Aktualności

Biurowce z klasą

data dodania: 2014-04-25

Firma Logo Okre Development prowadzi projekty deweloperskie w sektorze rynku biurowym i mieszkaniowym. Jedną z pierwszych realizacji i chyba najbardziej znaną jest biurowiec w Warszawie Jerozolimskie Business Park (16.500 mkw.). Kolejne inwestycje to Jutrzenki Business Park w Warszawie (2.738 mkw.), w Poznaniu Winogrady Business Center (7.330 mkw). Wybudowali także Galerię Indomo w Lubinie (9.577 mkw. powierzchni handlowej) oraz apartamentowiec Park Residence w Warszawie.

Obecnie kończą budowę mieszkań w ramach osiedla "Na Skraju Lasu", zaczynają przygotowania do uruchomienia kolejnego etapu. ,,Na Skraju Lasu” to nowoczesny kompleks mieszkaniowy złożony z trzech kameralnych budynków, łączący nowoczesną architekturę, belgijskie standardy budowy, bardzo dobrą lokalizację w mieście i przystępne ceny. Finalizują także zakup kolejnych działek w Poznaniu, na których powstaną nowe inwestycje mieszkaniowe.

Najnowsza ukończona inwestycja komercyjna OKRE Development to biurowiec klasy A - GreenWings Offices w Warszawie (10.850 mkw. powierzchni biurowej) na Okęciu. Budynek w kwietniu otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

Biurowiec Green Wings w Warszawie

fot. Biurowiec Green Wings w Warszawie

Ich aktualna oferta mieszkaniowa dotyczy Osiedla ,,Na Skraju Lasu” w Poznaniu a dokładnie  I etapu - budynku A, w którym znajdują się 32 mieszkania dwu i trzypokojowe o powierzchni od 45 do 65 m2 o bardzo funkcjonalnym rozkładzie. Każde mieszkanie posiada własny balkon lub ogródek na parterze. Budynek A składa się z 3 pięter i podziemnej hali garażowej, do której zjeżdża winda.

Nadal będą kontynuować komercjalizację biurowca Green Wings Offices w Warszawie. Budynek jest prawie w połowie wynajęty. Liczą, że do końca roku uda się im wynająć go w 100%. Cieszą się, że ich najemcy docenili wysoki standard w jakim budynek jest zaprojektowany i wykończony. Pierwsi najemcy wprowadzą się do niego już w czerwcu tego roku.

GreenWings Offices to nie tylko przestrzenie biurowe, ale również centrum konferencyjne. W obiekcie możliwe będzie organizowanie konferencji i eventów. W tym celu sala konferencyjna graniczy z kantyną, która może cateringowo obsłużyć imprezy odbywające się zarówno w całej przestrzeni konferencyjnej (która ma 193 mkw) jak i mniejszych salach utworzonych po podzieleniu całości na trzy mniejsze części. Sale konferencyjne wyposażono w nowoczesne ekrany sterowane tabletami, zaawansowane systemy nagłaśniające, a także sprzęt audiowizualny do odtwarzania w technologii HD.

Oprócz tego rozglądają się za najemcami, którzy byli by zainteresowani najmem budynku Grójecka Offices. Biurowiec powstanie przy ul. Grójeckiej w Warszawie i dostarczy 7400 mkw powierzchni biurowej w tym 530 mkw powierzchni handlowej.

Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

fot. Wizualizacja biurowca Grójecka Offices w Warszawie

W roku 2014 OKRE Development wchodzi z nowymi nadziejami na efektywne przeprowadzenie programu rządowego „Mieszkanie dla Młodych". Wygląda jednak na to, iż skorzystają na nim jedynie klienci kupujący od deweloperów. Dopłaty realizowane w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych" nie będą tak atrakcyjne jak w zakończonym już programie „Rodzina na swoim". Będzie tak przede wszystkim dlatego, iż nowy program w swych założeniach dotyczy wyłącznie nowego budownictwa. Fakt ten spowoduje, iż osoby chcące zakupić swoje nieruchomości w małych miastach i wsiach na uzyskanie dopłaty będą miały znikome szanse. Rynek pierwotny na takich terenach bowiem właściwie nie istnieje.    

