Aktualności

Niewielki deweloper z wysokim standardem

data dodania: 2014-05-30

Logo Lokaty BudowlaneLokaty Budowlane SA, to notowana na Newconnect firma deweloperska, która powstała z połączenia spółek Osiedle Poniatowskie Sp. z o.o. oraz notowanej na rynku NewConnect spółki Fabryka Diet S.A. Przed połączeniem - latach 2006-2008 -  spółka Osiedle Poniatowskie zrealizowała w Ożarowie Mazowieckim przy ulicy Księstwa Warszawskiego inwestycję polegającą na budowie ogrodzonego osiedla 50 domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wraz z placem zabaw dla dzieci oraz terenami zielonymi. Zysk z tej inwestycji wyniósł blisko 5,3 milionów złotych netto. W 2011 roku Spółka oddała do użytkowania Hotel Święcice, który znajduje się bezpośrednio przy trasie Poznańskiej – drodze krajowej E 30 Świecko – Poznań – Warszawa, zaledwie 25 km od centrum Warszawy. W hotelu znajduje się 66 pokoi, 6 sal konferencyjnych. Obiekt wyposażony jest również w profesjonalny sprzęt multimedialny.

 

Ostatnią ukończoną jak dotąd inwestycją Spółki jest kameralny czteropiętrowy budynek mieszkaniowo-usługowy przy ulicy Saskiej w Warszawie. Budynek, w którym znalazło się 4120 m2 powierzchni użytkowej oraz 1125 m²  powierzchni komercyjnej, został w grudniu 2013 r. oddany do użytkowania.

fot. Inwestycja przy ul. Saskiej w Warszawie

Spółka realizuje obecnie, apartamentową inwestycję w Warszawie na ulicy Rybnickiej. Jednym z atutów inwestycji jest bliskie sąsiedztwo stawu "Koziorożca" oraz urocza aleja kasztanowców objęta nadzorem konserwatora przyrody. Z uwagi na lokalizację oraz standard wykonania, inwestycja jest zaliczana do segmentu nieco wyższego niż budynek, który ukończyła Spółka w ub. r., a który okazał się dużym sukcesem sprzedażowym Lokat Budowlanych na ulicy Saskiej w Warszawie. Pomimo nieznacznie wyższych cen niż średnia rynkowa, Lokaty Budowlane sprzedały już na ulicy Rybnickiej 6 mieszkań na 12 dostępnych w tej kameralnej inwestycji.

Lokaty Budowlane realizują kameralne inwestycje w przemyślanych lokalizacjach, zaś strategia Spółki zakłada podążanie za popytem. Obecnie w Warszawie poszukiwane są niewielkie mieszkania w centralnych dzielnicach, które sprzedają się jeszcze przed zakończeniem prac budowlanych. Jest również popyt na lokale w wyższym standardzie, jednak zdecydowanie mniejszy niż w segmencie popularnym. Z kolei na duże apartamenty praktycznie brakuje popytu. Podsumowując rynek od dłuższego czasu uległ dużej segmentacji i o ile można mówić o ożywieniu zwłaszcza na rynku mieszkań do 75 m2, które są objęte obecnie programem „Mieszkania dla młodych”, o tyle na lokale większe nadal brakuje nabywców.

Ceny działek w Warszawie, gdzie koncentrują swoją działalność Lokaty Budowlane są dość zróżnicowane, jednak tradycyjnie najwyższe w Polsce. Ceny gruntów kształtują się od 550 PLN za m2 na Białołęce do nawet 5500 PLN za m2 bliżej centrum. Decydującym czynnikiem jest to, ile  m2 jaką wartość osiągną mieszkania i lokale w nowej zabudowie. Cena gruntu w przeliczeniu na wartość metra wybudowanej powierzchni użytkowej nie powinna przekraczać 2500 m2 . Najczęściej w przypadku transakcji wartość ta jest zbliżona do 1200 PLN za m2 PUM.

Lokaty Budowlane poszukują działek niewielkich i po okazyjnych cenach, by ewentualne inwestycja była rentowna, zaś cena mieszkania dla nabywcy końcowego atrakcyjna. Co ciekawe właściciele działek budowlanych jakby nie zauważyli kryzysu i ich oczekiwania dotyczące ceny, często nie uwzględniają zmienionych uwarunkowań rynkowych. Pozyskanie więc atrakcyjnych lokalizacji, które rokują przeprowadzeniem rentownych ciekawych projektów, stało się niezwykle trudne. Atutem Lokat Budowlanych jest to, że mogą oprócz pieniędzy zaoferować ciekawe rozwiązania dla właścicieli działek, takie jak częściowa zapłata za grunt akcjami, lub udziałami w zyskach ze zrealizowanej inwestycji, dzięki czemu, sprzedający mogą otrzymać w perspektywie kilkunastu miesięcy premię do zawartej transakcji.

