Aktualności

Butikowy hotel etnodesign

data dodania: 2014-03-20

Hotel Piwniczna SPA&Conference to czterogwiazdkowy, pierwszy w Polsce butikowy hotel etnodesign. Zlokalizowany jest nad malowniczym brzegiem rzeki Poprad w Piwnicznej-Zdroju, której, w odróżnieniu od sąsiednich miejscowości, udało się zachować charakter kameralnego uzdrowiska. Obiekt rozpoczął działalność w lipcu 2013r.

Projektant otrzymał od właścicieli wolną rękę i miał ogromną swobodę tworząc projekt hotelu. Pracy nad projektem towarzyszyło dogłębne poznawanie kultury regionu. Dzięki temu powstał obiekt niebanalny, łączący tradycyjny folklor z eleganckim i oszczędnym minimalizmem.

Tworząc hotel Piwniczna starano się czerpać z najlepszych praktyk hoteli czterogwiazdkowych. Inspiracją dla właścicieli były także luksusowe centra SPA oraz najbardziej uznane w Polsce restauracje. Łącząc dobre praktyki z odważną wizją i konsekwencją w jej realizacji, udało się stworzyć hotel, który sam może stać się wzorem do naśladowania.

Wygląd budynku jest inspirowany sztuką ludową Czarnych Górali. Intencją projektantów było stworzenie hotelu, który swą architekturą będzie przypominał kobiecy strój. Górna część ma przypominać białą bluzkę, a dół sukienkę utrzymaną w tradycyjnych dla regionu kolorach. Elementy balustrad zdobione są motywem haftu krzyżykowego. Wnętrza hotelu wykończone zostały naturalnymi budulcami najwyższej jakości, ale także elementami dekoracyjnymi z pogranicza kiczu, z zachowaniem niezbędnej równowagi.

Hotel Piwniczna ma bardzo bogatą ofertę, która, pomimo lokalizacji typowej dla kurortów narciarskich, uniezależnia od warunków pogodowych. Dla gości hotelu poza atrakcjami zimowymi, takimi jak luksusowy skibus czy skutery śnieżne, przygotowano quady, buggy, poduszkowiec i plażę nad Popradem. Przede wszystkim jednak goście mogą oddawać się przyjemnościom w luksusowym HedoniSPA. Wyjątkowo przedstawia się pierwsza strefa, w której są baseny. Do jednego z nich sprowadzono słoną wodę z Morza Martwego. Dodatkową atrakcją są czterometrowe wodospady, które wpadają do wody w otoczeniu otwartego ognia. Zgodnie z filozofią HedoniSPA przygotowano drugą wyjątkową strefę saun, łaźni, term, tężni, specjalnych wanien, lodopadów, studni i niesamowitego prysznica wrażeń. Zgodnie z kulturą saunowania obowiązuje tu strefa nagości. Bogata oferta to także doskonałe zaplecze konferencyjne – nowoczesne sale, dogodna lokalizacja i przestronny monitorowany parking.

 Naturalną przewagę Hotelu Piwniczna stanowi oczywiście fakt, że jest to pierwszy butikowy hotel etnodesign w Polsce. Jest to jedyny taki obiekt w kraju, wprowadzający na rynek hotelarski zupełnie nową jakość – światowe standardy wykończenia i obsługi, niepowtarzalny design i kultywowanie tradycji regionu.

Bogata oferta hotelu pomaga w zaspakajaniu rosnących wymagań gości odnośnie standardów wyposażenia i usług. Rozwija się również moda na kilkudniowe wypady do ośrodków SPA, na oryginalne i ekstremalne dyscypliny sportowe i na jedzenie poza domem. Zarządzający starają się sprostać tym wszystkim oczekiwaniom i jak na razie, się im to udaje.

W pierwszych miesiącach działalności, czyli od lipca do grudnia 2013r. wykorzystanie miejsc kształtowało się na poziomie 30%. Od grudnia do końca ferii zimowych hotel był zapełniony prawie w 100%. Wczesną wiosną i jesienią, gdy obłożenie hoteli górskich jest tradycyjnie mniejsze, hotel skupia się na obsłudze grup biznesowych oraz na organizacji wczasów odchudzających.