Deweloper widzi duże zainteresowanie swoimi inwestycjami co pozwala na stwierdzenie, że budownictwo komercyjne i w ogóle budownictwo wychodzi już na prostą.  Obserwują pewne trendy, które mogą długo utrzymać się na rynku nieruchomości komercyjnych. Ze względu na wzrost aktywności deweloperskiej w Warszawie, rynek zaczął faworyzować najemców, to z kolei doprowadziło do zwiększenia elastyczności właścicieli nieruchomości. Biorąc pod uwagę pakiety motywacyjne, czynsze efektywne kształtują się obecnie o 25-30 % niżej w stosunku do czynszów bazowych.
Obecnie OKRE Development prowadzi prace projektowe nad realizacją osiedla na Wildzie w Poznaniu i domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej  przy ul. Na Skraju w Warszawie, w dzielnicy Włochy. Projekt zakłada budowę 96 mieszkań. Planują także rozpocząć inwestycję biurową przy jednej z najważniejszych arterii zachodniej Warszawy - ul. Grójeckiej. Zaletą lokalizacji jest doskonałe, biznesowe sąsiedztwo oraz dobre połączenia komunikacyjne. Biurowiec Gójecka Offices uzyskał Certyfikat ekologiczny “EXCELLENT”. W raporcie BREEAM jest to najwyższa certyfikacja w Warszawie i druga w Polsce. Budynek dostarczy 7300 mkw powierzchni biurowej i handlowej, a zaprojektowała go renomowana pracownia Kuryłowicz & Associates.

Filozofią OKRE Development jest w jak największym stopniu sprostać oczekiwaniom swoich klientów. Zawsze słuchają tego co ,,mówi rynek”, dlatego będą starać się budować tak aby zadowolić naszych klientów i najemców więc nie wykluczone że kiedyś skorzystają z projektów typowych domów lub projektów typowych biurowców.

Projekt budynku mieszkalnego powinien być jak najbardziej uniwersalny, bronić się mimo upływającego czasu i zmieniających się na rynku trendów. Zdaniem OKRE Development jednym z najważniejszych wyznaczników dobrego projektu jest jego funkcjonalność i możliwość indywidualnej rearanżacji – jak choćby możliwość otwarcia kuchni na salon. W ich inwestycjach każde mieszkanie posiada własny balkon, loggię, taras lub ogródek; starają się wprowadzać rozwiązania praktykowane szeroko na zachodzie – jak choćby okna przesuwne, które poza doskonałym doświetleniem pomieszczeń wpływają również w znacznym stopniu na ich ustawność. Nie bez znaczenia są też udogodnienia w postaci stojaków rowerowych w hali garażowej, komórek lokatorskich czy wózkarni.

Dewelopera cieszy, że klienci coraz częściej potrafią docenić prostotę architektury - co bynajmniej nie oznacza, że ma być ona nudna i szara. We własnych inwestycjach nie boją się czerpać ze wzorów skandynawskich, gdzie prosta forma architektoniczna połączona jest z odważnym kolorem, a osiedla są otwarte na otaczającą je okolicę. W ten sposób tworzą wyróżniające się projekty, które jednocześnie wtapiają się w istniejącą tkankę.

Obserwacje firmy pokazują, że dominujące jest w tej chwili zapotrzebowanie na standard „ekonomiczny plus” – są to inwestycje oddawane klientom w standardzie deweloperskim, gdzie rozwiązania architektoniczne dotyczące części wspólnych są nowoczesne, eleganckie, przede wszystkim funkcjonalne (np. windy nawet w budynkach czterokondygnacyjnych), a jednocześnie utrzymane są w dobrej relacji jakości do ceny. 