Spółka intensyfikuje również prace nad koncepcją i pozyskaniem finansowania na rozbudowę kompleksu Święcice, gdzie obok hotelu ma powstać nowe centrum wystawowo-konferencyjne oraz nowa inwestycja, najprawdopodobniej związana z branżą zdrowotną.  

Lokaty Budowlane SA w tym roku obok prac budowlanych na ulicy Rybnickiej, rozbudową kompleksu Święcice koordynują również przygotowanie koncepcji architektonicznej dla nowej inwestycji na ulicy Chłodnej w Warszawie.  Spółka podpisała już przedwstępną umowę zakupu 2 działek o łącznej powierzchni 956 m2 , gdzie może powstać budynek mieszkalno-usługowy o wysokości do 32 m.

Być może w przyszłości skorzystają z projektów typowych przy realizacji przyszłych inwestycji, jako sposób na redukcję kosztów wybranych inwestycji. Z uwagi na charakter dotychczas realizowanych budynków i oczekiwań klientów, takie rozwiązanie nie było brane pod uwagę.

Z punktu widzenia dewelopera dobry projekt bloku mieszkalnego, by zainteresować zarówno klientów jak i deweloperów powinien posiadać m.in.  cechy takie jak:  istotne są oczywiście kwestie kosztów, oraz czas jaki jest potrzebny na realizację projektu. Z uwagi na powyższe - zastosowane rozwiązania architektoniczne nie mogą znacząco podnosić kosztów budowy i nie mnogą być zbyt skomplikowane na poziomie prac budowlanych. Klienci poszukują lokali niewielkich - jednak budynek musi być atrakcyjny wizualnie, zaś same lokale funkcjonalne i zaprojektowane ergonomicznie. Coraz bardziej istotne jest również otoczenie inwestycji i projekt części wspólnych - który często decyduje o powodzeniu inwestycji.

Spółka chce by ich inwestycje miały charakter zgodny z otoczeniem w którym się znajdują. Oczywiście muszą być estetyczne i funkcjonalne, oraz wpisywać się w architekturę okolicy i nie razić zastosowanymi rozwiązaniami. W inwestycji na ulicy Saskiej bryła budynku jest nowoczesna, ale oszczędna, gdyż tę inwestycję otaczają stare bloki z tzw. wielkiej płyty. Z kolei przy parku „Koziorożca” budynek pomimo kilku kondygnacji nawiązuje do willowego charakteru dzielnicy Włochy, dzięki stylizowanym balkonom i piaskowej elewacji.   

Dla klientów wg dewelopera istotnym, jeśli nie najważniejszym składnikiem jest cena, dlatego w swoich inwestycjach standardowo oferują standard deweloperski. Część klientów jest gotowa ponieść dodatkowe koszty związane z podniesieniem standardu - jednak jest to sprawa indywidualna. Oczywiście jako niewielki deweloper - chcą wyróżniać się jakością, dlatego stosują najlepsze materiały i dbają o odpowiednią jakość sprzedawanych mieszkań. Są też gotowi spełnić nawet nietypowe życzenia klientów - jednak punktem wyjścia jest standard podstawowy, porównywalny z innymi deweloperami.

Przestrzeń wokół budynku jest istotna, choć nie decydująca w procesie sprzedaży mieszkań. Widzą różnicę w przypadku lokali o podwyższonym standardzie, a mieszkaniami z segmentu popularnego. W obu przypadkach ważna jest oczywiście lokalizacja, jednak w przypadku  klientów poszukujących mieszkań popularnych w pierwszej kolejności pytają o ceny i dostępne rabaty, to nabywcy w segmencie wyższym zwracają uwagę na każdy szczegół - w tym na otoczenie budynku. Sytuacja jest jeszcze ciekawsza w przypadku domów w zabudowie szeregowej, gdzie standard prac dotyczących osiedla jest równie istotny, co same lokale mieszkalne.   

