Aktualności

Warsztat samochodowy K-60

data dodania: 2014-07-31

 

Który z nas – kierowców nie doczekał się takiego momentu, że trzeba było skorzystać z pomocy mechanika. Przeglądając projekty z naszej oferty warto zwrócić uwagę na K-60 czyli warsztat samochodowy. W oczy od razu rzuca nam się ciekawa, wysoka na ponad 7m parterowa bryła w kształcie prostopadłościanu, Wizualnie składa się z trzech części - głównej najwyższej oraz dwóch bocznych (jedna mieć większą powierzchniowo od drugiej. Architektura została zaprojektowana w uniwersalnym jak na te czasy stylu i znakomicie wpisuje się w otoczenie standardowej zabudowy jak i; ze względu na czystą stonowana formę elewacji, pomiędzy nowoczesną architekturę Dwuspadowy dach podzielony na trzy części.
Umieszczenie głównej funkcji budynku w środkowej największej bryle podkreśla jego charakter i przeznaczenie. Bramy wjazdowe do warsztatu zostały rozciągnięte na całą elewację frontowej ściany, środkowej bryły co dodatkowo podkreśla nadrzędność pomieszczenia warsztatu od innych pomieszczeń. Elewacja ogrodowa środkowej części bryły to ciąg niewielkich okien doświetlających pomieszczenie warsztatu oraz drzwi zewnętrzne do kotłowni. Aby całość budynku od tej strony nie przytłaczała ilością detali ściany dwóch mniejszych brył zostały pozbawione jakichkolwiek okien i drzwi. Za kompozycję elewacji bocznych w największym stopniu są odpowiedzialne pomieszczenia które znajdują się w tych częściach budynku.
Główna częścią układu pomieszczeń w warsztacie jest duże, wysokie na 5m pomieszczenie warsztatu w którym znajdują się trzy stanowiska naprawcze dla samochodów do 3,5tony. Jest możliwość stworzenie czwartego stanowiska . Projektant przewidział w tej kwestii znajdujące się po jednej ze skrajnych części budynku pomieszczenie magazynowe . Sali warsztatowej towarzysza pomieszczenia socjalne i dodatkowe. Boczna część budynku mieści pomieszczenia takie jak Magazyn, biuro, korytarz z pomieszczeniami WC. Sufit w tej części pomieszczeń znajduje się niżej.Pomieszczenia po przeciwnej stronie budynku to zaplecze socjalne warsztatu. W ich skład wchodzi ulokować centralnie zaplecze sanitarne, szatnia dla pracowników, wiatrołap, i zaplecze socjalne składające się z jadalni i aneksu kuchennego Do zaplecza pracowniczego można dostać się od zewnątrz, gdzie po wejściu w odpowiednie pomieszczenia prowadzi nas przestronny korytarz i bezpośrednio z warsztatu. Tutaj pracownicy dostają się bezpośrednio do jadalni z aneksem.
Budynek nie jest podpiwniczony, zaprojektowany został w technologii tradycyjnej. Ściany zewnętrzne wykonane z pustaka Suporex o grubości 24cm ocieplono czternasto centymetrową warstwą styropianu. Warstwa zewnętrzna elewacji – tynk cienkowarstwowy na siatce. Stropy w budynku drewniane. Więźba dachowa drewniana. Dach o kącie nachylenia 30st. Pokryty dachówka ceramiczną. W warsztacie przewidziano kotłownię na paliwo stałe.
Powierzchnia zabudowy całości wynosi 266,27m2. Powierzchnia użytkowa liczy 227,81m2. Aby wybudować K-60 potrzebna nam jest parcela o minimalnej szerokości 17,52m.

