Aktualności

„Kontekst słoneczny”

data dodania: 2016-09-21

Planując budowę domu jednorodzinnego, staramy się jakoś skoordynować projekt lub projekty, na które się zdecydowaliśmy, z położeniem i rozmiarami działki budowlanej: zaaferowani, stawiamy wielkie kroki, zaznaczamy narożniki przyszłego domu prowizorycznie wbijanymi słupkami, wiatr (który, nie wiedzieć czemu, zawsze towarzyszy takiemu planowaniu) wyrywa nam z rąk wydruki. Rzecz jasna, patrzymy też w słońce, zerkamy na kompas, zastanawiamy się, czy okna jadalni powinny wychodzić na południe czy zachód. I, chcąc nie chcąc, godzimy się, że skoro świat ma tylko cztery strony, część działki (oby jak najmniejsza) pozostanie w cieniu wznoszonego budynku. Czy tak musi być?

W okolicy budynków jednorodzinnych – pewnie jeszcze długo tak. Ale w zastawionych wysokościowcami centrach wielkich miastach, skazanych przez ostatnich sto lat, odkąd rozpoczęła się ekspansja wieżowców, na wieczny (pół)cień, narasta sprzeciw wobec takiego rozwiązania.

Jeden z gigantów budowlanych na rynku brytyjskim, firma NBBJ, która wznosi właśnie dwa wysokościowce w sercu City, postanowiła zmierzyć się z tym problemem. Satelita? Doświetlanie? Nic z tych rzeczy: idzie po prostu o dopuszczenie słońca w strefę cienia, którą zwykle wyznaczają dwa stojące obok siebie budynki. Eksperci NBBJ postanowili tymczasem ukształtować ich fasady na kształt zwierciadeł – tak, żeby padające na nie promienie słońca odbijane były w dół, rozświetlając zacieniony zwykle obszar.

Już budowa prostych zwierciadeł, wymagająca obliczenia położenia Słońca na niebie przez cały rok, wymagała komputerów o dużej mocy obliczeniowej, a zadanie było tym trudniejsze, jeśli wziąć pod uwagę, że londyńczycy nie mają najlepszych doświadczeń ze zwierciadłami: jeden z powszechnie krytykowanych wysokościowców miał fasadę ukształtowaną w nieprzemyślany sposób na kształt gigantycznego zwierciadła, skupiającego promienie w sposób niebezpieczny dla zdrowia i mienia przechodniów.

Jak zapewnia Christian Coop, szef zespołu designerów NBBJ, tym razem takiego zagrożenia udało się uniknąć. Odbijane przez paraboliczne fasady promienie słoneczne będą rozproszone – a zarazem doświetlą blisko 70 proc. obszaru, który w innych okolicznościach znalazłby się w wiecznym cieniu.

Czy dałoby się powtórzyć takie rozwiązanie na działce? Wymagało by to wzniesienia, prócz domu, drugiego, „odbijającego” światło muru – a koszty obliczeń i wykonania lustrzanej fasady byłyby gigantyczne. W przyszłości pewnie potanieją – a na razie można obsadzić zacienioną stronę topolą białą, której srebrne liście odbijają światło przez osiem miesięcy w roku.

NBBJ demonstruje swoją technologię na krótkim filmie, zamieszczonym pod adresem

https://vimeo.com/121813688

Kwiecień 2015
data dodania: 2015-04-23
Chiny przechodzą przyspieszoną urbanizację na skalę niespotykaną w dziejach, miliony mieszkańców wsi przenoszą się dobrowolnie, lub za subtelną namową władz do nowo budowanych metropolii. Od 1978 roku szacuje się, że w Państwie Środka powstało już około 500 nowych miast. Rozmach i tempo w jakim powstają nowe metropolie może przeciętnego europejczyka wprawić w zdumienie. Część miast, które powstały dosłownie w szczerym polu nie jest wynikiem starannego planowania... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli... więcej...
data dodania: 2015-04-16
Na początku maja w ofercie naszego Biura Architektonicznego KB Projekt... więcej...
data dodania: 2015-04-03
Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania... więcej...