Obecnie deweloperzy unikają raczej segmentu domów jednorodzinnych, z uwagi na bardzo duże spadki ich cen, co spowodowane jest mniejszym popytem w porównaniu z sytuacją jaką mieliśmy kilka lat wcześniej. Na rynku poszukiwane są tzw. „okazje” i zapewne ta tendencja utrzyma się jeszcze bardzo długo. Podobnie jak w przypadku mieszkań - decydującym czynnikiem, który stymuluje popyt jest program „Mieszkanie dla Młodych”, który ogranicza metraż domu na jaki można uzyskać dofinansowanie do 100 m2.

W Polsce przeciętny mieszkaniec dużego miasta zarabia równowartość niespełna 1 metra mieszkania. Rząd powinien więc wspierać dążenia do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. W porównaniu z poprzednim programem, czyli „Rodzina na Swoim”, dofinansowanie nie jest uzależnione od wartości mieszkania, co można uznać za właściwy krok. Deweloperzy w poprzednich latach wprowadzali do oferty mieszkania w cenach, które mogły liczyć na dofinansowanie, ale obniżenie cen wiązało się często z obniżeniem jakości i przede wszystkim z lokalizacją inwestycji, które zwłaszcza w Warszawie były dość niefortunne i jeszcze długo nie będą np. dobrze skomunikowane z miastem. Ten etap spółka ma już za sobą i można powiedzieć, że nowy program nie wpływa destabilizująco na rynek deweloperski. Sam program „Mieszkanie dla Młodych” można ocenić bardzo dobrze. Spełnia swoje zadanie - ułatwia zakup mieszkania i nie destabilizuje rynku, czy też nie wprowadza na nim nierównowagi.

Według firmy w najbliższym roku sytuacja deweloperów nie ulegnie zmianie. Widać ożywienie na rynku, choć trzeba pamiętać, ze zawdzięczamy je również niskiej bazie porównawczej. W ostatnich latach deweloperzy wstrzymywali się z rozpoczęciem nowych inwestycji, czekając na znaczącą poprawę koniunktury w gospodarce. Obecnie pojawiły się już sygnały świadczące o tym,  że najgorsze za nami, jednak popyt na mieszkania będzie się odradzał powoli. Perspektywy wzrostu, zwłaszcza w segmencie popularnym są bardzo duże, to co jednak istotne również droższe mieszkania sprzedają się coraz lepiej. Świadczy to o odradzaniu się rynku, na którym deweloperzy konkurują zarówno lokalizacją, jakością, jak i ceną. Sytuacja też staje się lepsza dla klienta, który powinien mieć coraz większy wybór i wybierać z kilkunastu porównywalnych ofert.

Zakup domu to już nie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. To często inwestycja na lata, lub kupno wymarzonego domu, który jest spełnieniem marzeń o własnej przestrzeni do życia. Oczywiście warto sprawdzić lokalizację pod kątem planowanych dróg, czy wręcz tras szybkiego ruchu. Znane są przypadki, gdzie przy domach budowanych w zacisznych lokalizacjach po 2 latach została wybudowana trasa szybkiego ruchu, zaś widok na łąki zastąpiły ekrany akustyczne. Warto też myśleć perspektywicznie i postawić na dzielnice, które zawsze będą modne - dzięki czemu wartość naszej nieruchomości nie tylko nie spadnie, ale wzrośnie po kilku latach. Dobrze też pytać o technologie i materiały jakie będą zastosowane. Dużą ostrożność należy zachować w przypadku nowych technologii, które mogą się np. nie sprawdzić w naszym klimacie. Ostatnią kwestią jest sam deweloper, a właściwie jego doświadczenie w podobnych realizacjach, oraz fundamenty finansowe. Lokaty Budowlane, choć są niewielkim deweloperem, to Spółka notowana na rynku NewConnect warszawskiej giełdy, nasze raporty finansowe są dostępne, dzięki czemu nasi klienci zyskują pewność że kupują mieszkanie od solidnego i przewidywalnego partnera.

/rz/

 

