Aktualności

Plastry miodu dla uchodźców

data dodania: 2016-04-14

Pracownia architektoniczna Architects for Society z siedzibą w Minnesocie zaprojektowała rozwiązania, które może zrewolucjonizować opiekę nad uchodźcami, ofiarami klęsk żywiołowych, etc.

Nowe rozwiązanie, określone roboczo mianem Hex House, ma być autonomicznym budynkiem, składanym – co zostało uwzględnione w nazwie – na planie sześciokąta. Jak wynika z projektu, podstawę konstrukcyjną stanowić mają stalowe panele wyściełane „wkładkami” typu SIP (Structural Insulated Panels), czyli swego rodzaju „wafelkami” z pianki umieszczonej między dwoma warstwami sklejki.

Tak ocieplone (warstwa izolacyjna chroni również przed wstrząsami, hałasem, przegrzaniem, etc.) panele mogą być wielokrotnie montowane i rozmontowywane, składowane „na płask” i przewożone pociągami, helikopterami lub samochodami. Projekt zakłada, że w standardowym kontenerze zmieszczą się panele, pozwalające na zbudowanie trzech domków.

Według planów projektantów pojedynczy „sześciokącik” ma mieć powierzchnię ok. 40 m. kw. i stanowić może schronienie dla kilkuosobowej rodziny (lub kilku samodzielnych osób), posiadających wspólną łazienkę, kuchnię i osobne pokoje. Właśnie ta możliwość wyodrębnienia prywatnej przestrzeni stanowi drugą ogromną przewagę „sześciokącika” nad typowymi „domkami kontenerowymi” ofiarowywanymi (w zamożniejszych krajach) ofiarom klęsk żywiołowych.

Co więcej, poszczególne „Hex Houses” mogą być, zgodnie z naturą sześciokąta, łączone w większe a niemonotonne struktury: nigdy nie uda się zbudować w ten sposób, rzecz jasna, dużej hali służącej zgromadzeniom lub produkcji, ale już biura, redakcje, przychodnie czy nawet szkoły, stanowiące osobne, wyodrębnione całości, można w ten sposób wznieść bez trudu.

Czy starczy nam plastrów miodu dla wszystkich uchodźców? (ws)

Marzec 2015
data dodania: 2015-03-27
Po wyborze projektu domu, dopełnieniu wszystkich formalności, przychodzi w końcu czas, kiedy zaczynamy budować swój wymarzony dom. W niniejszym artykule chciałabym poruszyć temat ogrzewania łazienki. Pomieszczenie to powinno być o kilka stopni cieplejsze od pozostałych pomieszczeń, bo nikt przecież nie oczekuje że będzie chłodno po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Aby dobrze czuć się w łazience, przyjmuje się średnie zapotrzebowanie na ciepło na poziomie ok 100W/m2.... więcej...
data dodania: 2015-03-13
Koniecznym jest, już na etapie tworzenia projektu domu rozplanować w nim rozmieszczenie instalacji elektrycznej. Powinna być ona niewidoczna. Ilość gniazdek i ich rozmieszczenie powinno być komfortowe oraz dostosowane do aranżacji wnętrza. Dobrze jak najwcześniej przewidzieć ilość, rodzaj i miejsce oświetlenia i sprzętu, który będziemy użytkować. W ten sposób unikniemy rozciągania po domu przedłużaczy i dodatkowych kabli. Zwracając uwagę na rodzaj pomieszczeń... więcej...
data dodania: 2015-03-12
Miło nam poinformować, że nasze biuro architektoniczne zostało nominowane do dwóch nagród. Pierwszą jest Certyfikat Rzetelni w Biznesie, a drugą Lider Polskiej Gospodarki.  Jest to dowód na to że praca jaką codziennie... więcej...