okresu łączyły w sobie cechy obu tych kierunków. Silnie zakorzenione w przeszłości i jednocześnie otwarte na przyszłość stawały się pomostem łączącym te dwa diametralnie różne style... więcej...
data dodania: 2014-09-22
To najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać dom mieszkalny. Taki jest właśnie projekt WAWRZYNÓW (DM-6536) z nowej oferty naszego biura. Prosta, ale ciekawa bryła z reprezentacyjnymi balkonami i tarasem w elewacji bocznej oraz ciekawym podcieniem w elewacji wejściowej tworzą wrażenie elegancji, spokoju i ładu. Całość przykrywa dwuspadowy dach, rozciągający się również nad górnym balkonem. Projekt domu przewiduje bardzo funkcjonalne wnętrze.... więcej...
data dodania: 2014-09-18
Mamy już wrzesień, można więc podsumować jak wyglądała kondycja budownictwa mieszkaniowego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Budowlańcy na pewno nie mogą narzekać, jak do tej pory wydano nieco ponad 87 tysięcy pozwoleń na budowę, czyli o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2013r. Tradycyjnie najwięcej buduje się w najbogatszych regionach Polski. Najwięcej pozwoleń wydano na Mazowszu (12112.), Wielkopolsce (9916), Małopolsce (9440) i Śląsku (8148). W ogólnej... więcej...
data dodania: 2014-09-18
W natłoku codziennych spraw i obowiązków wobec rodziny czy pracy, często... więcej...
data dodania: 2014-09-16
Sean Godsell to przedstawiciel nowej generacji australijskich... więcej...
data dodania: 2014-09-15
To propozycja dla rodzin, które poszukują wygodnego, choć niezbyt wielkiego gabarytowo i powierzchniowo budynku, dającego możliwość mieszkania razem, ale z zachowaniem odrębnych gospodarstw domowych i przy wydzieleniu osobnej przestrzeni mieszkalnej. Taki właśnie jest projekt MIELNO (DM-6489). Funkcjonalny, prosty, z wydzieloną, osobną klatką schodową. Posiada dwuspadowy dach, wygodne balkony. Estetyczna bryła przyciąga symetrią i ładem. Duże przeszklenia pozwalają na doskonałe... więcej...
data dodania: 2014-09-11
Są w naszym,życiu chwile które ze względu na swoją wagę chcielibyśmy spędzić w dobrej atmosferze i przyjaznym, niebanalnym otoczeniu. Do takich chwil możemy zaliczyć... więcej...
data dodania: 2014-09-11
Materiały budowlane z ceramiki cieszą się w Polsce dużą popularnością, ich specyficzną odmianą o ciekawych właściwościach jest ceramika poryzowana, zwana też potocznie „ciepłą”. W stosunku do tradycyjnej ma ona lepsze właściwości termoizolacyjne, które uzyskuje się dzięki nieco innej technologii. Składnikami są tu; glina, woda oraz trociny lub mączka drzewna, które pod wpływem wysokiej temperatury ulegają spaleniu i pozostawiają po sobie mikro pory... więcej...
data dodania: 2014-09-09
Wieżowce to nieodłączny element współczesnej tkanki urbanistycznej. Charakterystyczne, strzeliste bryły, na stałe wpisały się w pejzaż wielu miast i zdominowały panoramy metropolii do tego stopnia, że z czasem stały się ich wizytówką czego świetnym przykładem jest chociażby Nowy Jork. Obecnie tak popularne, niegdyś budziły sensację i wyzwalały skrajne emocje. Jedni widzieli w nich zapowiedź przyszłości projektowania inni twierdzili, że psują strukturę i wewnętrzną... więcej...
data dodania: 2014-09-04
Silikaty są materiałami wapienno-piaskowymi, powstającymi z naturalnych surowców. W ostatnich latach narosło wokół nich... więcej...
data dodania: 2014-09-04
W chwili obecnej w naszym biurze architektonicznym KB Projekt dla... więcej...