Aktualności

Piórem i kroplą

data dodania: 2017-04-30

Wykończenie fasady należy do kwestii najgoręcej dyskutowanych przy okazji wyboru projektu domu jednorodzinnego. Klinkier, tynk, panele, beton konstrukcyjny? Warto pamiętać, że wyobraźnia projektantów nie zatrzymuje się na kilku rutynowych rozwiązaniach. W tym tygodniu na świecie głośno było o dwóch elewacjach, odwołujących się do …orlich piór oraz wykorzystujących niezwykłe możliwości sterowanych komputerowo dysz wodnych.

„Orle pióra” pojawiły się na fasadzie metodystycznego kościoła na Tajwanie – i zaproponowane przez MAYU Architects rozwiązanie nie polega na wetknięciu tysięcy prawdziwych piór w mokrą zaprawę, ale z odległości robi niezwykłe wrażenie. Zbudowane z perforowanego, anodyzowanego aluminium tysiące prostokątnych przesłon zostały zorientowane względem stron świata z użyciem algorytmów Fibonacciego. Są sterowane komputerowo, co pozwala zmienić kąt nachylenia – całość zaś spowija ośmiopiętrowy, dość banalny budynek swoistą mgiełką, sprawiając, że jego kontury rozmywają się niejako w powietrzu.

Kto nie chce sterowanych komputerem przesłon, a zależy mu na pewnej intymności wnętrza, może sięgnąć po nieznaną jeszcze niemal w Polsce technikę tzw. drukarek wodnych. To określenie nieprecyzyjne – w rzeczywistości idzie raczej o sterowane komputerowo kurtyny wodne, które dzięki niesłychanie precyzyjnym, działającym w trybie tysięcznych części sekund dyszom pozwalają na osiągnięcie zupełnie nowego efektu: na cienkiej, spadającej w dół tafli wody można „narysować” lub „napisać” wzory, powstające za sprawą mikrosekundowej przerwy w płynięciu wody: pojawiające się puste miejsca układają się we wzory lub hasła, całość jest ekologiczna (zastosowano zamknięty obieg wody) i nawilża atmosferę…

Naprawdę warto się zastanowić przed sięgnięciem po nieśmiertelnego „baranka”.

Link do demonstracji możliwości kurtyny wodnej: https://www.youtube.com/watch?v=lvtjvFotY38

Czerwiec 2015
data dodania: 2015-06-12

W czerwcu tego roku wejdą w życie zmiany w Ustawie Prawo Budowlane dotyczące między innymi możliwości budowy domu jednorodzinnego na podstawie zgłoszenia a nie jak dotychczas pozwolenia na budowę. Zmiany, które w założeniu miały pomóc statystycznemu „Kowalskiemu” w szybszym uzyskaniu zezwolenia na budowę własnego domu według wielu ekspertów a także inspektorów udzielających pozwolenia na budowę sytuacji jednak nie poprawią. Należy zaznaczyć,... więcej...