W dużych miastach podaż mieszkań jest duża, że inwestycje – poza dobrą relacją jakości do ceny – muszą cieszyć się dodatkowymi przewagami konkurencyjnymi, żeby zwrócić na siebie uwagę potencjalnego nabywcy. Jednym z najważniejszych ich zdaniem atutów każdej inwestycji jest właśnie jej lokalizacja – nieruchomości pod swoje projekty dobierają starannie, tak aby każdorazowo cieszyły się one jakąś przewagą w dzielnicy, czy – szerzej – w mieście (np. lokalizacja Osiedla Na Skraju Lasu na poznańskich Naramowicach, wzdłuż rezerwatu przyrody Żurawiniec). 

Program „Mieszkanie dla Młodych”, przynajmniej na razie – po obserwacjach z pierwszego kwartału jego obowiązywania, cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem klientów. Z punktu widzenia deweloperów jest to program potencjalnie wspierający sprzedaż, choć obowiązujące w jego ramach limity cenowe są w praktyce dość trudne do spełnienia, jeśli inwestycja ma być zrealizowana w dobrej lokalizacji i w dobrej jakości, co z kolei w ujęciu długofalowym ma dużo większe znaczenie. Ponadto, duża zmienność wskaźników powoduje, że deweloperzy traktują wsparcie w ramach tego programu raczej w kategorii ewentualnego bonusu sprzedażowego niż czynnika, w oparciu o który realizują swoje inwestycje.

Wygląda na to, że rynek deweloperski z powrotem łapie wiatr w żagle – sprzedaż od kilku kwartałów sukcesywnie rośnie, ceny się ustabilizowały a w dużych ośrodkach miejskich nawet zaczęły nieznacznie rosnąć.

W najbliższych latach, ze względu na wysoki poziom powierzchni biurowej w budowie, wynajmujący będą musieli nadal liczyć się ze wzrostem poziomu pustostanów oraz utrzymującą się presją na spadki stawek czynszowych. Presja na spadek stawek czynszowych może  utrzymywać się przynajmniej do końca 2015 r.

Przed zakupem nieruchomości, czy to mieszkania czy to domu, warto zapoznać się z cenami porównywalnych pod względem wielkości i standardu wykonania nieruchomości w okolicy. Sprawdźmy, jakie inwestycje planowane są w okolicy w najbliższej przyszłości – czy wpłyną one na obniżenie wartości nieruchomości (np. wysypisko śmieci czy lotnisko) czy też poprawią jej parametry (np. szkoła czy nowa trasa tramwajowa). Zastanówmy się również, czego oczekujemy: spokojnej okolicy oddalonej od centrum, czy też lokalizacji w samym sercu miasta – każda z nich ma swoje zalety i wady.

/rz/

 

Marzec 2017
data dodania: 2017-03-31

To rozwiązanie jest znane scenografom i autorom iluzjonistycznych sztuczek: można uczynić pomieszczenie większym rozsuwając je na boki, o ile wcześniej złożone było niejako w harmonijkę. Tak działały jeszcze 50 lat temu składane obiektywy aparatów fotograficznych i szapoklaki, czyli składane cylindry. Ale czy można zaprojektować w ten sposób budynek?

więcej...
data dodania: 2017-03-30

Trudno wyobrazić sobie dziś projekt domu jednorodzinnego bez wiatrołapu – a jeśli ktoś zdecyduje się na takie rozwiązanie, niewykluczone, że po kilku latach zdecyduje się na amatorską dobudówkę, najczęściej zadaszając po prostu i zasłaniając prowizorycznymi ścianami schody prowadzące do wnętrza. Warto zachować mały bodaj przedsionek, który pozwoli oszczędzić na grzaniu i przygotować się na wejście do wnętrza – i zastanowić, jaka jeszcze „śluza” mogłaby nam... więcej...

