Aktualności

Podniebny wyścig trwa

data dodania: 2015-04-16

 

Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie coraz to wyższych budynków w tempie, które jeszcze w dwudziestym wieku inżynierowie uznaliby za niemożliwe do osiągnięcia. Korzystają na tym kraje rozwijające się, w których ambicje często biorą górę na ekonomicznym rozsądkiem. Super-wysokościowce stały się symbolem prosperity i rosnącej potęgi gospodarczej dla wielu krajów, w szczególności Zatoki Perskiej i Chin. Obecnie miano najwyższej budowli na świecie dzierży miano. Ten wieżowiec położony w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma 828 m wysokości, jego budowa trwała 5 lat i została ukończona w 2009 roku. Koszt to bagatela 1,5 miliarda dolarów. Burj Khalifa ma 163 piętra, na które dowożeni są ludzie za pomocą 58 wind. W budynku są 24,348 okna, które mają łączną powierzchnię ponad 120.000 m2. Szacuje się, że obecnie ~80% jego powierzchni jest wynajęte.

 

Dla porównania na zachodniej półkuli najwyższym budynkiem jest One World Trade Center w Nowym Jorku, który powstał na miejscu zniszczonych przez ataki terrorystyczne z 11 września wież WTC. Budynek ma 1776 stóp wysokości (541m) co jest symbolicznym odwołaniem do Deklaracji Niepodległości uchwalonej w 1776 roku. Koszt budowy to 3,9 mld dolarów, a jednym z autorów projektu jest znany w Polsce architekt Daniel Libeskind (zaprojektował wieżowiec Złota 44 w Warszawie).

Tradycyjnymi lokalizacjami dla wieżowców są zazwyczaj dzielnice finansowe wielkich metropolii. W Stanach Zjednoczonych jest to oczywiście nowojorski Manhatan, w Europie londyńskie City. Na wschodniej półkuli wielką rolę odgrywa dzielnica Pudong w Szanghaju (tutaj operuje chińska giełda), w której rośnie las super wysokich wieżowców. Niedługo zakończy się budowa Shanghai Tower, który będzie miał 632 m wysokości. Jako ciekawostkę warto podać, że budynek zawiera całą gamę pro ekologicznych rozwiązań. Blisko szczytu wieży zlokalizowane są turbiny wiatrowe mogące wygenerować 350,000 kWh energii rocznie, a klimatyzacja i wentylacja w budynku korzystają z geotermalnych źródeł energii. Koszt budynku to 2,4 mld dolarów, projekt powstał w amerykańskiej pracowni Gensler, a zespołem kierował Chińczyk Jun Xia. Oprócz Shanghai Tower do najsłynniejszych wysokościowców w dzielnicy Pudong możemy zaliczyć Oriental Pearl Tower, Jin Mao Tower, czy Shanghai World Financial Center.

W Azji rosną aspiracje nie tylko Chin, wzrastająca potęga ekonomiczna Korei Południowej uwidacznia się w nowych superwysokich wieżowcach, w trakcie budowy jest Lotte Tower w Seulu, który ma mieć 555 m wysokości. Inwestorem jest jeden z największych koreańskich czeboli - Lotte Group. Za projekt odpowiada nowojorskie biuro KPF (Kohn Pedersen Fox Associates). Według planu na pierwszych sześciu piętrach będą lokale komercyjne, od siódmego do sześdziesiątego biura, a powyżej sześdziesiątego mieszkania. Co ciekawe będzie to pierwszy tego typu budynek w Korei, a deweloper zobowiązał się pokryć koszty przebudowy pasa startowego lotniska tak, by Lotte Tower nie zgrażał ruchowi lotniczemu.

Nie wszystkie projekty centrów finansowych są udane i ekonomicznie opłacalne. Od 1992 r. powstaje Międzynarodowe Centrum Biznesu w Moskwie, które miało stać się konkurencyjną dla Manhatanu czy Londyńskiego City. Jej planowany koszt budowy to 12 mld dol. Stoją w niej cztery z pięciu najwyższych drapaczy chmur w Europie. Problem w tym, że nie przyciąga ona biznesu i 45% przestrzeni pozostaje niewykorzystana. Obecnie w jednym z wysokościowców studenci założyli tani hostel.

Polska w podniebnym wyścigu nie uczestniczy, drapacze chmur w naszym kraju można policzyć na palcach jednej ręki. Najwyższym budynkiem jest wciąż Pałac Kultury i Nauki wzniesiony w 1955 roku mający 237 m wysokości. Na drugim miejscu jest wybudowany w 2015 r. Warsaw Spire liczący 220 m, a na trzecim wrocławski Sky Tower 212 m.


fot: Joe Mabel - Flickr, Wikimedia, CC BY-SA 2.0
fot: J. Patrick Fischer Wikimedia, CC BY-SA 3.0
fot: Massyparcer, Wikimedia,CC BY-SA 4.0

G.S

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...