Aktualności

Ładowarka w żyrandolu?

data dodania: 2017-03-04

W projektach domów jednorodzinnych sporo namysłu wymaga przewidzenie wszelkich potrzebnych przestrzeni: nie tylko mieszkalnych i magazynowych, lecz również ciągów wod.-kan., schowanych w ścianie routerów czy kamer, strzegących przed intruzem, przewodów napowietrzających czy rekuperatora. Kto wie, może niedługo będziemy zobowiązani pamiętać, by zmieścić pod tynkiem również osprzęt do ładowania baterii?

Życia bez prądu elektrycznego nie sposób nam sobie wyobrazić: w ruinach wojen, których wciąż więcej, jako pierwsze stają generatory. Czy można wyobrazić sobie życie bez kabli? Pracuje nad tym wielu, wciąż słyszymy o samochodach na akumulatory, o nowych typach baterii, stale też sięga się do pamięci o ekscentrycznym geniuszu, Nikoli tesli, który ponoć przed stu laty był o krok od opanowania techniki bezprzewodowego przesyłania prądu.

Tesla jednak to fantazmaty: na razie stoimy wobec rzeczywistości baterii i akumulatorków, tu zaś zapowiedziana rewolucja odwleka się z roku na rok i z dekady na dekadę. Owszem, ktoś udoskonali stop, ktoś elektrody, ktoś upakuje te same rozwiązania o pół centymetra ciaśniej – nadal jednak mamy do czynienia z mozolnym postępem („baterie trwalsze o kwadrans od konkurencji!”), nie z przełomem.

Wygląda na to, że może się on dokonać w pierwszej kolejności, jeśli idzie o techniki ładowania akumulatorów. Jest wysoce prawdopodobne, że w ciągu najbliższego roku-dwóch upowszechni się bezprzewodowe ładowanie niewielkich baterii i urządzeń – i to już nie, jak zdarza się w nowoczesnych rozwiązaniach współczesnych, poprzez kładzenie komórki w specjalnej „komorze ładującej”, lecz niejako mimochodem: urządzenie będzie mogło być ładowane z odległości kilku metrów, bez konieczności podejmowania działań przez właściciela.

To oczywiście, jak zauważają dziennikarze, szansa dla sieciowych kawiarń, restauracji i wszystkich placówek, którym zależy na przyciągnięciu do siebie masowej klienteli: oferta darmowego WiFi jest już dziś standardem, propozycja „u nas naładujesz komórkę nie wyjmując jej z kieszeni płaszcza” może jednak zrobić wrażenie. Z pewnością też „sieciówki” będą pierwszymi, które stać będzie na takie rozwiązanie. Równie ciekawa wydaje się jednak perspektywa zainstalowania urządzeń do bezprzewodowego ładowania w domu. My sami wyzbędziemy się wiecznych kłopotów z nienaładowaną komórką i tabletem. Znajomi nie będą się mogli nachwalić naszej gościnności. A gdyby ograniczyć zasięg nowej usługi do jednego pomieszczenia, a w dodatku włączać ją o określonych porach – nareszcie nie byłoby kłopotu z zaciągnięciem dzieci na obiad! [ws]

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...