Projekty polskich dworków szlacheckich

Znalezione projekty: 86

Kolekcja PROJEKTY POLSKICH DWORKÓW jest przeznaczona dla klientów, którzy szukają połączenia tradycji z nowoczesnością. Tradycję architekci uwzględnili w bryle nawiązując do charakterystycznych cech polskich dworków szlacheckich. Z nowoczesnością spotykamy się we wnętrzach – plan poszczególnych kondygnacji doskonale spełnia potrzeby współczesnej rodziny. W ofercie naszego biura architektonicznego znajdziecie Państwo dworki o dużych powierzchniach pozwalające na zaprojektowanie imponujących salonów i wielu dodatkowych pomieszczeń, ale mamy dla naszych Klientów również znacznie mniejsze rozwiązania, nie przekraczające 120 m2 powierzchni użytkowej – dzięki temu są znacznie tańsze w budowie.

Oferujemy projekty dworków małych, dużych,  parterowych i nie tylko...

Dwór był wysoki, z drzewa, lecz podmurowany..” – głosi jeden z pierwszych wersów naszego narodowego arcypoematu i rzeczywiście, można uznać, że projekty dworków mamy w Polsce we krwi. Jest to na pewno mocna składowa naszej tradycji i tożsamości, zdziesiątkowana w XX wieku – co nie znaczy, że pisząc „dworek”, mamy na myśli rekonstrukcje. Te ostatnie rzeczywiście czasem mają miejsce – nieraz za sprawą przywiązania inwestora do materii historycznej, nieraz – ambicji muzealników, którzy wznoszą gmach nawiązujący do przeszłości Rzeczpospolitej Wielu Narodów (tak stało się choćby na Białorusi, gdzie „od zera” wzniesiono dworki Kościuszków i Mickiewiczów). Nieraz też chodzi o uratowanie jak najwięcej z przeszłości – wówczas, gdy mamy do czynienia z po-PGRowską ruiną. Najczęściej jednak „projekt dworku” oznacza pomysł na dom jednorodzinny w wyraźny, oczywisty sposób odwołujący się poprzez ukształtowanie bryły do tradycji dworkowej – a zarazem wzniesiony z użyciem nowoczesnych technologii i z myślą o pełnej funkcjonalności nowoczesnego domu. Raczej więc garderoba niż alkierz, raczej sauna niż czeladna.

Nie jest to zresztą pierwsza tego rodzaju rewolucja, jeśli idzie o dobór materiałów i funkcjonalność: koncepcje dworków zmieniły się w dziejach co najmniej trzykrotnie. Zwykłą, nieco tylko schudniejszą, jaśniejszą i z lepszych surowców (modrzew…) budowaną chatę zastąpił w XVI wieku „pradziad” dzisiejszego dworku – z dwutaktowym układem pomieszczeń, z gankiem zaakcentowanym kolumnami, czasem z wieżyczkami na osi poprzecznej budynku, nieraz z kaplicą.

W dwieście lat później – kolejna rewolucja: pojawia się „łamany”dach, zwany odtąd polskim, zamiast alkierzy, pojawiają się ryzality (pomieszczenia, widoczne jako występy z lica budynku), a przede wszystkim – począwszy od Wielkopolski, coraz częściej dwory są w całości murowane, a nie tylko wznoszone na podmurówce.

I wreszcie wiek XX i „styl dworkowy” II RP, który jest już bezpośrednim prekursorem projektów dworków w naszej ofercie. Od warszawskich Bielan po Kresy i Gdynię wznoszono wówczas „neodworki”, które zachowywały przysadziste kolumny ganku, czasem – krycie drewnianym gontem, ale w środku od początku znajdowała się instalacja sanitarna i elektryczna, ściany wznoszono z silikatu lub cegły porowatej, pokoje zaś ustawiano nie w amfiladzie, lecz z centralnie położonym hallem.

W wiek później nasze projekty dworków dopracowywane są z myślą o żelazobetonie i okładzinach, o serwerowniach i spotach Wi Fi. A zarazem nikt, kto stanie przed takim domem jednorodzinnym, nie będzie miał wątpliwości, do jakiej tradycji nawiązują gospodarze. Choćby nad gankiem nie było herbu, a w salonie – kurantów.

Projekty polskich dworków szlacheckich

 

Projekty polskich dworków szlacheckich od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Budynki w stylu dworkowym są niezwykle eleganckie, a przy tym doskonale wkomponowują się w otaczający je krajobraz. Polski dworek szlachecki to esencja architektonicznego kunsztu i wysmakowanej klasy. Współczesne projekty dworków są zarówno ukłonem w stronę tradycji, jak i otwarciem się na nowoczesność. Projekty zakładają zastosowanie innowacyjnych technik i niebanalnych rozwiązań użytkowych w zestawieniu z nawiązaniami do tradycyjnych elementów charakterystycznych dla stylu staropolskiego. Projekty dworków szlacheckich są opracowywane z dbałością o każdy szczegół, dzięki czemu elementy wykańczające elewację stanowią prawdziwą ozdobę budynku.

