Aktualności

Apartamentowiec na falach

data dodania: 2016-02-04

Czterech holenderskich projektantów – Chris Collaris, Ruben Esser, Sander Bakker i Patrick van der Gronde – postanowiło podjąć to wyzwanie, tworząc projekt adaptacji porzuconego na wybrzeżach Zatoki Perskiej tankowca „ The Black Gold”. Jak się okazało, gigantyczne zbiorniki ropy, znajdujące się we wnętrzu tankowca, mogą zostać względnie łatwo „zabudowane”, albo w drodze podziału na mieszkania, albo tworzenia przestrzeni handlowej lub publicznej. Podwójne stalowe ścianki statku ułatwiają schłodzenie wnętrza nawet w tropikalnych szerokościach geograficznych i zapewniają trwałość rozwiązania.

Holenderski kwartet kierował się przesłankami wizerunkowymi, historycznymi i estetycznymi. Chris Collaris w wypowiedzi dla „Arteonu” zwraca uwagę, że awansowi gospodarczemu i cywilizacyjnemu państw Zatoki Perskiej (który wyraża się między innymi w rozbudowie miast, inwestowaniu w ambitne projekty architektoniczne, importowaniu dóbr kulturalnych) nie towarzyszy proporcjonalny i systematyczny rozwój własnej kultury i tożsamości. Zdaniem architekta, w miejsce „nadmiernej ilości pretensjonalnych i kosztownych budynków” można sięgnąć po możliwości, jakie kryje adaptacja tankowca – będącego w dodatku, przynajmniej do czasu, w którym transport rurociągami zdominuje międzynarodowy handel ropą - „ikoną” państw Zatoki Perskiej.

Tymczasem urbaniści i projektanci z Indii, Bangladeszu i Pakistanu zaczynają zastanawiać się, czy elitarny pomysł Holendrów można byłoby wykorzystać na nieco skromniejszą skalę na własnych brzegach. Trzy kraje Azji Środkowej od lat, jak wiadomo, są „cmentarzyskiem okrętów” z całego świata: rokrocznie u ich brzegów cumuje już na zawsze kilka tysięcy jednostek.

Zamysłem miejscowych przedsiębiorców, którzy sprowadzają „pływający złom” z całego świata jest rozbiórka (złomowanie) statków, stanowiących kopalnię stali i metali półszlachetnych. Operacje rozbiórkowe są jednak szalenie czasochłonne i toksyczne (choćby ze względu na obecny w poszyciu statków asfalt czy bifenyle z rodziny PCB), niewykwalifikowani robotnicy, pracujący przy rozbiórce za grosze, wyjątkowo często padają też ofiarą wypadków. W przypadku wieku pochopnie kupionych jednostek po sprowadzeniu ich do Pakistanu czy Indii okazuje się, że koszt demontażu (nawet przy morderczo niskich płacach w branży) jst wyższy niż ewentualne zyski. U brzegów najbardziej przeludnionego kraju na świecie, jakim jest Bangladesz, cumują więc dziesiątki kolosów, każdy wielkości hotelu.

Czy wszystkie uda się zaadaptować na mieszkania? Z pewnością nie, tak ze względu na brak kapitału inwestycyjnego, jak wspomniane wyżej zanieczyszczenia: resztki ropy są często bardzo rakotwórcze. Jeśli jednak udało by się stworzyć choćby kilka projektów adaptacji zardzewiałych kolosów – Gaddani w Pakistanie, Chittagong w Bangladeszu i Alang w Indiach miałyby szanse stać się nowymi nadmorskimi metropoliami.

(WS)

 

Marzec 2013
data dodania: 2013-03-25
Rząd w najbliższych latach nie zamierza udzielać  pomocy  osobom ... więcej...
data dodania: 2013-03-22
W Polsce marzenie o własnym domu jest zazwyczaj marzeniem o domu małym. ... więcej...
data dodania: 2013-03-20
Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne... więcej...
data dodania: 2013-03-19
Polska jest krajem olbrzymiej liczby  zrujnowanych zamków i pałaców.... więcej...
data dodania: 2013-03-18
Zakup gotowego projektu domu, zdecydowanie tańszego niż projekty domów wykonywane na indywidualne zamówienie, to dopiero pierwszy krok do własnego domu. Domu wymarzonego, ale zbudowanego możliwie jak najtaniej. Oszczędne budowanie wymaga ... więcej...
data dodania: 2013-03-16
W sobotę 16.03 o godz. 8.51 Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich otrzymała wiadomość o zawaleniu się piętrowego domu. Interweniujący strażacy wyciągnęli spod gruzów dwóch mężczyzn.... więcej...
data dodania: 2013-03-15
W zachodniej części Chin, mieście Chengdu, kończona jest realizacja... więcej...
data dodania: 2013-03-14
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wyniki analizy sytuacji w... więcej...
data dodania: 2013-03-13
Kilka tygodni temu nastąpiło otwarcie zamku ciechanowskiego, po... więcej...
data dodania: 2013-03-12
W chwili obecnej azbest jest materiałem nie dopuszczanym do stosowania w... więcej...
data dodania: 2013-03-11
Rozporządzenie ministra gospodarki z 2005 roku zakłada wzrost udziału... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Projekt najdroższego domu w USA wystawionego właśnie na sprzedaż wykonał... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Polska  pracownia architektoniczna  Modern Construction System z Poznania w zespole z firmą Concept Design z Algierii wygrała międzynarodowy  konkurs architektoniczny na projekt kompleksu sportowego w mieście Constantine w Algierii. Na powierzchni ok. 80 hektarów ... więcej...
data dodania: 2013-03-07
I żeby było jeszcze ciekawiej to na Sumatrze. Zaprojektowano tam, w... więcej...
data dodania: 2013-03-06
Jeden z najbardziej znanych na polskim rynku projektantów mody, Maciej... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Na zaproszenie Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii  i... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Projekty domów dwupokoleniowych cieszą się wciąż niesłabnącą... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Ustawa developerska powinna zostać zmieniona jak najszybciej gdyż... więcej...