Zapraszamy do zapoznania się z projektem na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie Państwo oprócz szczegółowego opisu, wizualizacji, propozycji wykończenia elewacji, szacunkowe koszty budowy, które są jednym z głównych wyznaczników podjęcia decyzji o zakupie. W razie dodatkowych pytań – zapraszamy do kontaktu.

http://www.kbprojekt.pl/projekt/1484/warstzat-samochodowy

Listopad 2018
data dodania: 2018-11-29

Czy możliwy jest „lifting” budynku poprzez zmianę jego oblicowania? Tak, takie rozwiązania wchodzą w grę, jak zaprezentowało studio Deborah Berke Partners, dokonując renowacji internatu niewielkiego college’u w Pennsylwanii. Wynik jest tak niecodzienny i budujący, że warto, by wzięli go pod uwagę również projektanci domów jednorodzinnych: być może warto sięgnąć po dwa „księżycowe” materiały: szary piaskowiec i ocynkowaną, chłodną blachę.

więcej...
data dodania: 2018-11-29

Blachy aluminiowe są świetnym wynalazkiem: oszczędzają czas, miejsce, są niekosztowne, a przy tym, w odróżnieniu od sidingów (należących już do świat Duchologii) oraz bieda-materiału, jakim jest blacha falista, sugerują zamożność, elegancję i powściągliwość. Jeśli są w dodatku lekko „zmatowione”, aż do faktury przypominającej zamsz, doznanie jest jedyne w swoim rodzaju.
A jednak oględziny kilku realizacji tego rodzaju każą zastanowić się przed wykorzystaniem... więcej...

data dodania: 2018-11-27

Czy nowe trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych koniecznie wyznaczać musi kolejność recyclingu kontenerów? James Whitaker próbuje po raz kolejny przekonać do tego rozwiązania klientów amerykańskich. Zrobi to jednak w nietypowy sposób: zamiast pochwał płynących z ust kalifornijskich guru popkultury rozstawi metalowe budki nad brzegami jezior Nowej Szkocji.  

więcej...
data dodania: 2018-11-27

Czy naprawdę możliwe jest skonstruowanie z wikliny czegoś więcej niż kosza na plażę? Czy podobne surowce – pozyskiwane szybko i bez niszczeni natury, w pełni odnawialne – mogą znaleźć zastosowania w „poważnej” architekturze? Działania brazylijskiego architekta polskiego pochodzenia Gabriela Kozłowskiego pokazują, że surowce roślinne mogą posłużyć do wznoszenia wielkich budowli – i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-11-26

W kilkadziesiąt lat po opracowaniu teorii i praktyki łuków wnoszonych z żelazobetonu nadal zbyt rzadko stosowane są one w realizacjach takich jak projekty domów jednorodzinnych. A przecież nie ma chyba większego dokonania architektury drugiej połowy XX wieku.

więcej...
data dodania: 2018-11-26

W architekturze nieraz zdarza się mimikra: wiele budynków jednorodzinnych naśladuje gmachy użyteczności publicznej, bodaj w miniaturze. Zdarza się jednak i odwrotnie: przykładem tego wzniesiony przez londyńskie Studio Weave przestronny taras widokowy, który naśladuje „typowy dom z żebrowaną fasadą”, typowy dla zamożnych dzielnic Londynu w stylu georgiańskim.

więcej...
data dodania: 2018-11-25

Wśród projektów domów jednorodzinnych znajdują się takie, które wychodzą naprzeciw nietypowym potrzebom czy zainteresowaniom ich użytkowników: rzadko jednak której pracowni architektonicznej przychodzi realizować zamówienie fotografika, który nie dość, ze potrzebuje atelier i galerii, co swoje zdjęcia realizuje przy użyciu niecodziennych technik: promieni rentgenowskich, którymi „prześwietla” wcześniej przygotowane kompozycje.

więcej...
data dodania: 2018-11-25

Ogniwa fotowoltaiczne, chociaż nie wszędzie znajdują entuzjastów, coraz częściej stają się elementem projektów domów jednorodzinnych. Dotychczas jednak ich lokalizacja była ściśle określona i przez to mocno determinowała kształt i szczegóły projektu: wiadomo było, że znaleźć się one mogą tylko na dachu, który w związku z tym musi mieć określony kąt nachylenia i konstrukcję, pozwalającą unieść dodatkowy ciężar. Czy nowe rozwiązanie, pozwalające oklejać dowolny... więcej...

data dodania: 2018-11-23

Przeróbki starych budynków ciągle nie są popularne: jedni nie mają akurat w pobliżu żadnego dworku lub silosu, inni obawiają się stałej kontroli konserwatora, jeszcze inni nie chcą skapitulować i odstąpić od swojej szczegółowej wizji urządzenia nowego wnętrza. Ale to, co udało się zrobić ze starym wiatrakiem z Suffolk powinno przekonać niejednego do stworzenia nowego projektu domu jednorodzinnego w oparciu o istniejące zasoby.

