Aktualności

Ściany działowe

data dodania: 2014-11-13

Inwestorzy kupując projekt domu zwracają dużą uwagę na architekturę i program domu. Ten drugi można w większości przypadków zmodyfikować w łatwy sposób podczas adaptacji zmieniając układ ścian działowych. Do wyboru jest wiele nowoczesnych materiałów budowlanych, z których możemy je wykonać. Ściany działowe nie są elementem konstrukcji nośnej budynku, więc możemy nimi w dowolny sposób manipulować nadając wnętrzu pożądany układ. Od tego jakiej funkcji ma służyć dana ścianka działowa powinniśmy uzależnić wybór materiału do jej budowy.

Tradycyjnie do budowy ścianek działowych używa się cegieł pełnych 12 cm. Mają one tą zaletę, że dobrze tłumią hałas i są bardzo wytrzymałe, a ich wadą jest duży ciężar. Ściany działowe murować można także z cegły dziurawki, jest lżejsza, ale słabiej tłumi hałas. W domach budowanych z pustaków ceramicznych ściany działowe stawia się z reguły z tego samego materiału, tylko cieńszego np. 8,8 cm.

Popularnym materiałem do stawiania ścianek są bloczki z betonu komórkowego. Buduje się z niego szybko i łatwo, jest to także stosunkowo lekki budulec, który można murować na cienkie spoiny. Pokrywa się go tynkiem tradycyjnym, który poprawia izolacyjność akustyczną. Jego wadą jest stosunkowo mała wytrzymałość. Na ściankach z betonu komórkowego nie powinno się wieszać ciężkich przedmiotów.

Ścianki działowe może też robić z prefabrykatów np. płyt gipsowo-kartonowych. Jest to ekologiczny materiał, przyjazny środowisku i człowiekowi mający kilka niepodważalnych zalet. Są lekkie i łatwo je można przycinać, a przy montażu nie stosuje się robót mokrych. Gips dobrze wchłania wilgoć i oddaje go na zewnątrz, gdy w otoczeniu jest sucho, korzystnie wpływając na mikroklimat. Największą ich wadą jest słaba odporność na kontakt z wodą i wilgocią. Przy długotrwałym kontakcie pęcznieją i muszą zostać wymienione. Nawet tzw. płyty impregnowane, nie mogą być stosowane w pomieszczaniach, gdzie wilgotność przekracza 85% przez ponad 10 godzin. Płyty gipsowo-kartonowe dość łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Jeśli  szukamy nowoczesnego rozwiązania to można rozważyć zrobienie ścian działowych z pustaków szklanych. Dobrze prezentować się będą w modernistycznych wnętrzach. Zapewniają odpowiedni dopływ światła dziennego, sprawdzają się zwłaszcza w kuchniach i łazienkach. Zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną. Przeciwnicy podkreślają kruchość materiału, który może ulec uszkodzeniu w transporcie i konieczność precyzyjnego montażu.

W małych mieszkaniach można stosować przesuwane ścianki działowe. Producenci oferuję mnogość tego typu systemów, a klienci mogą przebierać w różnorodnych materiałach wykończeniowych oraz modułach, które można wpasować w ścianę np. drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, czy przeszklone. Oczywiście od tego typu systemów nie można wymagać dobrej izolacyjności akustycznej.

G.S

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...