Aktualności

Betonowa kra w Yeosu

data dodania: 2016-04-11

Projektant Daniel Valle na zlecenie południowokoreańskiego miasta Yeosu zaprojektował pawilon wystawienniczy, który prócz zwyczajowych funkcji i uwarunkowań – duże przestrzenie ekspozycyjne, łatwość przemieszczania dużych mas ludzkich, ergonomia, elegancja, bezpieczeństwo – posiadał, w myśl intencji zleceniodawców, dodatkowy walor: miał mianowicie stanowić przestrogę.

Nauka zna dziesiątki kierunków, w jakich rozwija się architektura, od rezydencjonalnej po przemysłową. Ale architektura dydaktyczna? Dotąd coś podobnego przewidział tylko – i w to w ironicznej miniaturze poetyckiej – Zbigniew Herbert, pisząc na nowo historię kreteńskiego Minotaura, którego szansą na edukację miał byś stworzony przez Dedala labirynt. „Snuł się tedy nieszczęsny książę popychany przez preceptorów korytarzami indukcji i dedukcji, nieprzytomnym okiem patrzył na poglądowe freski. Nic z tego nie rozumiał”. Jak pamiętamy, dobrze się to (dla Minotaura) nie skończyło.

Daniel Valle ma więcej szans niż Dedal, bo i przesłanie oferuje prostsze: jednym z największych zagrożeń dla współczesnego świata – przynajmniej w myśl dominujących w mediach opinii – ma być globalne ocieplenie i związany z nim wzrost poziomu mórz. Water Pavilion francuskiego projektanta, osadzony w płytkich wodach przybrzeżnych, miał zatem stanowić rodzaj gigantycznej pływającej kry czy płaszczyzny, bezustannie zalewanej przez fale – zarówno ze względu na zmieniający się podczas przypływów poziom morza, jak i gigantycznej mocy urządzenia hydrauliczne, które miałyby unosić lub opuszczać o kilkadziesiąt centymetrów cały obszerny (30.000 m.kw. powierzchni!) budynek.

Do wnętrza umiejscowionego na terenach niedawnego Expo 2012 Water Pavilion zwiedzający wkraczać mają zanurzającą się wśród fal (choć odgrodzoną od nich) pochylnią: z brzegu wizyta wyglądać wręcz będzie na zstępowanie w głąb morza. Pozostała część „poziomu zero” w ciągu doby będzie kilkakrotnie zalewana przez fale, a w centrum platformy znajdzie się rodzaj studni, uzupełnionej o gejzer. Wewnątrz znajdującego się pod powierzchnią morza budynku większość ścian działowych zbudowana zostanie z hartowanego szkła, wypełniać je zaś będzie stabilna lub spływająca po ścianach woda.

Projektant podkreśla, że jego wiodącą intencją było „przekazanie zwiedzającym doznania płynności, niekształtności i zmiany”. Można być przekonanym, że utrwali się ono u zstępujących pod wodę gości; ojcowie miasta Yeosu muszą jednak wziąć pod uwagę możliwy efekt uboczny, a mianowicie pojawienie się ciężkich przypadków hydrofobii. (ws)


(c) Daniel Valle

Marzec 2013
data dodania: 2013-03-25
Rząd w najbliższych latach nie zamierza udzielać  pomocy  osobom ... więcej...
data dodania: 2013-03-22
W Polsce marzenie o własnym domu jest zazwyczaj marzeniem o domu małym. ... więcej...
data dodania: 2013-03-20
Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne... więcej...
data dodania: 2013-03-19
Polska jest krajem olbrzymiej liczby  zrujnowanych zamków i pałaców.... więcej...
data dodania: 2013-03-18
Zakup gotowego projektu domu, zdecydowanie tańszego niż projekty domów wykonywane na indywidualne zamówienie, to dopiero pierwszy krok do własnego domu. Domu wymarzonego, ale zbudowanego możliwie jak najtaniej. Oszczędne budowanie wymaga ... więcej...
data dodania: 2013-03-16
W sobotę 16.03 o godz. 8.51 Straż Pożarna w Siemianowicach Śląskich otrzymała wiadomość o zawaleniu się piętrowego domu. Interweniujący strażacy wyciągnęli spod gruzów dwóch mężczyzn.... więcej...
data dodania: 2013-03-15
W zachodniej części Chin, mieście Chengdu, kończona jest realizacja... więcej...
data dodania: 2013-03-14
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego podał wyniki analizy sytuacji w... więcej...
data dodania: 2013-03-13
Kilka tygodni temu nastąpiło otwarcie zamku ciechanowskiego, po... więcej...
data dodania: 2013-03-12
W chwili obecnej azbest jest materiałem nie dopuszczanym do stosowania w... więcej...
data dodania: 2013-03-11
Rozporządzenie ministra gospodarki z 2005 roku zakłada wzrost udziału... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Projekt najdroższego domu w USA wystawionego właśnie na sprzedaż wykonał... więcej...
data dodania: 2013-03-08
Polska  pracownia architektoniczna  Modern Construction System z Poznania w zespole z firmą Concept Design z Algierii wygrała międzynarodowy  konkurs architektoniczny na projekt kompleksu sportowego w mieście Constantine w Algierii. Na powierzchni ok. 80 hektarów ... więcej...
data dodania: 2013-03-07
I żeby było jeszcze ciekawiej to na Sumatrze. Zaprojektowano tam, w... więcej...
data dodania: 2013-03-06
Jeden z najbardziej znanych na polskim rynku projektantów mody, Maciej... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Na zaproszenie Małopolsko-Podkarpackiego Klastra Czystej Energii  i... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Projekty domów dwupokoleniowych cieszą się wciąż niesłabnącą... więcej...
data dodania: 2013-03-04
Ustawa developerska powinna zostać zmieniona jak najszybciej gdyż... więcej...