Projekty wiejskich dworków

 

Jednymi z najbardziej urokliwych dworków są te nawiązujące do stylu wiejskiego. W takich domach pojawia się wiele subtelnych detali, dzięki którym są one niezwykle przytulne i idealnie nadają się do spokojnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Dworki w stylu wiejskim malowniczo wpisują się w wiejski krajobraz. Takie domy najlepiej komponują się na działce z dużym ogrodem lub sadem. Bliskość natury zapewniają obszerne tarasy, na które wychodzi się bezpośrednio z jadalni. Dworki w stylu wiejskim doskonale nadają się dla osób, dla których ważne jest pielęgnowanie tradycji. Takie domy idealnie nadają się do stworzenia w nich atmosfery sielskości, nostalgii i nawiązania do poprzednich epok. To ponadto bardzo wdzięczna przestrzeń aranżacyjna.

Projekty małych dworków

 

Małe dworki to idealna propozycja dla właścicieli niewielkich działek, którzy marzą o urokliwym domu w stylu klasycznego dworku polskiego. Wejścia do budynków zdobią wytworne ganki, które są wsparty na dwóch kolumnach. W dawnych czasach to właśnie wejście do domu świadczyło o zamożności gospodarza. Bryły budynków stworzone są ze spójnych elementów architektonicznych, dzięki którym zyskuje się efekt prostoty i harmonii. W przypadku małych dworków bardzo ważne są detale, które podkreślają efektowny styl domu. Male dworki idealnie nadają się dla kilkuosobowych rodzin, które pragną wieść spokojne życie w zgodzie z naturą. Rozplanowanie wnętrza jest bardzo praktyczne, dzięki czemu można optymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń.

Projekty dużych dworków

 

Projekty dużych dworków opracowywane są z myślą o inwestorach dysponujących przestronnymi działkami. To wyjątkowe budynki, które mogą stać się spełnieniem marzenia o ekskluzywnej posiadłości. Największym atutem jest w tym przypadku duża powierzchnia użytkowa. Najbardziej reprezentatywna jest elewacja zewnętrzna, która stanowi prawdziwą ozdobę całego budynku. Wejście zdobią efektowne kolumny, które dodają wyjątkowej elegancji. Duże dworki to budynki wielokondygnacyjne, co pozwala na łatwe oddzielenie strefy dziennej od strefy sypialnej i części gospodarczej. Duże dworki zwykle posiadają pełne podpiwniczenie, które można zagospodarować na strefę rekreacyjną – siłownię, saunę czy jacuzzi. Duże dworki świetnie nadają się także na hotele i pensjonaty.

Projekty dworków parterowych

 

Warto wiedzieć, że do XVII wieku dworki polskie wznoszono głównie jako budynki parterowe. W dzisiejszych czasach takie domy nadal są popularne, zwłaszcza wśród osób pielęgnujących przywiązanie do tradycji. Dworki parterowe są bardzo zgrabne, co dodaje im subtelności i delikatności. Konstrukcja takich budynków jest prosta, jednak całości dopełniają charakterystyczne detale w postaci reprezentatywnych ganków z tympanonami, eleganckich tarasów od strony ogrodów oraz okrągłych przeszkleń w elewacjach zewnętrznej i bocznej. Dworki parterowe idealnie nadają się dla osób preferujących przestronne i jasne pomieszczenia – ze względu na duże okna do środka wpada bardzo dużo światła. Klasyczna stylistyka dworków parterowych doskonale wpasuje się w każdy krajobraz.

Projekty dworków z poddaszem

 

Dworki z poddaszem użytkowym to bardzo praktyczna propozycja dla wszystkich, którym zależy na optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dworki z poddaszem charakteryzuje klasyczna prostota oraz nawiązanie do tradycyjnych elementów architektonicznych stosowanych w dworkach polskich. Bryły budynków są stworzone zgodnie z zasadami symetrii. Ze względu na zwartą i stosunkowo prostą konstrukcję takie dworki są bardzo ekonomiczne – zarówno pod względem budowy, jak i eksploatacji. Świetnie nadają się dla średniej wielkości rodzin. Dodatkowym atutem mogą być balkony znajdujące się na poddaszu. Część projektów zakłada stworzenie osobnego balkonu dla każdego z pokoi. Bliskość natury zapewnia obszerny taras, na który wychodzi się bezpośrednio z salonu.

Projekty dworków z garażem

 

W projektach dworków najważniejsza jest proporcjonalność oraz współgranie z sobą poszczególnych elementów architektonicznych. Właśnie dlatego naczelną zasadą przyświecającą projektantom tego rodzaju domów jest harmonia. Dotyczy to nie tylko samej części mieszkalnej, lecz także części gospodarczej. W nowoczesnych domach nie może zabraknąć garażu. Dlatego część projektów zakłada stworzenie dodatkowo wydzielonej przestrzeni. W mniejszych dworkach znajduje się zwykle garaż jednostanowiskowy. Natomiast w przypadku większych dworków pojawiają się już garaże dwustanowiskowe, w których zmieszczą się dwa samochody osobowe lub samochód terenowy. Powierzchnia garażu jest doskonale wkomponowana w bryłę całego budynku, dzięki czemu zostaje zachowana spójność architektoniczna.