WIEJSKIE KLIMATY W DOMU

Chyba każdy z nas marzy o tym, by stworzyć w swoim domu atmosferę przytulności i ciepła. Z tego powodu bardzo dużo osób decyduje się na wprowadzenie do swoich wnętrz stylu rustykalnego. Taki styl charakteryzuje się nawiązywaniem do elementów wykorzystywanych w domach wiejskich. Jednak same tylko rozwiązania aranżacyjne to nie to samo, co zamieszkanie w domu w stylu rustykalnym. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybudowanie domu według projektu nawiązującego do tradycyjnych rozwiązań architektonicznych stosowanych w wiejskich chatach i dworkach. W ofercie najlepszych biur architektonicznych z łatwością znajdziemy projekty, które idealnie spełnią te oczekiwania. Wśród propozycji znajdują się po pierwsze projekty klasycznych domów rustykalnych. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy marzą o połączeniu tradycji z nowoczesnością. Kolejną grupę projektów stanowią projekty domów w stylu wiejskim. Znajdziemy tu zarówno domy nawiązujące do tradycyjnych chat wiejskich, jak i efektowne posiadłości w stylu dworków szlacheckich. Bogata oferta i różnorodność propozycji sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

Czym jest styl rustykalny?

 

Styl rustykalny kojarzy się nam przede wszystkim z bezpieczeństwem domowego ogniska i wyjątkowo ciepłą, rodzinną atmosferą. Przywodzi na myśl wspomnienia z dzieciństwa i sielskie dni spędzane u dziadków na wsi. Styl rustykalny to powrót do prostych, tradycyjnych rozwiązań architektonicznych. Duże znaczenie mają zastosowane tu techniki wykończeniowe, zwłaszcza drewniana podłoga. Oczywiście nie wszystkie elementy muszą być dokładnie takie, jak u babci – z powodzeniem możemy wykorzystać także nowoczesne szafki czy praktyczne półki. Bardzo efektownym elementem wystroju wnętrz jest także kamień i fragmenty ścian z niezatynkowaną cegłą.

Styl rustykalny doskonale sprawdza się w każdych wnętrzach. Możemy wykorzystać jego elementy zarówno w kuchni, jak i w pokoju dziennym czy sypialni. Najważniejszym elementem domów w stylu rustykalnym jest drewno. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uzyskanie prostego, nienarzucającego się charakteru naszych pomieszczeń. Istotą stylu rustykalnego jest także skromność. Dlatego nie znajdziemy w nim efektownych elementów mających zastosowanie np. w stylu glamour. Wiedząc już, w jaki sposób wyczarować styl rustykalny we wnętrzach, przyjrzyjmy się teraz gotowym projektom domów rustykalnych.

 

Projekty domów rustykalnych

 

Pierwszą cechą domów w stylu rustykalnym jest fakt, że są one niezwykle przytulne. Wyjątkową atmosferę tworzy tu zarówno sama aranżacja wnętrz, jak i wykorzystane koncepcje architektoniczne. Domy rustykalne budowane są przede wszystkim za miastem, gdzie idealnie komponują się z krajobrazem wiejskim. To właśnie bliskie otoczenie przyrody sprawia, że w takich domach panuje niepowtarzalny klimat. Projekty domów w stylu rustykalnym opierają się na zastosowaniu prostej konstrukcji. Bryła domu nie jest skomplikowana, a uroku dodaje najczęściej dwuspadowy dach i dużo przeszkleń. Dzięki temu, że w projektach przewiduje się stworzenie dużej liczby okien i doświetleń, pomieszczenia wewnątrz domu są niezwykle jasne i słoneczne. Projekty domów w styku rustykalnym najczęściej obejmują parter oraz poddasze użytkowe, dzięki czemu można optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. Na uwagę zasługują zwłaszcza obszerne salony, z których często wychodzi się prosto do ogrodu. Domy rustykalne nadają się nawet na niewielkie działki, ponieważ dzięki prostocie i bezpretensjonalności doskonale komponują się z otaczającym je krajobrazem. W projektach domów rustykalnych bardzo ważne jest zastosowanie drewnianych detali i wykończeń. Znajdziemy tu między innymi drewniane balustrady, ganki i okiennice.

 

Wiejskie chaty – projekty

 

Projekty domów w stylu wiejskich chat do idealna propozycja dla inwestorów zainteresowanych zamieszkaniem blisko natury. Ze względu na zastosowanie dużej ilości drewna, domy wiejskie są bardzo ekologiczne i charakteryzują się doskonałymi właściwościami akustycznymi. Wśród projektów wiejskich chat na uwagę zasługują zwłaszcza domy z bali. To niezwykle urokliwe i klimatyczne budynki, które idealnie nadają się także na pensjonaty czy pokoje gościnne. Styl takich domów nawiązuje do tradycyjnych chat ludowych i regionalnych. Domy z bali charakteryzują się zwartą, prostą bryłą, dzięki czemu możliwe jest szybkie wzniesienie budynku. Ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne domów drewnianych ocieplonych wełną mineralną, właściciele mogą liczyć na znaczne oszczędności eksploatacyjne.

Projekty domów w stylu wiejskim

 

Domy w stylu wiejskim od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwolennicy tego rodzaju budownictwa zwracają uwagę przede wszystkim na niepowtarzalne rozwiązania estetyczne charakterystyczne dla domów wiejskich Wśród propozycji projektów domów w stylu wiejskim znajdziemy zarówno domy w tradycyjnej technice murowanej, jak i te wykonane z drewna. Projekty domów wiejskich z pewnością zaciekawią inwestorów zainteresowanych niewielkimi domkami nawiązującymi do drewnianych chat. Charakterystyczny klimat tego typu domów osiągany jest poprzez zastosowanie elementów stosowanych w tradycyjnych domach budowanych na wsi, a więc przede wszystkim drewnianych ganków, ozdobnych balustrad i poręczy czy drewnianych okiennic zewnętrznych.

Oprócz małych domków, w ofercie biur architektonicznych znajdziemy także projekty większych posiadłości w stylu murowanych dworków szlacheckich. Projekty stylizowane na dworki charakteryzują się prostą bryłą wzbogaconą gustownymi detalami – ozdobnymi wykuszami, obszernymi tarasami czy wejściem w formie ganku. Domy w tylu dworków szlacheckich najlepiej sprawdzą się na działkach z dużym ogrodem, który dodatkowo podkreśli ich wyjątkowy charakter.

Oprócz rozwiązań architektonicznych bardzo ważne są także technologie wykończeniowe, ponieważ to one w dużej mierze wpływają na komfort użytkowania. Do wykończenia domów w stylu wiejskim używa się wyłącznie najwyższej jakości materiałów, gwarantujących długą żywotność i niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań wykończeniowych zyskuje się wieloletnią trwałość budynku.