MAŁY I DUŻY OGRÓD

Ogród duży czy mały? Co wybrać i w jaki sposób zaaranżować ogrodową przestrzeń? Na te pytania powinien odpowiedzieć sobie każdy potencjalny budowniczy domu. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, każde wymaga innego podejścia. Ale po kolei.

00002659_800_400

Duże z rozmachem

Załóżmy, że jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, iż mamy wystarczający budżet na zakup sporej działki, na której zmieści się dom i pozostanie sporo wolnej przestrzeni. Wtedy możemy pokusić się o stworzenie sporego ogrodu, a dodatkowo podzielić go jeszcze na sekcje - na przykład niewielki sad z kilkoma drzewami, część warzywną, czy na przykład plac zabaw lub mały plac do gry w piłkę. W dużych ogrodach zalecany jest pewien nieład - trawa, przerastająca poza alejki, dzikie, samosiejące się rośliny czy kolorowe chwasty - wszystko to nie zakłóci ogólnej kompozycji, ale doda naszemu ogrodowi uroku. Na rozległych przestrzeniach dobrze wyglądać będą kępy zarośli czy pojedyncze drzewa. Generalnie, urządzając spory ogród można pokusić się o rozmach i szaleństwo. Inwestor ograniczony jest jedynie zasobnością portfela.

Małe ze szczegółami

Niestety, większość współczesnych domów budowanych jest na niewielkich działkach. Typowy projekt domu ledwo mieści się na takim terenie, na ogródek pozostaje mało miejsca. By pomysłowo i ciekawie go zaaranżować, trzeba sporo pracy. Przy pomocy kilku trików łatwo nadać nawet najmniejszej powierzchni ogrodowej oryginalny wygląd. Po pierwsze - chodniczki. Nie powinny biec w linii prostej, bo to zmniejszy optycznie powierzchnię naszego ogrodu. Poprowadźmy je łukami i zawijasami a do ich zbudowania użyjmy małych kamyków czy żwiru. Jeśli sadzimy drzewa, to wybierzmy narożne miejsca ogrodu i wyobraźmy sobie, jak będą wyglądać za kilka lat, kiedy urosną. Przed drzewami posadźmy krzewy i krzaki - kilka warstw roślinności sprawi, że ogród będzie wydawał się większy. Nie zasłaniajmy widoku poza działkę - chyba że w pobliżu są tory kolejowe, autostrada albo niemiły sąsiad. Przestrzeń za naszym terenem sprawi, że ogród będzie wydawał się większy. Istotną rolę ma także dobór kolorów - patrząc na kolory o chłodnej barwie, na przykład niebieski - wydaje się nam, że przestrzeń się oddala. Posadźmy więc takie rośliny na obrzeżach, a sprawimy, że ogród wyda się większy. Dodatkowo taka roślinność powinna mieć drobne liście, to także tworzy efekt nadmiaru i bogactwa.

Wrażenie większej przestrzeni daje także płynne przechodzenie barw - na przykład ścian domu i najbliżej rosnących roślin czy krzewów. Można nawet pokusić się o kolorystyczne dopasowanie mebli i roślinności. Wszystko to sprawi, że niewielki w istocie ogród będzie wydawał się całkiem spory. Warto także zwrócić uwagę na wszelkie detale - nieistotne w przypadku dużych ogrodów, w małych nabierają ogromnego znaczenia, bo na małej przestrzeni liczy się każdy szczegół. W niewielkim ogrodzie nie możemy sobie pozwolić na poprzerastaną trawę czy chaszcze, wszystko musi być dopieszczone i wypielęgnowane. Jednocześnie należy bardzo uważać, by nie przesadzić z ilością roślin, ozdób i elementów, bo łatwo wywołać poczucie chaosu.

Robert Rusek