Maj 2014
data dodania: 2014-05-30
Lokaty Budowlane SA, to notowana na Newconnect firma deweloperska, która powstała z połączenia spółek Osiedle Poniatowskie Sp. z o.o. oraz notowanej na rynku NewConnect spółki Fabryka Diet S.A. Przed połączeniem - latach 2006-2008 -  spółka Osiedle Poniatowskie zrealizowała w Ożarowie Mazowieckim przy ulicy Księstwa Warszawskiego inwestycję polegającą na budowie ogrodzonego osiedla 50 domków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej wraz z placem... więcej...
data dodania: 2014-05-29
Przypomnijmy, jak prawo definiuje katastrofę budowlaną: jest to niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a tak że konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów... Jak wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w 2013 roku zaistniało 258 tego typu wydarzeń, czyli o 168 mniej niż 2012 i o 390 mniej niż w 2011 roku. Mamy więc do czynienia z... więcej...
data dodania: 2014-05-28
Nasze Biuro Architektoniczne zakończyło właśnie projektowanie budynku... więcej...
data dodania: 2014-05-27
Zawód architekta łączy w sobie elementy różnych profesji. Człowiek, który go wykonuje musi być po trosze projektantem, konstruktorem, artystą lecz także, a może przede wszystkim, dobrym marketingowcem, który będzie potrafił „sprzedać” swoje prace i nakłonić potencjalnych inwestorów do wyboru właśnie jego koncepcji. Nawet najlepszy i najbardziej funkcjonalny projekt domu, istniejący tylko na papierze nie jest w stanie zaprezentować wszystkich... więcej...
data dodania: 2014-05-26
WOŁOWIEC N (DM-6498 N) to doskonała propozycja nie tylko dla młodych inwestorów szukających atrakcyjnego wizualnie projektu domu parterowego. Jego zalety i wygodę docenią również osoby dojrzałe, chcące mieszkać w budynku  bez schodów i dodatkowych poziomów. Dzięki prostej architekturze budynek będzie niedrogi w realizacji – dwuspadowy dach, prosta bryła oparta na planie prostokąta to idealne parametry, by wybudować dom również tani w późniejszej... więcej...
data dodania: 2014-05-23
Coraz częściej próbujemy zaimponować nowymi pomysłami, tworzymy rzeczy fantazyjne i niebanalne. Wiele z nich inspiruje przyroda lub przedmioty codziennego użytku. Taki trend fantazyjnych pomysłów zawitał również do architektury, czego przykładem są rozmaite projekty domów mieszkalnych i wielorodzinnych w różnych zakątkach świata. Autorami tak niesamowitych pomysłów były nie tylko znane biura architektoniczne ale również zwykli ludzie.... więcej...
data dodania: 2014-05-22
Hotel Dunajec jest obiektem kategoryzowanym trzygwiazdkowym. Znajduje się w miejscowości Zgłobice, około 10 km od ścisłego centrum Tarnowa. Budynek został wzniesiony w 1980 r, ostatni kapitalny remont został przeprowadzony w 2013r. Projekt hotelu powstał jako inicjatywa gminnych spółdzielni. Aktualnie przeprowadzana jest modernizacja zewnętrznej fasady obiektu. Zlikwidowane zostaną elementy dachu, które w niektórych miejscach były przedłużane do ziemi. Dzięki... więcej...
data dodania: 2014-05-21
Nasza oferta projektów budynków komercyjnych powiększyła się tym razem o dom opieki dla osób starszych o symbolu K-67. Jest to budynek parterowy z poddaszem użytkowym przeznaczony dla 48 pensjonariuszy. Posiada 24 pokoje dwuosobowe z łazienkami dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych, szerokie hole, windę, sale dziennego pobytu/jadalnię, gabinety terapii i rehabilitacji, lekarski, kuchnię z zapleczem kuchennym, kuchnię pomocniczą, zaplecze magazynowe i socjalne.... więcej...
data dodania: 2014-05-20
Mury Bauhausu opuściło wielu znanych architektów, których projekty domów, fabryk i  budynków instytucjonalnych ale i mebli oraz przedmiotów użytkowych do dzisiaj, mimo upływu kilkudziesięciu lat, zachwycają swoją nowoczesnością, zastosowanymi materia- łami i niestandardowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Co więcej zachwycają one nie tylko koneserów designu i znawców architektury ale też całe rzesze zwyczajnych ludzi, nie mających... więcej...
data dodania: 2014-05-19
Żyjemy w coraz bardziej rozrastających się miastach, w których wciąż brakuje miejsca aby pomieścić mieszkańców – nic dziwnego iż współcześni architekci postanowili znaleźć rozwiązanie. Nie tylko brak miejsca ale również obniżenie kosztów życia stało się natchnieniem do realizacji najmniejszych domów i mieszkań na całym świecie. Nieprawdopodobne jak małe powierzchnie można dostosować tak aby spełniały wymogi codziennego życia.... więcej...
