Aktualności

Aquatektura

data dodania: 2018-06-30

To oczywiście kalambur, lepiej przy tym brzmiący po angielsku (“aquatecture”) niż po polsku, gdzie nowe słowo można wziąć za nieznany dotąd product papierniczy. Ale samą tendencję, by szukać możliwych i relatywnie tanich miejsc do zabudowy pod domy jednorodzinne I osiedla na wodzie, warto rozważyć na serio. Nie idzie przy tym, uwaga, o naruszające ład w przyrodzie o owocujące powodziami zasypywanie i osuszanie terenów zalewowych. Wręcz odwrotnie: o wykorzystanie wody jako naturalnego obszaru budowy i sadowienia domów.

Do tego przynajmniej zmierzają projekty londyńskiego studia Baca Architects, które w wizjonerskim rozpędzie zaprezentowało projekty domów jednorodzinnych, wieżowców, a nawet, w podmuchu fantazji, „nawodnego toru wyścigowego”.

Oczywiście, można to uznać za postawienie na głowie całej koncepcji architektury jako takiej: nowe budynki nie są sadowione na fundamentach, należałoby na dobrą sprawę debatować (i pewnie bez takiej debaty się nie obędzie), czy bardziej stosuje się do nich prawo wodne, czy budowlane.. Nie są jednak w żadnym razie „jednotkami pływającymi”: ich celem miałoby być zapewnienie przestrzeni mieszkalnej czy magazynowej tyle, że w nowym, odmiennym od dotyczasowego środowisku.

Najłatwiej, oczywiście, zamieszkać na wodzie w pływającym domu jednorodzinnym – i studio Baca, by udowodnić, że swoje projekty traktuje całkiem serio, zaprojektowało, zrealizowało i posadziło na wodach Chichester Canal na północnych obrzeżach Londynu domek o powierzchni 85 m.kw. Przyszłość zapowiada się jednak obiecująco: przy odpowiednim zakotwiczeniu czy obciążeniu wznosić można wielopiętrowe budynki, które co prawda nie będą mieć piwnic – ale za to podatek od nieruchomości będzie w ich przypadku znacznie mniejszy!

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...