Aktualności

Domy w standardzie premium

data dodania: 2014-03-28

Rawa Sp. z o.o. jest firmą deweloperską działającą na warszawskim rynku mieszkaniowym Specjalizuje się w budowie osiedli wg projektów domów jednorodzinnych na przedmieściach Warszawy.  W ostatnich latach zrealizowali dwa osiedla domów jednorodzinnych położonych w miejscowości Opacz Kolonia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony klientów.

W chwili obecnej realizują inwestycję Wille Jagielska, kompleks willi położonych przy Lesie Kabackim. Są to domy wolnostojące wybudowane z uwzględnieniem restrykcyjnych standardów efektywności energetycznej. Dodatkowo wprowadzili do swojej oferty rozwiązania „domu inteligentnego”, które są montowane w willach.

W pierwszych miesiącach 2014 r. zauważyli większe zainteresowanie ze strony Klientów. Więcej osób poważnie rozważa zakup nieruchomości nie czekając na dalsze obniżki cenowe. Jednak rynek domów z opóźnieniem reaguje na zmiany z uwagi na inny profil Klienta. Często decyzja o zakupie domu związana jest z koniecznością sprzedaży mieszkania lub innej, mniejszej nieruchomości.

Deweloper przygotowuje kilka inwestycji z wyższej półki cenowej. Są firmą wyspecjalizowaną w rynku domów i na tym rynku zamierzają pozostać.

Przygotowując inwestycję biorą pod uwagę skorzystanie z projektów typowych gdyż takie rozwiązania łatwo można dostosować do warunków realizacji.

W przekonaniu Rawa Sp. z o.o. budynki powinny łączyć walory estetyczne z rozwiązaniami uwzględniającymi łatwość późniejszego użytkowania oraz nie generować zbyt dużych kosztów. Ostatecznie Klienci najbardziej doceniają takie rozwiązania, które są łatwe i tanie w późniejszej eksploatacji. Dlatego projektując budynki zawsze zwracają uwagę na ten aspekt. Również kwestie wykonawcze mają dla nich znaczenie. Unikają rozwiązań, które mogą generować usterki i problemy techniczne jak duże balkony czy ogrody na dachu. We wszystkich inwestycjach dbają, aby teren zewnętrzny był estetycznie zagospodarowany a elementy małej architektury komponowały się z estetyką budynków. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia Klienta, ale również firmy. Chcą, aby budowane przez nich budynki były ładne i przyjemnie się w nich mieszkało.

Klienci bardzo uważnie analizują ofertę. W ofercie dewelopera cenią wysoką jakość wykonania i zastosowane technologie. Osoby kupujące domy rozpatrują tą inwestycję w kontekście wielu lat, a często myślą o domu jako nieruchomości na resztę życia. Dlatego dbałość o wysoki standard materiałów i jakość prac ma dla nich duże znaczenie.

Największy popyt jest na domy, które cenowo są alternatywą dla większego mieszkania. Czyli w przedziale cenowym do ok 900 000 zł.  Również ważna jest lokalizacja nieruchomości. Klienci zwracają uwagę na łatwy dojazd do pracy, dostępność infrastruktury, szkół i przedszkoli.

Perspektywy na najbliższy rok wydają się lepsze niż w minionym roku. Można obserwować wyraźnie większe zainteresowanie ze strony Kupujących. Rawa Sp. z o.o. działa na rynku nieruchomości premium dlatego w tym segmencie trudno stawiać jednoznaczne diagnozy.  Klientami są osoby o wyższych dochodach, przedsiębiorcy i kadra kierownicza. Ich zarobki uzależnione są od koniunktury na rynku, której poprawa przełoży na decyzje zakupowe. Również negatywny wpływ ma polityka kredytowa banków. Skomplikowane procedury, długość oczekiwania na decyzję kredytową oraz wysokie wymagania zniechęcają do korzystania z finansowania bankowego. A to opóźnia decyzję o zakupie nieruchomości.

Według Pani Agnieszki Barańskiej – przedstawiciela firmy dom przede wszystkim musi się przyszłemu nabywcy podobać. Ważne jest otoczenie, dobra komunikacja z miejscem pracy, tak aby się w nim dobrze żyło. Trzeba zwrócić uwagę na plan domu. Swoim Klientom oferują możliwość zrealizowania własnej aranżacji wnętrza, tak aby dom był zgodny z ich oczekiwaniami. Wszystkie przeróbki warto wykonywać na etapie budowy, bo realizując je po odbiorze domu nigdy nie osiągniemy tak dobrego efektu. W ofercie dewelopera indywidualne aranżacje realizują w trakcie budowy. Technologia budowy, tak aby dom był zdrowy i komfortowy oraz naturalne materiały, z których jest budowany, są bardzo ważne. Niestety zastosowanie tych technologii podnosi cenę budynku, dlatego szukanie okazji cenowych rzadko kiedy wychodzi Kupującym na dobre.
 

Wizualizacja inwestycji „Wille Jagielska”

fot. Wizualizacja inwestycji „Wille Jagielska”

/rz/

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...