data dodania: 2014-05-19
Dlaczego? Gdyż to dom parterowy z poddaszem mieszkalnym o komfortowym układzie powierzchni na parterze. Łączy w sobie piękny, słoneczny i duży pokój dzienny, o regularnym kształcie, urozmaicony kominkiem. Salon aż prosi się o ciepłą i zindywidualizowaną aranżację wnętrza, jednocześnie dając spore możliwości atrakcyjnego wykorzystania przestrzeni. Sąsiedztwo jadalni i kuchni zapewnia prosty ciąg komunikacyjny, dzięki czemu wygodnie można okiełznać strefę kuchenną,... więcej...
data dodania: 2014-05-15
Apartamenty Butorowy w Kościelisku to połączenie akcentów góralskiego stylu z nowoczesną architekturą. Wykorzystanie drewna, kamienia plus aluminium i szkła. Projekt hotelu powstał na podstawie wytycznych jakie przedstawili mu właściciele. Jednym z głównych założeń była maksymalizacja powierzchni budynku z zachowaniem estetyki bryły, która powinna wyróżniać się na tle innych budynków. Oprócz istniejących obiektów właściciele... więcej...
data dodania: 2014-05-14
Z początkiem 2014 roku wraz ze zmianą Rozporządzenia o Warunkach... więcej...
data dodania: 2014-05-13
Bauhaus to nazwa, z którą spotkał się każdy, kto chociaż odrobinę interesuje się tematem architektury i projektowania. Ta uczelnia artystyczno–rzemieślicza powstała w 1919 roku po połączeniu Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Stała się również synonimem kierunku architekto- nicznego, będącego jednym z odłamów niemieckiego modernizmu. Głównym założeniem Bauhausu było zniesienie podziału między artystami, architektami,... więcej...
data dodania: 2014-05-12
Parterowy nie znaczy nudny. Jeden rzut oka na projekt ROPCZYCE (DM-6497) pozwala docenić zalety popularnej porterówki. Ma też dodatkową możliwość – późniejsza rozbudowę poddasza. Nowoczesna bryła wzbogacona prostym, bo dwuspadowym, ale atrakcyjnie wykończonym blachą dachem oraz harmonijnie dobrane okładziny cieszą estetyką. Dla zwolenników drewna elewacyjna koncepcja połączenia tego materiału z kolorowym tynkiem stwarza klimat nowoczesności. Nietuzinkowe... więcej...
data dodania: 2014-05-09
Rynek mieszkaniowy rozwija się i zmienia nieustannie. Klienci poszukują innowacyjnych i niestandardowych rozwiązań oraz wysokiej jakości, która daje poczucie zadowolenia i komfortu. Takimi wartościami kieruje się  Profbud . Cały czas analizują najważniejsze trendy techniki budowalnej. Realizując nowe inwestycje wybierają te, które spełniają potrzeby Klientów biorąc pod uwagę takie właśnie kryteria. Na swoim koncie mają 3 zrealizowane inwestycje: osiedle... więcej...
data dodania: 2014-05-08
W pierwszych trzech miesiącach 2014 r. można było zaobserwować kontynuację pozytywnych trendów jakie pojawiły się na rynku budowlanym w zeszłym roku. Przypomnijmy, że w 2013 r. sprzedaż nowych nieruchomości wzrosła o 17%. W 2014 r. mimo wprowadzenia obowiązku posiadania przez klientów 5% wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego popyt na mieszkania nie spadł i utrzymywał się na zadowalającym poziomie. Spowodowało to spadek ilości dostępnych lokali na... więcej...
data dodania: 2014-05-07
Dla inwestora ze Szwecji opracowujemy w chwili obecnej projekt budynku,... więcej...
data dodania: 2014-05-06
Dom jest miejscem, w którym spędzamy większą część swojego życia, miejscem w którym chcemy się czuć dobrze i komfortowo. Jako że jest to inwestycja na lata, ustalamy i dopracowujemy najdrobniejsze nawet detale i szczegóły, a w późniejszym okresie nadzorujemy kolejne etapy budowy. Rzadko się zdarza inwestor, który da architektowi tworzącemu projekt domu, wolną rękę, co więcej da mu możliwość ... eksperymentowania  i testowania swoich koncepcji... więcej...
data dodania: 2014-05-05
Nie trzeba przeglądać setek prezentacji projektów, ani poświęcać kilkunastu godzin, a nawet dni i tygodni, by znaleźć funkcjonalny i idealny projekt domu – wystarczy analiza budynku NOWOGARD (DM-6517). To prosty architektonicznie dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym oraz garażem. Nic nowego… można rzec, a jednak… Prosty – nie znaczy nudny. Doskonale wpisuje się w aktualne trendy minimalistycznych elewacji, prostych połaci dachowych, funkcjonalnego garażu... więcej...