Aktualności

Projekt domu weselnego K-17

data dodania: 2014-09-24

Każdy z nas lubi od czasu do czasu opuścić domowe pielesze, wyjść aby dla odmiany zjeść w innym otoczeniu czy dobrze się zabawić. Projekt budynku restauracyjnego K-17 powstał z myślą o wymagających klientach którym od czasu do czasu być może nudzi się codzienność i dla urozmaicenia mieliby ochotę np. zjeść królewskie śniadanie w miłym otoczeniu.
Ta trzykondygnacyjna rozłożysta bryła,jest w pełni przystosowana aby pełnić funkcję domu weselnego. Budynek przez usytuowanie piwnicy idealnie nadaje się na lekko pochyłą działkę. Dzięki temu pomieszczenia najniższej kondygnacji są lepiej doświetlone naturalnym światłem. W skład pomieszczeń piwnicy wchodzą: przebieralnia, WC, pokój socjalny, cztery pomieszczenia gospodarcze, magazyn środków czystości, magazyn bielizny, kotłownia. Pomieszczenia tej kondygnacji są doskonałym wspomagaczem funkcjonalności pomieszczeń na kondygnacjach wyżej.
Na parterze w kształcie litery T mieszczą się główne funkcje przeznaczenia budynku. Najważniejsza jest tu ogromna sala konsumpcyjna, która może służyć jako sala restauracyjna bądź po części sala taneczna w przypadku organizacji wesela czy innego tanecznego przyjęcia. Mieści 140os. Sala została zaprojektowana z minimalna ilością podpór (na całej powierzchni sali, miejsce ograniczają tylko cztery słupy. Unosząca się ponad salą wolna przestrzeń przeznaczona do przyszłej, ewentualnej adaptacji obecnie tworzy przyjemny klimat całości pomieszczenia. Na parterze znajduje się również druga, mniejsza sala na 25os., idealna do spotkań konferencyjnych, bankietowych, czy biznesowych. Salom towarzyszy zespół pomieszczeń wspomagających takich jak: bar - niezbędny przy organizacji imprez, kuchnia z zapleczem - zmywalnią, pomieszczeniem do obróbki warzyw, magazynami zasobów kuchennych, chłodnią, Dodatkowo dla gości przewidziane są szatnie i toalety, zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.
Komunikacje między piwnicą a parterem zapewniają dwie klatki schodowe. Na piętro prowadzi jedna klatka usytuowana centralnie. Na piętrze w części budynku znajdującej się nad pomieszczeniami kuchni z zapleczem na parterze, znajdują się niemalże prawdziwe duże mieszkanie. trzy pokoje gościnne, łazienka, WC, kuchnia - doświetlone świetlikiem na dachu i magazyn czystej bielizny. Ta część K-17 może z powodzeniem posłużyć jako mieszkanie właściciela, bądź można zorganizować pokoje noclegowe dla ewentualnych "po weselnych" gości. Jak już zostało wspomniane wcześniej druga część piętra, "wisząca" nad dużą sala może być przeznaczona na dodatkowe pokoje czy inne pomieszczenia wspomagające budynek.
Technologia ścian w jakiej został wykonany budynek - tradycyjna. Projektant jako główny materiał nośny ścian zewnętrznych przyjął 25-cm. pustak żużlobetonowy ocieplony 15cm warstwą styropianu. Inna z kolei jest technologia ścian poddasza. Te zostały zaprojektowane jako szkielet drewniany. Dwojakiego rodzaju są również stropy. Nad piwnicą znajduje się strop żelbetowy, nad parterem zaś drewniany.
Pomieszczenia ogrzewane są dzięki kotłowni na paliwo stałe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z projektem K-17 na naszej stronie internetowej. W szczególności polecamy zajrzeć do karty "zdjęcia budynku". Umieściliśmy w niej zdjęcia jednej z realizacji przedstawionego dzisiaj projektu. Warto je zobaczyć, bo daje to realistyczny pogląd na budynek po realizacji.

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...