MATERIAŁY WYKOŃCZENIOWE
Wybór projektu domu to dopiero początek procesu budowy. Przy adaptacji i określeniu ewentualnych zmian w dokumentacji (dodajmy, że firma KB Projekt daje każdemu klientowi zgodę na takie zmiany) możemy również przewidzieć i przeanalizować zastosowanie materiałów, które nadadzą naszemu domowi indywidualnego charakteru. Umiejętne dobrane wykończenia pomogą stworzyć niepowtarzalny klimat, a z domu uczynią przytulne i wysmakowane miejsce do pracy i wypoczynku.
Niewątpliwie najczęściej stosowanymi posadzkami są te ceramiczne, z płytek. Łatwo zmywalne, pozwalają również na układanie dowolnych wzorów (producenci z reguły projektują je już wcześniej, ale sami możemy wykazać się inwencją twórczą). Bardzo powszechnie – ponieważ przede wszystkim tanie – są panele podłogowe. Łatwo się je montuje, również bez problemów utrzymuje w czystości. Niestety, nie są one zbyt komfortowe: przede wszystkim są śliskie, a więc wymagają wykładziny lub dywanu (ale szerokiego – wbrew pozorom bardzo niebezpieczną rzeczą jest mały, słabo przyczepny dywanik ułożony na panelu), po drugie – dudnią. Płyta panelu działa jako rezonator, a więc wzmacnia odgłosy kroków, nie mówiąc już o huku jaki wydaje upuszczony, nawet niewielki, przedmiot.
Zdecydowanie lepszy jest zwykły parkiet, choć może nie do każdego wnętrza pasować będzie tzw. „jodełka”. Dobrym i nowatorskim (choć odwołującym się do tradycyjnych rozwiązań) sposobem wykończenia podłogi są deski. W zależności od sposobu obrobienia będą pasować zarówno do minimalistycznego salonu jak i wiejskiej kuchni. Można je barwić, układać na różne sposoby itd.
Szlachetnym materiałem jest również kamień, i tu inwestor ma szerokie pole do popisu. Mogą to być zarówno ciężkie, masywne schody i posadzki z granitu czy marmuru; ale nie tylko podadzki - również marmurowe kominki, zarówno te „klasycyzujące” jak i współczesne; parapety i blaty kuchenne; meble (stoły, stoliki). Jako okładzina dla ściany (np. z ciosanej skały łupkowej czy piaskowca) sprawdza się doskonale, na przykład miodowy piaskowiec znakomicie „ociepla” wnętrze mieszkalne.
Wspomnieliśmy o kominkach i to jest również istotny element wyposażenia domu. Należy sobie najpierw odpowiedzieć na pytania podstawowe: jakie będzie przeznaczenie kominka? Czy ma on tylko „dobrze wyglądać”, wspierać ogrzewanie, a może być jednym z głównych elementów grzewczych (np. poprzez montaż tzw. „płaszcza wodnego”)? Ile miejsca planujemy na skład drewna (pod paleniskiem ma leżeć kilka szczapek „dla klimatu”, czy też pół metra sześciennego pniaków)? Dopiero potem należy określić rodzaj wkładu i okładziny (a może palenisko otwarte?), nawiązując oczywiście do reszty pomieszczenia – tradycyjny kominek z gzymsem nijak nie będzie pasować do nowoczesnego zestawu wypoczynkowego, również kiepskim pomysłem jest wieszanie szabli nad modernistycznym, kwadratowym paleniskiem.
Od ognia nie tak daleko do … wody. Temat łazienek w projekcie domu zazwyczaj jest omawiany przez inwestorów dość szczegółowo. Nie łudźmy się, jest to jedno z ważniejszych pomieszczeń i powinno być przemyślane oraz wykonane z niezwykłą starannością. Wanna, kabina prysznicowa, toaleta (warto uwzględnić w projekcie domu dodatkową, w osobnym pomieszczeniu), bidet, pralka, suszarnia… również i w tym zakresie możemy znaleźć bogatą ofertę proponowaną przez producentów. Ale może zamiast zwykłych płytek ceramicznych część ściany wyłożyć kamieniem, albo impregnowanym drewnem? Przy zamawianiu projektu domu pamiętajmy, że poza formą, kształtem dachu, wielkością okien i innymi zewnętrznymi aspektami istotne jest wnętrze, w którym powinniśmy się przecież czuć komfortowo. Dobrze dobrane materiały z pewnością w tym pomogą.
MB