SOLIDNY DOM

 

pordoi_400

KB Projekt: Proszę krótko opisać swoja pracę konstruktora.

Janusz Rozmus: Praca konstruktora jest w większości przypadków ściśle związana ze współpracą z architektem. Na podstawie jego wizji co do kształtu jak i funkcji obiektu wykonuję obliczenia i rysunki, które zapewniają wykonanie obiektu w sposób zapewniający jego bezpieczne użytkowanie. Dla większości ludzi projektantem obiektu pozostaje jedynie architekt, a praca konstruktora jest z reguły niezrozumiała i niedoceniana chociaż to właśnie on wykonuje całą "czarną robotę". Podziwiając piękny wymyślny kształt obiektu trzeba sobie zdać sprawę, że to, że ten obiekt stoi to jest właśnie zasługa konstruktora, który wizję architekta stworzoną na papierze, uczynił możliwą do wykonania i użytkowania.

KB Projekt: Czy inwestor na etapie tworzenia koncepcji powinien się kontaktować z konstruktorem?

JR: To wszystko zależy od wielkości i charakteru obiektu, oraz doświadczenia architekta. Z reguły do zaprojektowania domków jednorodzinnych oraz przeciętnych obiektów budownictwa powszechnego wystarcza kontakt z architektem. Oczywiście można korzystać z rady konstruktora, gdyż przeważnie ma on większe doświadczenia wykonawcze, co czasem może ułatwić budowę.

KB Projekt: Tani dom - co Pan ma do powiedzenia w tym temacie? Jakie rozwiązania przyjąć, na czym można zaoszczędzić, aby wybudować dom mniejszym kosztem?

JR: Nie jestem zwolennikiem oszczędzania przy budowie domu. Dla większości jest to przedsięwzięcie na całe życie i powinno być wykonane solidnie. Natomiast można poszukać pewnych oszczędności bez uszczerbku na jakości. Np. większość domków ma ściany zewnętrzne o grubości 29 cm, a mogłyby mieć taką samą grubość jak ściany wewn. tzn. 25 lub 20 cm. Przy ociepleniu ściany warstwą 10 - 12 cm zmniejszenie jej właściwości cieplnych jest minimalne. Mówiąc o ociepleniu ścian jestem zdecydowanym zwolennikiem używania wełny mineralnej zamiast styropianu. Jest to rozwiązanie nieco droższe, ale dom nieporównanie lepiej "oddycha". Przy stosowaniu nowoczesnych, szczelnych okien jest to szczególnie istotne.

KB Projekt: Czy faktycznie wymiana powietrza tą drogą jest aż tak ważna?

JR: Wg mnie tak, bo odbywa się to w sposób naturalny, jak wspominałem wełna jest paroprzepuszczalna, a szczególnie w zimie nie każdy jest skłonny do rozszczelniania okien. Styropian daje efekt "termosu", czyli ogranicza przepływ powietrza.

KB Projekt: Podobno łatwo popełnić błąd przy ocieplaniu wełną - niedoświadczony robotnik może ją położyć nieprawidłowo, co może spowodować zawilgocenie, a w konsekwencji rozwój grzyba i gnicie. Czy istotnie styropian jest gorszy?

JR: Producenci wełny twierdzą że jest ona odporna biologicznie i chemicznie i tak w rzeczywistości jest. Ponadto wełna jest idealnym materiałem dźwiękochłonnym. Warunkiem jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej wełny przeznaczonej do ocieplania ścian zewnętrznych.
Jeśli zaś chodzi o niższe koszty budowy ogólnie: dla budynków parterowych bez użytkowego poddasza można projektować strop wykorzystując do tego konstrukcję więźby dachowej, bez konieczności wylewania żelbetowej płyty, lub stosowania innego rodzaju stropu.

KB Projekt: Czy mogę prosić o jakieś przykłady?

JR:W budynkach o mniejszych rozmiarach można stosować belki stropowe drewniane które mogą stanowić element więźby. Ponadto jest dostępna w Polsce technologia "Mitek", która oferuje rozwiązania drewnianego stropu i więźby praktycznie dla każdej wielkości domu jednorodzinnego (można również projektować dżwigary dachowe w tej technologii o rozpiętości kilkunastu metrów). Wracając zaś do tematu zmniejszania kosztów - można też zastanowić się nad zastosowaniem stropu gęstożebrowego zamiast płyty żelbetowej. Jest to rozwiązanie zdecydowanie prostsze i mniej pracochłonne w wykonaniu. Należy również pamiętać, że wykonanie piwnic jest kosztownym przedsięwzięciem.

KB Projekt: Z czego to wynika? Wykopanie piwnicy to koszt 30-40 tysięcy złotych. Jak jednak konkretnie wydaje się te pieniądze?

JR: To nie jest tylko kwestia wyłącznie "wykopania" piwnicy. To jest tak jak normalna kondygnacja ze stropem, tylko droższa bo dochodzi zwiększony koszt wykonawstwa, dobrej izolacji, ew. odwodnień, a nigdy nie osiąga się standardu kondygnacji naziemnej (problem doświetlenia, wentylowania). Ponadto przy piwnicy musi być głębsze posadowienie i wtedy zwiększa się ryzyko pojawienia się wody gruntowej.
Na koniec uwaga najważniejsza - należy dokładnie rozeznać warunki gruntowe i uzbrojenie terenu. Grunt słaby, podmokły może zdecydowanie utrudnić i podwyższyć koszty budowy.

KB Projekt: Jak w naszym kraju rozwiązuje się takie problemy? Palowaniem, szerszymi fundamentami?

JR: Istnieje wiele metod polepszania warunków gruntowych, ale zawsze są to duże niepotrzebne koszty. Do podstawowych zalicza się: wymianę lub zagęszczanie gruntu, pale tradycyjne lub inne np. żwirowe, studnie. To jest bardzo obszerny temat i ciągle pojawiają się nowe technologie.

KB Projekt: Dziękuję za rozmowę.


 

Wywiad przeprowadził Mateusz Budziakowski.