Aktualności

Chciałbym, ażby deska giętka

data dodania: 2016-07-05

Sklejka nie ma w Polsce najlepszej pracy. Przez lata niskiej jakości, ciężka, łatwo trzaskająca i zawsze nastroszona drzazgami, uważana była za materiał gorszego sortu, zastępujący z konieczności drewno, marnowany i nieszanowany. Modelarze może pracowali z nią gdzieś na lotniskach, ale jeśli już ktoś gustował w drewnie, dom wykańczał boazerią – i żaden architekt nie zaproponował by mu nic innego.

Zachód miał więcej czasu na oswojenie się ze sklejanymi razem płatami drewna, produkowanymi nie dla ich taniości, lecz dla odporności: pierwsze podobne rozwiązania pochodzą z czasów wojen napoleońskich, jeden z pierwszych patentów na maszynę tartaczną niezbędną do wytwarzania sklejki otrzymał ojciec Alfreda Nobla, na przełomie XIX i XX wieku dziesiątki rodzajów sklejki były już popularne w modelarstwie, stolarstwie i w branży budowlanej. A potem przyszedł jeszcze boom lotniczy i na kilkadziesiąt lat, do czasu udoskonalenia lekkich stopów aluminium, skeljkana dobre zagościła w powietrzu.

Dzisiaj, wydawałoby się, wyparły ją tworzywa sztuczne – ale nie nieprawda, kolejne generacje sklejki sprawdzają się w szybownictwie, w branży turbin, bam w transporcie gazu płynnego, jako element zaworów. Przeze wszystkim jednak pożądane są przez designerów.

Jak twierdzą architekci wnętrz pracujący ze sklejką, to materiał jedyny w swoim rodzaju, ponieważ zapewnia dwojaki efekt: pasuje do wnętrz bardzo ascetycznych, minimalistycznych, w których stawia się przede wszystkim na geometrię i bryły – a jednocześnie ociepla je, humanizuje, zarówno, jeśli idzie o kolory, jak o fakturę. W otynkowanych, ceglanych, wykładanych blachą murach sklejka przybliża wnętrze.

Sklejka jest materiałem z pogranicza tradycji i nowoczesności: dlatego tak dobrze sprawdza się ostatnio w Japonii.Warto, żeby wróciła do łask i w Polsce. (ws)

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...