Aktualności

Uwaga, góra tłuszczowa!

data dodania: 2017-09-27

Tak naprawdę termin ten nie jest jeszcze w powszechnym użyciu, ale skoro "iceberg" tłumaczymy jako "górę lodową", zasada tłumaczenia podobnych terminów powinna być jednolita. "Fatberg" też potrafi być groźny, szczególnie dla domu jednorodzinnego. Nie spowoduje zatonięcia, jak góra lodowa w kontakcie z Titanicem, ale może stać się przyczyną kucia i prucia kilku metrów posadzki, a nawet ściany nośnej.
O "fatbergach" zrobiło się głośno przy okazji ostatniego skandalu w Londynie: służby miejskie wykryły w systemie asenizacyjnym na wysokości Whitechapel "górę tłuszczową", której waga szacowana jest na.. 130 ton! Złoże zestalonego tłuszczu, ubitego na twardo wyrzuconymi do kanalizacji pampersami, mokrymi chusteczkami higienicznymi i tamponami stwardniało tak, że zarówno kilofy, jak woda pod wysokim ciśnieniem odbijają sę odeń. Konieczne okazało się uruchomienie dodatkowego, rezerwowego odpływu, a "na przodku" - laserów, które po kawałku kruszą i roszczepiają nowy "kamień mydlany".
Dodatkową publicity londyński fatberg zyskał za sprawą dwóch inicjatyw: Muzeum Miejskie w Londynie zabiega o bryłkę w nadziei na urozmaicenie zbiorów, zaś producenci paliw bioenergetycznych, z nadziei na reklamę, ale nie tylko, pragną zakupić urobek: każdy tłuszcz da się przerobić na mydło, uważają, to tylko kwestia dodatkowego tlenu.
Sprawcami wyhodowania tak wielkiego fatbergu w sercu Londynu są, jak się uważa, tanie zakłady zbiorowego żywienia, które nie przejmują się opinią inspektora sanitarnego ani prasy i leją do zlewu całe patelnie pełne zjełczałych olejów.
W domu jednorodzinnym skala, może za wyjątkiem wieczora poprzedzającego Tłusty Czwartek, jest mniejsza, ale nawyki często te same. Niektórzy projektanci, znając skłonność konsumentów do lekceważenia kwestii środowiskowych,z góry wyposażają system ściekowy w tzw.separator tłuszczu: specjalnie rzeźbiony w środku prostopadłościan, który pozwala na oddzielenie w wymienialnym zbiorniku gromadzących się tłuszczów i łojów.
Ale to droga donikąd: bez naprawdę wysokich nakładów w aeracje i podgrzewanie ścieków nie da się uniknąć kul łoju, zmniejszających światło odpływu i niewrażliwych na "Krety". Dlatego, budując dom, warto zadbać oodpowiednią ilość otworów rewizyjnych w kanalizacji - i o upowszechnienie obyczaju, że brudną patelnię przeciera się papierowym ręcznikiem (który można potem spalić!), a nie spłukuje.


Na zdjęciu: Fatberg w nowojorskim systemie ściekowym, na wysokości górnego Manhattanu.

 

 


 

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...