data dodania: 2017-03-29

Można zbudować dom bez marmuru, bez granitu, bez mosiądzów – ale mało prawdopodobne (choć możliwe), żeby ktoś zdecydował się wznieść dom jednorodzinny według standardowego projektu bez użycia płyt kartonowo-gipsowych. Wynalazek amerykański z czasów II wojny światowej sprawdza się niemal wszędzie: przy budowie ścianek działowych, deskowania dachu, na upartego – jako jastrychu w podłodze. Da sobie z nimi radę niemal każdy – dotnie piłką do metalu, przyklei, zagipsuje.... więcej...

data dodania: 2017-03-29

Dawniej lukarny służyły przede wszystkim jako narzędzie doświetlenia i ewentualnej wentylacji poddasza. Współcześnie, w epoce obfitości źródeł światła oraz okien uchylnych, nie jest to tak pilne. Właścicielom domów jednorodzinnych coraz częściej zależy jednak na urozmaiceniu linii dachu przy pomocy pionowych, łamiących monotonię linii okien. A skoro tak – czy miałoby sens umieszczenie w projekcie kojarzącego się z barokiem, lecz i z dachami XIX-wiecznych kamienic „wolego... więcej...

data dodania: 2017-03-28

Nieotynkowane, ceglane ściany rzadko bywają wyborem właścicieli domu jednorodzinnego: wyjątek stanowią może kraje „ubogiego Południa” w rodzaju Macedonii czy Kosowa, gdzie w krajobrazie pełno jest budynków niedokończonych ze względów podatkowych. Ale właściciel wilii w Hiszpanii nie narzekał na brak środków: czym się więc kierował, wybierając „surowy” projekt?

więcej...
data dodania: 2017-03-24

„Raindrops are falling on my head” – brzmi evergreen. Kto nie lubi dźwięku kropel deszczu? Chętnie nasłuchujemy go z wnętrza budynku, kto zaś jest go szczególnie spragniony – może odtwarzać nierytmiczny szum z jednej z licznych płyt z muzyką ambient. Ale żeby uwzględnić w projekcie ogrodu i domu jednorodzinnego osobną szopę do odsłuchiwania deszczu – tak, na to trzeba być albo konteplującym w duchu zen Japończykiem, albo spragnionym nowości Kalifornijczykiem.

więcej...
data dodania: 2017-03-22

To jeden z tych pomysłów, które – kiedy już się o nich usłyszy – wydają się oczywiste. Nieraz też bywały praktykowane przez samodzielnych odkrywców – działkowiczów z późnego PRL. Ale dopiero współcześnie podwyższone grządki (raised beds), za przykładem Wielkiej Brytanii, stają się częścią projektów ogrodu przy domu jednorodzinnym.

więcej...
data dodania: 2017-03-21

Jeśli stawia się zadaszenie, to po to, by chroniło przed deszczem, śniegiem i słońcem – takie założenie przyjmowane jest przez projektantów domów jednorodzinnych w Polsce, nawet, jeśli domy te mają stanąć w najsłoneczniejszych miastach naszego kraju – w Poznaniu, Rzeszowie czy Suwałkach. Ale już na południu Francji, choć słońce przypieka znacznie mocniej, mają na ten temat inne zdanie.

więcej...
data dodania: 2017-03-20

Pracując nad projektem domu jednorodzinnego zwykle nie zastanawiamy się nad… nadmuchiwanymi elementami budynku: na pompowany ręcznie lub z kompresora brodzik dla dzieci przyjdzie czas, balony powiesimy na parapetówce albo na któregoś Sylwestra, prawda, kochanie? Tymczasem na świecie tak zwana „inflatable architecture” – czyli, spolszczając, dmuchańce – robi zawrotną karierę. Nie tylko w podrzędnych wesołych miasteczkach: na salonach i w branży wystawienniczej.

