Projekty domów dwurodzinnych

Znalezione projekty: 82

 

Kolekcja PROJEKTY DOMY DWURODZINNE to zestaw przeznaczony w szczególności dla rodziny dwupokoleniowej. Celem architektów było zaprojektowanie przestrzeni tak, aby każda z rodzin miała swobodę i komfort mieszkania. Wydzielone są dwie strefy kuchenne i sanitarne a także sypialnie. Niektóre projekty przewidują wspólny salon, a niektóre możliwość całkowitego rozdzielenia stref dla poszczególnych członków rodziny dzięki dwóm niezależnym wejściom.

 Czy potrafimy się pomieścić całą rodziną, większą grupą, w jednym wnętrzu? Wszyscy ćwiczymy takie zachowania podczas świąt i uroczystości rodzinnych – co jednak jest idyllą przez jeden wieczór, niekoniecznie utrzymałoby się przez rok. Dlatego, jeśli mamy widoki na zamieszkanie w większym kręgu niż „rodzina nuklearna” drugiej połowy XX wieku – czyli w wariancie 2 + 3, 2 + 2, a coraz częściej, niestety, tylko 2 +1 – warto pomyśleć nad rozwiązaniem, które pod wspólnym dachem stworzy każdemu szanse na własne, osobne miejsce, zagwarantuje prywatność, nie będzie zmuszało do zbyt wielu kompromisów, jeśli idzie o styl życia. Temu właśnie służą projekty domów dwurodzinnych.

Z sąsiedztwem – bywa różnie, polska tradycja notuje, obok wzruszających przykładów zażyłości (ot, Doweyko i Domeyko w „Panu Tadeuszu”) również sytuacje niełatwe. „Mniej boli rana niż zły sąsiad”, dobiega nas skarga z głębi średniowiecza, a z czasów trochę bliższych – westchnienie Cześnika u Fredry: „ Tu mieszkamy, jakby sowy; / Lecz co gorsza, że połowy / Drugiej zamku — czart dziedzicem..”. Sztuka sąsiadowania pod jednym dachem to coś, czego warto się uczyć; ale warto też zapewnić sobie własne miejsce pod słońcem.

Projekty architektoniczne domów dwurodzinnych tworzone są z myślą o różnych sytuacjach: najczęściej można sobie wyobrazić mieszkającą razem rodzinę trzypokoleniową, w której dziadkowie, rozkochani we wnukach, pragną jednak przestrzeni, w której nie będzie dobiegał ich łomot ani „Rammsteinu”, ani młodych nóg po schodach. Równie dobrze może to być jednak rodzeństwo ze swoimi współmałżonkami i dziećmi lub czas, w którym rodzice w pełni jeszcze sił ustępują miejsca dziecku z jego wybrankiem… Okoliczności mogą być najróżniejsze, łączy je jedno: potrzeba zapewnienia nieco więcej, niż przy standardowym projekcie domu, przestrzeni mieszkalnej oraz pewnego odseparowania dwóch – lustrzanych lub niekoniecznie – części domu. Stąd fachowiec pozna projekt domu dwurodzinnego od razu po dwóch elementach: silnej ścianie nośnej dzielącej dom na pół oraz ilości sypialni (zwykle co najmniej 4, bywa i więcej), jadalni (dwie) i węzłów sanitarnych (również zdublowane).

Takie rozwiązanie ma sens, większy chyba – i społeczny, i emocjonalny, i ekonomiczny – niż wznoszenie dwóch domów w bezpośrednim nawet sąsiedztwie. Dwie „połówki” wspierają się i dogrzewają nawzajem i w fizycznym, i w emocjonalnym sensie tego słowa. Rozwiązanie z dwudzielnym domem jest też bardziej elastyczne w przypadku zmiany okoliczności: łatwiej wynająć połówkę domu niż cały. Decydując się na projekt domu dwurodzinnego warto w zasadzie zadbać o dwie rzeczy: by pojawiły się chociaż jedne drzwi, łączące bezpośrednio dwie połówki (w śnieżycy czy w słocie naprawdę nie warto ani biegać w kapciach dookoła, ani ubierać się po uszy), i by, mimo wszelkich różnic w designie wnętrz, fasada pozostała jednokolorowa…