Aktualności

Budynek wielorodzinny - Bundle Tower SK S-Trenue

data dodania: 2014-10-03

 

„Bundle Tower SK S-Trenue”- ten oryginalny budynek wielorodzinny znajduje się w stosunkowo młodym, biznesowym dystrykcie Yoido, który bardzo mocno zaczął rozwijać się po 1980 roku. Zabudowany jest głównie drapaczami chmur. S-trenue zlokalizowany jest na działce (powierzchnia: 2931m2) biegnącej wzdłuż ulicy i zajmuje 60 % jej powierzchni.
          Budynek ten stanowi bryła L kształtna, znacznie szczuplejsza od otaczających ja budowli. Jedna z idei założenia, było nawiązanie do smukłej linii kwiatu..Całość ma 161 m wysokości. Jest podzielona na trzy elementy. Centralny wertykalny rdzeń, zupełnie prosty, oddziela pozostałe, nieco zakrzywione wieże, które są z nim połączone. Jedna znajduje się od strony ulicy, natomiast druga przechodzi w pięciokondygnacyjny cokół, który nadaje całej bryle kształt L i zawiera przestrzenie komercyjne. Dzięki temu że boczne wieże zmieniają swoje kąty, zakrzywiają się, powstają spore dystanse między nimi a rdzeniem głównym, co stwarza tam dodatkową, zewnętrzną przestrzeń. Umożliwiło to stworzenie „podniebnych ogrodów” znajdujących się na elementach między wieżami. 32 mosty łączą te „dziury” konstrukcyjnie jak i funkcjonalnie. Mają one formę ogrodu z balkonem. Dodatkową zaletą takiego projektu jest to, że wiele mieszkań ma znacznie większą ekspozycje na światło dzienne, oraz dostęp do zieleni, przez to że ich 3 strony wychodzą na zewnętrzne strony bryły.
            Budynek składa się z 7 podstawowych poziomów, oraz kolejnych 36 kondygnacji tak zwanych „ super struktur”. Całość ma prawie 40 000 m2 (39 899 m2)powierzchni. Na poziomach 2-7 znajduje się parking oraz pomieszczenie techniczne. Wszelkie lokale komercyjne jak i udogodnienia dla mieszkańców zajmują cztery pierwsze poziomy super struktury, a mieszkania od 5 do 36 poziomu. Kondygnacje 14-15 zawierają lokale użyteczności publicznej dla mieszkańców, oraz główne centrum techniczne.
           W tym budynku mieszkania mają formę „officetels”, czyli miejsc do życia i pracy: mieszkań - biur. Na 36 piętrze znajdują się penthous'y. Na każde trzy przypadają zewnętrzne przestrzenie przeznaczone na podniebne ogrody.Węzeł komunikacyjny jest rozciągnięty na 4 niższe komercyjne kondygnacje i zawiera atrium z ogrodem, hall ze schodami ruchomymi, oraz inne formy służące mieszkańcom oraz ożywieniu budynku. Komercyjny „Cokół” budowli stanowiący 5 kondygnacji, zajmuje maksymalną powierzchnię, aby jak najbardziej rentownie wykorzystać możliwość działki podczas gdy od 5 piętra plan jest znacznie zredukowany. Główny pionowy rdzeń budynku stanowi zbrojona betonowa konstrukcja, podczas gdy pozostałe wieże są z konstrukcji stalowej. Na wysokości poziomów 14- 15 znajduje się pasowy wspornik wzmacniający tę super strukturę.
           W elewacjach z każdej strony dominuje szkło, które dzielą subtelnie jasne, pionowe pasma. Smukłe i dłutowate elementy, poza tym iż dają wrażenie spoiwa dla szklanych elementów, podkreślają lekką wydłużoną formę budynku. W dolnej i górnej części , dzielą się w nieregularny sposób, podkreślając poszerzenie formy obiektu w tych odcinkach Widać to na północnej i południowej elewacji. Na fasadzie wschodniej i zachodniej pionowe struktury są regularne, natomiast można dostrzec jakby załamania ścian na całej długości.
            Wzdłuż 100m ulicy, przyległej do działki, planowane jest utworzenie parku, w którym rosnąć mają bambusy, wilczomlecze oraz stać mają liczne fontanny. W dodatku 20 m na zachód od S –trenue powstać ma ogród- wyspa o wymiarach 85 x 5 m. Mimo, że wąski to w połączeniu z parkiem stworzy niesamowitą przestrzeń rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców. Projekt tego budynku wielorodzinnego zajął architektom mnóstwo a konstruktorom na pewno przysporzył wielu dylematów, ale jak widać było warto.


fot: http://sigalonenvironment.soup.io/

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...