Aktualności

Beton jak sito

data dodania: 2018-03-17

Zatroskani stanem podjazdu nabywcy projektów domów jednorodzinnych dzielą się zwykle na tych, którzy wykładają go betonem (i martwią się strugami wody, zalewającymi ich ogród lub trafiającymi wraz z ziemią do kanalizacji) oraz tych, którzy zostawiają go w postaci nieutwardzonej (prędzej czy później utyskując na koleiny i błoto, i ostatecznie decydując się na utwardzenie). Tymczasem jest coś, co może ich pogodzić: wodoprzepuszczalny beton jamisty.

To jeden z tych wynalazków, których prostota zdumiewa. Czy zresztą można mówić o wynalazku? Wiele przemawia za tym, że u prapoczątków betonu jamistego stoi bądź skąpstwo, bądź niedbałość: ostatecznie, by go wyprodukować, wystarczy do mieszanki żwiru (stosunkowo dużej frakcji, o średnicy ziaren większej niż 4 mm) i cementu dodać dużo mniej niż zwykle piasku. To wystarczy, by powstały tzw. pustki międzyziarnowe: powierzchnię żwiru powleka i skleja cement, ziarna łączą się ze sobą, zaś porowata struktura pozwala na przenikanie wody.

Oczywiście, w sytuacji, gdy taki beton trafiał na budowę, katastrofa była o włos (o ziarno…). Jeśli jednak świadomie wytwarzać go jedynie na potrzeby wykańczania nawierzchni płaskich, ryzyko skruszenia nie istnieje (powstająca struktura wytrzymuje wielokrotnie większy nacisk od tego, jaki wywiera koło samochodu osobowego czy nawet ciężarowego). Koszt produkcji jest niższym, wymierny zysk z niższej opłaty za mniej odprowadzanych ścieków komunalnych – pokaźny, ale i tak niższy niż ten ekologiczny.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...