Aktualności

Amerykanie też drukują

data dodania: 2014-11-27

Wyścig technologiczny w budownictwie trwa w najlepsze. Jedną z najgorętszych nowinek na rynku jest druk 3d. W różnych częściach świata architekci i inżynierowie pracują nad praktycznym zastosowaniem tej wielce obiecującej technologii. Chińczycy jako pierwsi pokazali, że są w stanie na masową skalę drukować tanie domy jednorodzinne, wyprodukowali ich 10 w zaledwie jeden dzień. Ich największą zaletą jest niski koszt, cena jednego to zaledwie 5 tysięcy dolarów. Wadą natomiast niezwykle „toporny” wygląd.

W nieco odmiennym kierunku idą Holendrzy, którzy drukują „3D Print Canal House”, wykorzystując do tego wyłącznie odnawialne materiały pochodzenia biologicznego. Ich technologia w przeciwieństwie do chińskiej umożliwia drukowanie elementów o dużej złożoności detali, dzięki czemu „Canal House” będzie budynkiem o atrakcyjnej architekturze. Obecnie projekt pełni funkcje ekspozycyjną i cieszy się ogromną popularnością, wizytował go sam prezydent USA Brack Obama.

Rewolucyjna technologia dynamicznie rozwija się także w USA. Amerykański architekt Adam Kushner i jego partnerzy rozpoczęli prace nad drukiem całej posiadłości, która ma powstać w miejscowości Gardiner, w stanie New York W jej skład ma wejść; basen, domek letniskowy, oraz dom z czterema sypialniami. Aby wydrukować dom potrzeba specjalnych drukarek wielkoformatowych. Kushner nawiązał więc kontakt z Enrico Dinim, który zyskał sławę po skonstruowaniu potężnej drukarki 3D, zdolnej do wydruku dużych obiektów w tym budynków. Wspólnie z trzecim partnerem Jamesem Wolffem wprowadzili firmę D-Shape do Ameryki. W styczniu 2015 roku ma przypłynąć zmodyfikowana drukarka dla Kushnera, która posłuży do realizacji projektu. Będzie to bez wątpienia jeden z najambitniejszych projektów druku 3D w historii.

Co niezwykle ciekawe projekt domu z drukarki, który ma zamiar zrealizować nie miał problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Cały proces przebiegł wyjątkowo sprawnie, Kushner musiał wypełnić formularz, w której była między innymi rubryka „metody konstrukcji”. Do wyboru miał trzy opcje: stal, drewno oraz murarstwo. Własnoręcznie dopisał czwartą pt: druk 3D i wysłał do urzędu. Urzędnicy nie mieli żadnych problemów z zaakceptowaniem podania. Na miejscu budowy pracują już robotnicy, a cały proces budowy ma być podzielony na etapy. Od najłatwiejszego do najtrudniejszego. W pierwszym realizowany będzie basen, w drugim domek letniskowy, a w trzecim dom z czterema sypialniami. Jako budulca użyty zostanie skruszony materiał skalny ze specjalną domieszką, dzięki której możliwe będzie użycie go w drukarce. Koszty na razie są trudne do oszacowania, Kushner liczy że będą dużo niższe niż przy tradycyjnych metodach. Całe przedsięwzięcie ma potrwać dwa lata.

G.S

 

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...