WNĘTRZA

Wybór projektu domu, a później jego realizacja, to nie koniec inwestycji. Tak naprawdę najważniejsze dla domowników będzie umiejętne i wygodne wyposażenie wnętrz, tak aby z jednej strony dom był przytulnym, swojskim miejscem wypoczynku, z drugiej – praktycznie i ekonomicznie wykorzystaną przestrzenią.

źródło: Sxc.hu

Przede wszystkim w domu warto wykorzystać każdą przestrzeń w części „nocnej”, a więc sypialni, łazienek itp. pomieszczeń osobistych. W części „dziennej”, tej reprezentacyjnej, warto pokusić się o otwarte przestrzenie, w miarę możliwości usunąć ściany działowe (wszelkie zmiany w projekcie domu musi wykonać uprawniony do tego architekt). Warto pamiętać, ze każde pomieszczenie (nawet korytarz) możemy optycznie powiększyć wstawiając tam lustro.

Dobrze zaplanowana w projekcie domu kuchnia zawiera wszystkie potrzebne sprzęty i urządzenia, naturalnie ustawione w sposób zapobiegający kolizjom. Standardem jest już instalacja zmywarki, do lamusa odchodzą natomiast pralki (wstawiane jeszcze niekiedy do kuchni w obecnych czasach). Przy większych założeniach przestrzennych zainteresowaniem cieszą się projekty domów z tzw. wyspami, a więc blatami z dostępem ze wszystkich stron, najczęściej wyposażonymi w kuchenki. Zwolennikom tradycji polecić można montaż pieca, w zależności od rozmiaru pomieszczenia – prostej „kozy” albo solidnego pieca chlebowego z cegieł.

Oczywiście, najpraktyczniejszym wykończeniem dla kuchni są łatwo zmywalne płytki ceramiczne czy kamienne, ale niecodzienny klimat, zwłaszcza w domu na wsi, stworzą dębowe deski. Utrzymanie ich w czystości nie jest zbyt problematyczne, za to efekt będzie niecodzienny – taka podłoga z pewnością wzbogaci charakter domu.

Producenci armatury od kilkunastu lat oferują przebogaty wybór urządzeń sanitarnych - od najwymyślniejszych wanien, poprzez zaawansowane technicznie kabiny prysznicowe, aż po umywalki, ustępy i bidety. Może jednak poza zwykłymi flizami dodać na ścianie kilka akcentów np. z surowego kamienia? Przełamie on monotonię płytek (które zresztą sprzedawane są w wielu wzorach i deseniach, producenci oferują zresztą liczne katalogi, zawierające m.in. propozycje układania płytek).

Centralnym obiektem salonu winien być kominek (zresztą projekty domów najczęściej uwzględniają właśnie taką lokalizację) - niezależnie czy właściciel preferuje modernistyczny minimalizm czy też stylizuje pomieszczenie na czasy Księstwa Warszawskiego, w stronę kominka będą zwracać się wszyscy - siłą rzeczy tak też należy zaplanować rozmieszczenie mebli, urządzeń, oświetlenia itp. Warto przeznaczyć choćby minimalną powierzchnię na skład drewna, unikniemy dzięki temu częstych wypraw do drewutni. Warto przy projektowaniu wyposażenia w salonie zastanowić się i wziąć pod uwagę sposób funkcjonowania domowników - jeśli przewidujemy wieloosobowe biesiady, duży stół jadalny z 10-12 krzesłami wydaje się nieodzowny. Domatorom natomiast bardziej odpowiadać będzie wygodny zestaw wypoczynkowy (kanapa/narożnik, dwa-trzy wielkie fotele) z małym stoliczkiem.

Projekty domów bardzo często zawierają przykładowe propozycje wyposażenia wnętrz, ułożenia mebli itp. Nadajmy jednak naszemu mieszkaniu indywidualnego charakteru – dzięki temu nasz dom będzie naprawdę wyjątkowym.

MB