Aktualności

Projekt pensjonatu K-20

data dodania: 2014-11-05

Projekt pensjonatu o symbolu K-20 powstał z myślą o bardziej wymagających inwestorach, którym oprócz wyglądu zewnętrznego budynku, zależy również na tym aby jego użytkownicy dobrze się w nim czuli. Pensjonat można stylem porównać z budynkami podhalańskimi. Ten regionalny styl miesza się tu z nowoczesnością. Charakterystycznym elementem bryły budynku jest rozbudowany dach nadający jej charakteru. Proste, wypełnione symetrycznie rozstawionymi oknami elewacje dobrze komponują się z dachem. Do podstawowej bryły budynku dostawiono mniejszą mieszczącą chłodnię z przejściem do kuchni. Obok dobudowanej części znajduje się zadaszony taras. Budynek ma trzy kondygnacje nadziemne oraz jedną podziemną. Do piwnic, możemy dostać się od zewnątrz - dostawionym z boku biegiem schodów, bądź klatką schodową umieszczoną niemal po środku budynku.
        Strefa podziemna to miejsce relaksu. Największym pomieszczeniem jest tutaj licząca ponad 88m2 sala bilardowa. Projektant przewidział również kącik dla gier, miejsce na telewizor bądź - w razie potrzeby, możliwość przekształcenia tego pomieszczenia na pokój zabaw dla najmłodszych. Dla zwolenników zdrowego trybu życia zaprojektowane zostały : siłownia i sauna. Znalazło się też miejsce na solarium dla tęskniących za opalenizną. Poza tym na tej kondygnacji znajdują się toalety, przebieralnie, natryski, pom. gospodarcze - czyli całe zaplecze niezbędne do prawidłowego jej funkcjonowania. Znajduje się tu również kotłownia na paliwo stałe (w tym wypadku olej opałowy) z miejscem na jego składowanie. Można pomyśleć, że piwnice są ciemne, ale nie. Pomieszczenia doświetlone są światłem słonecznym poprzez studzienki. Główne wejście do budynku znajduje się na parterze. Tak, jak budynek, tak i wejście do niego zostały zaprojektowane z  względnieniem os. niepełnosprawnych. Potwierdza to pochylnia znajdująca się obok schodów wejściowych. Kondygnację parteru możemy podzielić na dwie strefy. Nocną, gdzie umiejscowione zostały pokoje dla gości - każdy z prywatna łazienką. Oraz publiczno-socjalną gdzie mieści się sala restauracyjna, kuchnia z zapleczem technologicznym oraz toalety. Do części magazynowo-kuchennej można się również dostać się od zewnątrz - przejściem technicznym.  Lub wyjść na taras umiejscowiony po przeciwnej stronie budynku. Przy wejściu głównym umieszczona została recepcja z zapleczem a pokój kierownika, przy klatce schodowej, na półpiętrze.
         Kolejna kondygnacja pensjonatu, to już tylko strefa nocna, gdzie mieści się dwanaście  pokoi z łazienkami. W centralnej części, obok klatki schodowej znajduje się magazyn bielizny czystej. Projekt posiada jeszcze jeden atut - poddasze do adaptacji. Duża, przestrzeń do wykorzystania, licząca ponad 320m2 może dać np. dziewięć dodatkowych pokoi, co zwiększy powierzchnię użytkową budynku. Technologia budynku w jakiej został on zaprojektowany jest tradycyjna. Murowane z pustaka Suporex ściany , ocieplono styropianem o gr. 12cm. K-20 jest jednym z faworytów w naszej ofercie. Jesteśmy pewni, że wybór tego projektu spotka się z aprobatą inwestora oraz użytkowników. Zapraszamy do wglądu do karty projektu oraz do zadawania pytań na jego temat.
 

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...