więcej...
data dodania: 2018-11-22

Kompleks laboratoriów badawczych zaprojektowanych przez CO Architects i Ayers Saint Gross w amerykańskim Phoenix bez reszty przypomina paskowane skały Wielkiego Kanionu. Żeby osiągnąć ten efekt, cały budynek spowito wstęgami miedzi.

więcej...
data dodania: 2018-11-20

Brussels…? Brexit…? Nie, Brixel! Nowe rozwiązanie z pogranicza technik budowlanych, instalacji, sztuki i hi-tech, nieznośnie efekciarskie i nieodparcie zabawne, ma szanse na trwałe zakorzenić się w warsztatach i instrumentarium współczesnych architektów – i wpłynąć na kształt projektów domów jednorodzinnych.
 

więcej...
data dodania: 2018-11-18

Kontrasty bieli i czerni zawsze urzekają, ale w pojedynczym budynku mogą czasem wydać się nieco niepokojące. Chyba, że mamy do czynienia z realizacją Maison du Parc, zrealizowaną w Montrealu z inicjatywy pracowni La Shed Architecture; to rzadki przykład projektu domu jednorodzinnego zaprojektowany jak dzieło sztuki.

więcej...
data dodania: 2018-11-17

Może nie dosłownie: ale pomysł pracowni Steven Chilton Architects by zaprojektować wejście do sferycznego kina w Guangzhou na kształt otwierających się “przesłon” w finezyjnej kuli z kości słoniowej wydaje się nadzwyczaj obiecujący również dla projektantów domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-11-15

Bliźniaczy dom jednorodzinny, który stanął na stokach gór w Quebecu sugeruje, że doszło do sunięcia się zbocza: w rzeczywistości twórca tego projektu domu chciał jedynie dać do zrozumienia, jak można sięgnąć po prostotę rozwiązań.

więcej...
data dodania: 2018-11-14

Wśród setek oferowanych dziś gadżetów kuchennych, zwykły lejek nie robi większego wrażenia; co jednak, jeśli stokrotnie powiększony w stosunku do oryginalnego rozmiaru, znajdzie się na dachu budynku? Tego rodzaju rozwiązania dotąd można było zobaczyć na rysunkach dzieci albo nadrealistów; współcześnie stały się częścią projektu domu jednorodzinnego, zrealizowanego w Londynie przez pracownię Gianni Botsford Architects.

więcej...
data dodania: 2018-11-07

Pomysły na niewielkie, prefabrykowane domy jednorodzinne pojawiają się coraz częściej, w miarę rozwoju techniki i równie systematycznie postępującego lokalnie przeludnienia. To zabawne, że prowadzi to do zatarcia pojęć na poziomie „ruchomości”/”nieruchomości”, ale dla autorów projektów domów jednorodzinnych jest to nowa płaszczyzna realizacji zawodowej. Mało kto zagospodarowuje ją tak konsekwentnie jak projektant Yves Behar z San Francisco.

więcej...
data dodania: 2018-11-05

Czy istnieje sposób na postawienie domu jednorodzinnego na wyjątkowo wąskiej działce? Tak, pracownia Craig Steely Architecture znalazła na to sposób, stawiając wokół wznoszonego przez siebie budynku, na zlecenie inwestora, wąski, wysoki, kręty mur. Wynik? Większość rodziny jest zachwycona, ale znacznie uważniej i częściej niż inni patrzą w niebo.

więcej...
data dodania: 2018-11-02

Zespoły projektowe, które znajdują się dziś na “pierwszej linii” innowacji budowlanych – badacze ze słynnej EHT w Zurichu i zespół Zaha Hadid Architects – wypróbowali kolejne niezwykłe rozwiązanie: roboty pracujące w systemie 3D zdołały „wyszydełkować” niesłychanie skomplikowaną formę odlewniczą z zaledwie 30 kg włóczki bawełnianej – która, po odpowiednim utwardzeniu, posłużyła do odlania pięciotonowej i kilkunastometrowej rzeźby, a właściwie instalacji... więcej...