Nie da się ukryć, że zarówno 2013 rok, jak i początek 2014 to czas dobrej koniunktury na rynku hotelarskim i restauracyjnym. Dla obiektów, zlokalizowanych w górach sporym problemem okazała się jednak tegoroczna zima – łagodna i krótka, sprawiła, że hotele, będące do tej pory popularnymi celami podróży narciarzy, świeciły pustkami, a obroty okazały się o kilkadziesiąt procent niższe. W regionach turystycznych odnotowano także duże spadki cen, dla przykładu w Karpaczu ceny średnio spadły aż o ¼, a w Zakopanem – o 1/5. Hotel Piwniczna dzięki bardzo szerokiej ofercie, bazującej nie tylko na nartach, był zapełniony niemal całkowicie przez cały okres ferii zimowych i to przy utrzymaniu standardowych cen.

W najbliższym czasie właściciele Hotelu Piwniczna będą skupiać się na poszerzaniu jego oferty – jest to obiekt o ogromnym potencjale, który zamierzają w pełni wykorzystać. Lokalizacja Hotelu Piwniczna i sposób zagospodarowania jego otoczenia, a także jego butikowy charakter wykluczają możliwość rozbudowy infrastruktury noclegowej o domki turystyczne, bungalowy czy domki letniskowe.

Polski rynek noclegowy rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie – analitycy zauważają, że w najbliższym czasie w naszym kraju będzie przybywać 50-60 obiektów hotelowych rocznie. Wynika to oczywiście z rosnącego zapotrzebowania na te usługi – Polacy stali się bardziej skłonni do podróży, zarówno turystycznych, jak i biznesowych. Dodatkowo, pomimo wahań polskiej koniunktury, popyt na dobra luksusowe, w tym hotelarskie i SPA, utrzymuje się na niezmienionym poziomie.

Według właścicieli Hotelu Piwniczna, w Polsce zdecydowanie brakuje obiektów na światowym poziomie. Światowe standardy stają się ważne nie tylko ze względu na gości zagranicznych, ale także krajowych, których świadomość w tym zakresie rośnie dzięki licznym zagranicznym podróżom. Pewną i w miarę bezpieczną inwestycją na rynku hotelarskim są obiekty biznesowe, zlokalizowane w centrum miast. Budowa hoteli typowo turystycznych wymaga lepszej strategii i oryginalnego pomysłu.

Oferowanie przez hotele usług komplementarnych to absolutnie teraźniejszość. Warto jednak zaznaczyć, że ma ona nieco mniejsze znaczenie w obiektach typowo biznesowych w centrach miast – tutaj liczy się przede wszystkim połączenie funkcji noclegowej z konferencyjną.

A jakie usługi oferuje Hotel Piwniczna? Poza usługami noclegowymi w sprzedaży jest szeroki wachlarz usług SPA, oryginalna kuchnia w restauracji Czarna Owca, organizacja wydarzeń o charakterze konferencyjno-szkoleniowym i okolicznościowym oraz ciekawe formy spędzania wolnego czasu, takie jak poduszkowiec, quady, czy skutery śnieżne. W tym roku goście hotelowi zostaną zaproszeni na spływ pontonami po rwących wodach Popradu oraz, i tutaj prawdziwy hit w Polsce, SUP (z ang. stand up paddle), czyli deską podobną do windsurfingowej, tyle tylko, że zamiast w żagiel, wyposażoną w wiosło.

Polskie hotele pod wieloma względami wyprzedzają obiekty zagraniczne. Są nowe, świetnie wyposażone, często standard polskiego hotelu trzygwiazdkowego odpowiada standardom czterogwiazdkowego na Zachodzie, a pięciogwiazdkowego np. w kurortach egipskich.  W Polsce powstaje wiele nowych obiektów, dzięki czemu konkurencja na rynku jest spora i tym samym rośnie poziom oferowanych usług. Przewagą polskich hoteli, przede wszystkim butikowych, jak np. Hotel Piwniczna, jest także elastyczność – gość może liczyć na indywidualne podejście, które nie istnieje w hotelach za granicą ze względu na funkcjonujące tam sztywne procedury.

G.S.