więcej...
data dodania: 2017-03-17

We współczesnych projektach domów jednorodzinnych rzadko sięga się po kolumny lub filary wewnątrz budynku. Projektanci mają zaufanie do nowoczesnych materiałów i opierają zwykle budynek na ścianach nośnych, ciesząc się uzyskaną we wnętrzu domu przestrzenią. Co jednak, jeśli komuś marzy się nawiązanie do lasów za oknem, jak zdarzył się to klientom jednego z głośnych architektów japońskich, Kensuke Watanabe?

więcej...
data dodania: 2017-03-16

Drukowanie …domów w systemie 3D, choć nadal pobrzmiewa egzotycznie, jedną noga wkracza na rynek budowalny: zdarzają się inwestorzy, którym marzy się dom jednorodzinny w nowej technologii Zwykle jednak taki dom budowany jest niewiele prędzej niż w tradycyjnych technologiach, tyle, że taniej. Apis Cor, firma z San Francisco, która specjalizuje się we obsłudze tego rodzaju technik, rzuciła wyzwanie: jest w stanie zbudować dom w 24 godziny!

więcej...
data dodania: 2017-03-15

Kiedy zaczyna się rozmowa o zagospodarowaniu wnętrza kuchni lub garderoby, każdy, kto projektuje dom jednorodzinny, prędzej czy później sięgnie po MDF, czyli płyty pilśniowe średniej gęstości. Lekkie, wytrzymałe, odporne na zginanie, niedrogie, łatwo poddające się oklejaniu, są nadzieją wielu projektantów mebli. Co jednak, jednak nasz dom jest nietypowy – pojawiają się zaokrąglenia czy krzywizny? Jak „wpasować” mebel z MDF w nietuzinkowy narożnik?

więcej...
data dodania: 2017-03-14

W wielu projektach domów jednorodzinnych schody łączące parter, piętro i poddasze traktowane są czysto użytkowo, a przestrzeń między nimi bywa przemyślnie, pomysłowo zabudowywana schowkami lub półkami na książki. Można jednak wyobrazić sobie schody, które są zarazem częścią nośną budynku, jego „kręgosłupem” – i najmocniejszym akcentem estetycznym. Tak stało się ze schodami w dobudowanej połówce domu w Hackney, na obrzeżach Londynu: kręcone, osłonięte stalowym... więcej...

data dodania: 2017-03-13

Od czasów architektury megalitycznej domy zwykło się wznosić nad ziemią – a przynajmniej większą ich część, pod powierzchnią gruntu chowając fundamenty, a jeśli okolica sucha – również piwnice, pomieszczenia gospodarcze, czasem garaż. Czy jednak nie można by sięgnąć po projekty domu, których autorzy stawialiby sobie za cel zagospodarowanie wnęk i szczelin? Laertis Vassiliou, współzałożyciel pracowni Open Platform for Architecture (OPA), broni idei o schodzeniu pod... więcej...

data dodania: 2017-03-11

A gdyby wyobrazić sobie, ot tak, w trybie ćwiczenia, że przy projektowaniu naszego domu nie mamy żadnych ograniczeń finansowych, ze budujemy się niczym szejk z Dubaju? Co wówczas znalazłoby się w naszej rezydencji? Basen? Pewnie tak, ale to rozpaczliwie banalne. Lądowisko dla helikopterów na dachu? Ciut lepiej, ale nadal nie jest to coś naprawdę wyjątkowego. A gdyby tak… komin do latania?

więcej...
data dodania: 2017-03-09

Lastriko ma złą prasę: uważane jest za materiał staroświecki i toporny: trochę podobnie patrzano w międzywojniu na Secesję. Owszem, nie jest to opinia nieuzasadniona po odwiedzinach prowincjonalnego cmentarza, gdzie lastriko króluje na dość sztampowych nagrobkach. Ale jak to jest, że kamieniarze i rzeźbiarze-detaliści, dekorujący najbardziej renomowane budowle, chętnie sięgają po ten materiał? Może jest sens wykorzystać go – niekoniecznie w kolorze szaro-burym – również... więcej...

