Aktualności

Fantazyjne domy

data dodania: 2014-05-23

Coraz częściej próbujemy zaimponować nowymi pomysłami, tworzymy rzeczy fantazyjne i niebanalne. Wiele z nich inspiruje przyroda lub przedmioty codziennego użytku. Taki trend fantazyjnych pomysłów zawitał również do architektury, czego przykładem są rozmaite projekty domów mieszkalnych i wielorodzinnych w różnych zakątkach świata. Autorami tak niesamowitych pomysłów były nie tylko znane biura architektoniczne ale również zwykli ludzie. Najciekawsze że autorzy czerpali natchnienie z tak oczywistych rzeczy a jednak rezultat okazał się tak wspaniały i zachwycający.

 

Pierwszym projektem o którym warto wspomnieć to Tańczący dom w Pradze. Ten awangardowy dom stworzyła para architektów Vlado Milunića i Frank Gehry. Budynek mieszkalny postawiono w 1996 r. a jego nazwa wywodzi się ze skojarzenia fasady budynku z wizerunkiem tańczącej pary. Tak jak wspomnieliśmy kilka domów powstało na podstawie inspiracji rzeczami codziennego użytku, m.in. Dom Fortepian w mieście Huainan w Chinach powstał w 2007 r. Zaprojektowany przez Uniwersytet Technologii w Hewei budynek stanowi niemałą atrakcję miasta, młode pary upodobały go sobie jako miejsce sesji ślubnych. Aktualnie w budynku w kształcie fortepianu i skrzypiec mieści się galeria. Również Dom But warty jest wspomnienia ponieważ gdyby nie pomysł na reklamę działalności nigdy by nie powstał. Projekt tego domu wymyślił magnat branży obuwniczej Mahlon N. Haines. Dom znajduje się w Hellam, (Pennsylvania, USA) i niegdyś służył jako dom dla gości (3 sypialnie, 2 łazienki, kuchnia i salon). Po śmierci właściciela był budką z lodami, a teraz jest w nim usytuowane muzeum.

Wspaniałym natchnieniem była również przyroda, stąd ciekawe projekty domów np. w kształcie grzyba, bańki albo skały. Mashroom House w mieście Perinton był wie­lo­krot­nie wy­róż­nia­ny w ame­ry­kań­skich kon­kur­sach. Z­bu­do­wa­no go w la­tach 1970-72 dla dwój­ki ar­ty­stów. Budynek po­wstał z żel­be­to­nu, jest wy­po­sa­żo­ny w salon, sy­pial­nię, kuch­nię i ja­dal­nię i jak mówi jego nazwa z wyglądu bardzo przypomina grzyby. Następny dom zaprojektowany dla projektanta Pierra Cardina przypomina bańki. Dom nazywany jest Maison Bulle, a powstał  dzięki pomysłowi fińskiego architekta Antti Lovag. "Dom - bańka" i stoi na Francuskiej Riverze. Wszystkie pomieszczenia wewnątrz  domu są okrągłe, nie posiadają kątów prostych. Kolejny dom przypomina wielką skałę. Casa do Penedo stoi na portugalskich wzgórzach Nas montanhas de Fafe koło Guimarães. Wykonany został z naturalnych surowców w 1974 r. i mimo ogólnego wrażenia nie został wydrążony w skale.

/rz/

 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...