Aktualności

Jak wybrać dobry warsztat?

data dodania: 2014-04-24

Warsztat samochodowy Autolin z Kielc zajmuje się naprawą i obsługą wszystkich pojazdów samochodowych, w tym autobusów, pojazdów ciężarowych, a nawet motocykli czy popularnych w ostatnim czasie quadów. Od 2005 roku firma funkcjonuje w nowej lokalizacji. Wykorzystuje do tego dawny budynek warsztatowy, zaadoptowany pod wymagania sprzętowe. Pracownicy posługują się nowoczesnymi komputerami diagnostycznymi, warsztat dysponuje urządzeniami do obsługi i czyszczenia klimatyzacji w pojazdach ciężarowych i autobusach. Autolin oferuje także pełny serwis ogumienia, oraz możliwość ustawienia geometrii, nawet w zaawansowanych układach zawieszenia.

Duży wzrost wolumenu sprzedaży nowych samochodów, nie znajduje jak na razie większego przełożenia na sytuację małych rodzinnych warsztatów. Widać to doskonale na na przykładzie warsztatu Autolin, w którym ilość pracowników spadła z 9 do 6. Nie wpływa to jednak na jakość obsługi. Klienci przyjeżdżający do warsztatu oczekują niezmiennie szybkiej i skutecznej naprawy, z gwarancją, kulturalnej obsługi. Są to lata pracy i budowanie zaufania klienta, informacja i reklama internetowa z opiniami klientów. Sytuacja na rynku nie jest więc łatwa, dlatego nie dziwi, że celem dla właścicieli jest przede wszystkim przetrwać mimo niekorzystnej polityki fiskalno-socjalnej. Problemem są głównie zbyt duże koszty pracy i obciążenia. Zbyt mało zostaje na inwestycje i rozwój. W tej sytuacji firma raczej nie planuje budowy nowego warsztatu, choć w sprzedaży pojawiły się niedrogie projekty warsztatów samochodowych. Ponadto na rynku jest już przesyt warsztatów, oczywiście o różnych standardach, które w zależności od regionu są inne.

Jakie są zalety małych warsztatów samochodowych? Mały, rodzinny ma swoje plusy, jednak w dobie internetu to za mało, pozwoli przeżyć, ale nie rozwijać się w tempie szybkim. Autoryzowany punkt niestety zmusza do dostosowania wymagań producenta, generuję o wiele większe koszty na które trudno wyrobić. Konkurencyjne są warsztaty nieautoryzowane z wszechstronnymi pracownikami, których trzeba ciągle szkolić i rozwijać, wyposażyć w coraz nowsze technologie, by mogli sobie poradzić z rozwojem tej branży.

A Czyn powinien kierować się klient pragnący znaleźć dobry warsztat? Rada jest jedna, wybierać sprawdzonych, niekoniecznie najtańszych, ten pęd do taniości niszczy aktywnych i rozwojowych przedsiębiorców. Nie da się, przy minimalnych stawkach stworzyć skutecznej i wykwalifikowanej kadry, której trzeba zapewnić nowoczesne narzędzia i godziwe warunki pracy. Opinie w internecie są pomocne, jednak należy też brać pod uwagę, że pozytywne opinie mogą generować sami nieuczciwi przedsiębiorcy, najczęściej styl ich zdradza, większa ilość opinii w krótkich odstępach czasu itp. Z kolei negatywy bywają dziełem konkurencji lub jednego klienta, który swoją złością stara się maksymalnie zaszkodzić nielubianemu warsztatowi lub osobie. Na większości portali opiniotwórczych jest możliwość zapytania twórcy komentarzy o prawdziwość doświadczeń z daną firmą. Jednak nie da się sfabrykować większości opinii, czyli wyciągać trzeba średnią z ocen, plus tzw. poczta pantoflowa lub własne doświadczenia klienta z daną firmą.

Klienci powinni zwrócić uwagę na sposób wykazania konieczności napraw, na warunki gwarancji (dadzą ją tylko te firmy, które nie oszukują na jakości użytych materiałów oraz dokumentują każdą wykonaną usługę) oraz na terminowość wykonania, która świadczy o rzetelności firmy.

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...