data dodania: 2017-03-08

Projektowanie domów zakłada unikanie banału: wielu właścicieli domów jednorodzinnych marzy o tym, by u sufitu salonu znalazło się coś ciekawszego niż żyrandol, bodaj i nie kryształowy. Jeden  ze „strukturalnych” mobili Caldera? Średniowieczna drewniana rzeźba smoka lub świętego? Na to wszystko zgoda: ale dwudziestotonowy blok betonu, lewitujący nad naszymi głowami?

więcej...
data dodania: 2017-03-07

Zdecydowana większość osób, które przygotowują się do wzniesienia domu jednorodzinnego ma nadzieję, że budowa przebiegnie bez żadnych niespodzianek, a w piwnicy planują spiżarnię, siłownię, w ostateczności saunę; a jeśli już starocie, to raczej te, które nazbierają się w piwnicy. A gdyby podczas kopania fundamentów ekipa odsłoniła fragment rzymskiej drogi, jak zdarzyło się podczas wznoszenia fast-foodowej restauracji na południe od Rzymu?

więcej...
data dodania: 2017-03-06

Wśród dziesiątków materiałów, nad użyciem których zastanawiają się osoby pracujące nad projektem domu jednorodzinnego pojawiają się egzotyczne gatunki drewna, karton, żywice i masy plastyczne nowej generacji, czasem ceramika budowlana z górnej półki, łupki, miedź. Ale filc?? Filc to coś, czym można „podkuć” krzesła na zabytkowym parkiecie!
A jednak. Grupa studentów z brytyjskiej szkoły wyższej jest na najlepszej drodze do uczynienia z filcu pełnoprawnego materiału... więcej...

data dodania: 2017-03-04

W projektach domów jednorodzinnych sporo namysłu wymaga przewidzenie wszelkich potrzebnych przestrzeni: nie tylko mieszkalnych i magazynowych, lecz również ciągów wod.-kan., schowanych w ścianie routerów czy kamer, strzegących przed intruzem, przewodów napowietrzających czy rekuperatora. Kto wie, może niedługo będziemy zobowiązani pamiętać, by zmieścić pod tynkiem również osprzęt do ładowania baterii?

więcej...
data dodania: 2017-03-03

Zwykło się uważać, że właściciel parceli nad morzem, myśląc nad projektem domu jednorodzinnego, zabiega przede wszystkim o "widok na morze". Ale co, jeśli vis-a-vis morza ma góry - i jeśli do tego marzą mu się widoki niebanalne?
Polska nie jest Słowenią, Chorwacją ani Chile, i jeśli ktoś ma szanse budować się nad Zatoką Gdańską lub pod Giewontem, to zwykle i tak jes usatysfakcjonowany. Ale w każdej sytuacji warto przyjrzeć się temu, jak mozna zadbać o niebanalny... więcej...

data dodania: 2017-03-02

Wydawałoby się, że od czasów wyjścia ludzkości z jaskini trudno o bardziej oczywisty element mieszkania jak.. okno: może nie być piętra, piwnicy, ściany mogą być krzywe, ale jakieś okno jest na pewno.
Niekoniecznie. Pojawienie się na rynku diod elektroluminescencyjnych typu OLED może oznaczać w perspektywie 10-20 lat zaniknięcie okien. Ale nie martwmy się: w zamian możemy otrzymać przezroczyste ściany!

więcej...
data dodania: 2017-03-01

Na rynku materiałów budowlanych praktycznie nigdy nie gaśnie zainteresowanie substancjami ocieplającymi i izolującymi ściany, a wyznawcy wełny mineralnej, styropianu i pustaków toczą na forach internetowych bezustanne pojedynki. Być może pogodzi ich pojawienie się materiału izolującego nowej generacji, który samoczynnie, bez termometrów i sterowników, dopuści do wymiany panującego w domu ciepła z otoczeniem, lub postawi na pełną izolację? Autorzy projektów domów jednorazowych... więcej...