Kolektor słoneczny w uproszczeniu
Stosowanie kolektorów słonecznych jako źródła energii dla ogrzewania wody dla potrzeb domów jednorodzinnych jest coraz częstsze. Wynika to z wielu czynników – oszczędności, ochrony środowiska, wykorzystania możliwości otrzymania dofinansowania itp. Ale jaka jest zasada działania kolektorów słonecznych, w jaki sposób tak teoretycznie proste urządzenie ogrzewa wodę w naszych kranach?
Budowa kolektora nie jest skomplikowana i tajemnica jego działania kryje się w kilku prostych zasadach fizyki. Kluczem do wyjaśnienia są dwa podstawowe elementy znajdujące się w kolektorze: absorber i czynnik grzewczy.
Absorber to element, którego zadaniem jest pochłanianie promieniowania słonecznego i jego zamiana w ciepło. Jest kilka rodzajów absorberów. Od tego zależy jego skuteczność. Najlepsze parametry w tym zakresie ma absorber selektywny, który pochłania 95% promieniowania.
Czynnik grzewczy przejmuje ciepło od absorbera. Może nim być woda lub specjalny płyn, który nie zamarza. Czynnik grzewczy przepływa do zasobnika i przekazuje ciepło wodzie użytkowej, która rozprowadzana jest do naszych kranów.
Na skuteczność całego systemu w znaczący sposób wpływa ustawienie kolektorów słonecznych względem stron świata i kierunku padania promieni słonecznych. Dobrze jest o tym pomyslec już na etapie wybierania projektu domu. Oczywiście najlepiej jest umieścić kolektory od strony południowej a promienie słoneczne powinny padać na powierzchnię kolektora pod kątem prostym. Uzyskanie takiego stanu przez cały czas nie jest oczywiście możliwe ze względu na wędrówkę słońca oraz różną jego wysokość na horyzontem w ciągu doby i roku, ale należy starać się optymalnie wykorzystać energię promieni słonecznych.
źródło fot.: sxc.hu