PŁYTY GIPSOWO KARTONOWE
Płyty gipsowo – kartonowe to płaskie arkusze, produkowane w kilku znormalizowanych wymiarach z gipsu, oklejonego na zewnątrz tekturą. Zwykły materiał tego rodzaju jest bardzo wrażliwy na wilgoć, dlatego do stawiania ścian w łazienkach produkuje się płyty impregnowane.
Jeśli nasz projekt domu przewiduje pomieszczenia o dużej powierzchni użytkowej, to można śmiało pomyśleć o ich podzieleniu za pomocą płyt gipsowo - kartonowych.
By postawić ściankę działową z płyt gipsowo – kartonowych, potrzebne są profile, wkręty i kołki rozporowe. Potrzebna będzie też specjalna taśma izolacyjna do wytłumienia drgań, umieszczana pod profilami. Stawianie ścianki należy rozpocząć od oznaczenia na podłodze, stropie i ścianie miejsc, gdzie przebiegać będą profile. Przykręca się je kołkami rozporowymi, wykonując otwory w odległości około metra. Wykonawcy radzą, by profili nie sztukować, cierpi na tym solidność i trwałość przyszłej ścianki. Po zamontowaniu profili obrysowych, należy przykręcić tak zwane słupki. Do nich przykręca się płyty gipsowo – kartonowe, zostawiając kilku – milimetrowe odstępy od podłogi, ścian bocznych i stropu. To wszystko po to, by płyty nie odkształcały się pod wpływem naprężeń. Jeśli trzeba przeciąć płytę, wykonuje się to, nacinając karton i łamiąc ją wzdłuż linii nacięcia a następnie przecinając papier na spodniej stronie.
Kolejne płyty układa się na styk, zachowując niewielkie odległości i przykręcając je za pomocą blachowkrętów. Jeśli w budowanej ściance działowej chcemy zamontować drzwi, otwór pod nie trzeba wzmocnić specjalnymi profilami ościeżnicowymi. Po przykręceniu płyt z jednej strony profili, należy rozprowadzić przewody elektryczne, rury wodne i wyciąć otwory pod gniazdka i wyłączniki. Przed zamocowaniem płyt z drugiej strony profili, trzeba wyłożyć środek izolacją z wełny mineralnej lub waty szklanej. Izolacja powinna być szersza od profili, tak by wypełniła również ich przestrzeń. Po wykonaniu tych prac można mocować płyty gipsowo – kartonowe z drugiej strony profili. Należy pamiętać o przesunięciu ich względem mocowań przeciwległej ściany, tak by wkręty nie wypadły dokładnie w tych samych miejscach, co na przeciwległej ścianie.
Po zbudowaniu ścianki pozostaje jej wykończenie – czyli zaszpachlowanie otworów między płytami i zakryciu blachowkrętów. Wykonuje się to za pomocą gipsu szpachlowego. Większe otwory należy zakryć siatką i zaszpachlować. Po zaschnięciu trzeba te miejsca zeszlifować na gładko za pomocą papieru ściernego. Przy tej czynności wytwarza się mnóstwo białego pyłu, dlatego najlepiej pracować w specjalnych maskach. Dostępne są też odpowiednie urządzenia szpachlujące, z końcówką podłączoną do odkurzacza, odsysającego wszelkie zanieczyszczenia. Przed malowaniem ścianę z płyt gipsowo – kartonowych należy zagruntować odpowiednim preparatem, by nie powstały plamy i przebarwienia.
RR