fot: Hotel Piwniczna

Sierpień 2014
data dodania: 2014-08-28
Najważniejszym wyróżnieniem w branży architektonicznej jest bez wątpienia nagroda Pritzkera. Jest ona dla architektów tym czym „Oskar” dla środowiska filmowego, czy Nobel dla... więcej...
data dodania: 2014-08-27
Wsród projektów budynków gastronomicznych z zapleczem noclegowym... więcej...
data dodania: 2014-08-26
Historia architektury zna wiele przykładów jednostek wybitnych. Twórców,... więcej...
data dodania: 2014-08-21
Projekt domu japońskiego zespołu architektów Yutaka YOSHIDA ARCHITEKT&Associates zrealizowany został w roku 2010. Znajduje się w Japońskim mieście Hiroshima jako jeden z domów jednorodzinnych, w otoczonej zewsząd zielenią, mieszkaniowej dzielnicy Kobe. Projekt swoimi gabarytami identyfikuje się z kilkupiętrową miejscową zabudową. Zielona, zbliżona do kwadratu działka o powierzchni 100.25m2 jest lekko wzniesiona. Od strony północno wschodniej, jej granica zaakcentowana... więcej...
data dodania: 2014-08-20
Na początku roku 2014 opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej projekt budynku o symbolu K-61,... więcej...
data dodania: 2014-08-19
Ornamentyka w architekturze stosowana umiejętnie i oszczędnie potrafi... więcej...
data dodania: 2014-08-18
to na pewno projekt domu GĄSKI (DM-6501). Prosta bryła z dużą ilością detali architektonicznych przyciąga uwagę głównie finezyjnym wejściem do budynku. Dominuje tu ryzalit z dwiema stylowymi, prostokątnymi kolumnami podpierającymi balkon. Całość przykryta dwuspadowym daszkiem tworzącym w elewacji frontowej trójkątne zwieńczenie. Symetrycznie zaprojektowane okiennice nadają bryle elegancji i smaku, zaś finezję dom zyskuje dzięki łukowym wykończeniom stolarki okiennej... więcej...
data dodania: 2014-08-14
Dom projektu zespołu Japońskich architektów Kazunori Fujimoto Architect & Associates powstał w roku 2010 w gęsto zaludnionej części Japońskiego  miasta Nasu jako dom weekendowy. Niemalże równa terenowo działka 550m n.p.m, o powierzchni 504m2 porasta wysoka i niska zieleń parkowa. Duża ilość drzew sprawia, że dom wygląda jakby stał w lesie. Bryła budynku ustawiona równolegle do przebiegającej od południowego wschodu drogi głównej. Tutaj też znajduje... więcej...
data dodania: 2014-08-13
W ofercie naszego biura architektonicznego KB Projekt od kilku miesięcy... więcej...
data dodania: 2014-08-12
Nieprzeciętny architekt i projektant przemysłowy, wizjoner. Człowiek... więcej...
data dodania: 2014-08-11
Do takich z pewnością zaliczyć można projekt domu BILCZA N (DM-5508N). Elegancki i wytworny, wprost dla inwestorów posiadających większą działkę, gustujących w domach wyróżniających się detalami architektonicznymi, a zarazem szukających wygodnego programu. Bryła jest rozbudowana i urozmaicona. Efektowne wejście w elewacji frontowej oraz niecodzienny wykusz w salonie dynamizują już nieregularną, dzięki wysunięciom garażu i tarasu budowlę. Wszystko to sprawia, iż... więcej...
data dodania: 2014-08-08
W 2008 roku w Dublinie został oddany do użytku apartamentowiec projektu Shay Cleary Architects.  Działka, na której stanął zlokalizowana jest tuż nad kanałem i portem. Od północy teren ograniczony jest przez most i bardzo ruchliwą ulicę, natomiast od zachodu zaprojektowano wjazd na parking i wejście do budynku. Nie zaproponowano żadnej przestrzeni zielonej wokół założenia, brak też małej architektury. Prostopadłościenna... więcej...
data dodania: 2014-08-06
W naszej ofercie pojawi się niedługo nowy projekt sklepu parterowego.... więcej...
data dodania: 2014-08-05
Eliot Noyes to postać niezwykła. Wybitny architekt, nietuzinkowy... więcej...
data dodania: 2014-08-04
nie zawsze znaczy prosty, sztampowy, bez urozmaicenia w bryle, na planie prostokąta. Wręcz przeciwnie - można stworzyć gotowy projekt domu o zróżnicowanej i ciekawej formie. Udowadnia to projekt CRODA DA LAGO (DM-6415). To propozycja dla osób, które cenią sobie indywidualizm i oryginalność, a jednocześnie lubią modernistyczne formy architektury. Budynek wyróżnia się półokrągłą ścianą elewacji nadającą całości atrakcyjności, nieco tajemniczości.... więcej...
data dodania: 2014-08-01
Kto z nas nie chciałby mieszkać w luksusowym apartamentowcu? Wysokiej jakości mieszkania stają się standardem i coraz częściej buduje się takie domy wielorodzinne. Projekty budynków mieszkalnych są zazwyczaj bardzo proste ale równocześnie eleganckie z wyglądu, ich program dopasowany do wygody mieszkańców – mieszkania o sporej powierzchni w niedużej ilości aby nie zakłócać prywatności. W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka takich właśnie budynków,... więcej...