Aktualności

Parawanik

data dodania: 2017-05-23

Przez dekady był symbolem „nieustawności” XIX-wiecznych mieszkań, improwizacji, niezdolności do dostosowania kształtu domu do potrzeb mieszkańców. Parawany z delikatnej sklejki, rzeźbionego drewna lub płótna i jedwabiu najpierw kurzyły się na strychach lub trafiały na opał, potem zaczęli ich poszukiwać nieliczni smakosze stylu. Dziś czasowe „separatory” pokojów znów wchodzą w modę – i londyński designer Philippe Malouin ma szanse zmienić projekt niejednego domu jednorodzinnego, wstawiając tam swoje „przegrody”.

Na razie eksperymentuje w utrzymanych w stylu początku XX wieku nowojorskiej rezydencji Bryant Tower. Jek deklaruje, pociąga go „redukcjonizm” i „minimalizm”, co oznacza, że nie usiłuje dopasować się stylistycznie do wnętrz zbliżonych po trosze do neoklasycyzmu, trochę do Art. Deco. Kolejne instalacje Malouina powstają z wykorzystaniem różowej piany izolacyjnej, grubych, zielonych tkanin ze skóropodobnej folii lub arkuszy pleksiglasu. Każda z tych substancji – przezroczysta, dźwiękoszczelna lub termoizolacyjna – ukazuje potrzebę wznoszenia innych przegród, wyodrębniania i redefiniowania cennych fragmentów wnętrza.

Czy projektanci domów jednorodzinnych w Polsce otworzą się na eksperymenty Malouina? A może bodaj umożliwią, dzięki kilku dyskretnie ukrytym w elewacji zaczepom, błyskawiczne zainstalowanie w living-roomie przegród ze sklejki? [w.s.].

Foto: instalacja Malouina radykalnie zniszczyć charakter wnętrza.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...