Aktualności

Altana w πr2

data dodania: 2018-03-07

Integralną częścią projektu domu jednorodzinnego bywa często – szczególnie, gdy projektowany jest dom otwarty na ogród i naturę – altana. Zwykle jednak bywa to smutna kostka z impregnowanej sośniny, sześcian, po którym usiłuje się piąć winorośl, więdnąca w upale. Czy można sobie wyobrazić inny pomysł na ściany, będące połączeniem rusztowania, łodyg i liści?

Takie pomysły pojawiają się co i raz, najnowszy prezentuje holenderski architekt krajobrazu Peter Veenstra, który zamierza wznieść w centrum Cape Town kopułę o średnicy 50 metrów – ściślej, sferę z prasowanego bambusu, z doprowadzoną na wyższe poziomy wodą, która umożliwić ma, jak deklaruje, „inwazję roślin na miasto”.

Podjęta na zlecenie burmistrza praca służyć ma odnowie Cape Town, a narzędzia, po jakie sięgnięto przy tej okazji, są imponujące: kula wysokości 50 m, spleciona z rosnącego również w RPA bambusu, obsadzona zostanie miejscowymi roślinami, do których wodę doprowadzono drobnymi rurkami: cała roślinność uprawiana będzie w trybie hydroponicznym, by do minimum ograniczyć parowanie i wynikające stąd straty.

Rozmiar jest zdecydowanie za duży na działkę domu jednorodzinnego, ale sama myśl, by altanę wznosić nie z układanej w kant tarcicy, lecz z materiałów bliższych naturze i w bardziej opływowym kształcie, jest godna uznania.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...