Aktualności

Budować za duży dom… co to znaczy?

data dodania: 2013-03-22

W Polsce marzenie o własnym domu jest zazwyczaj marzeniem o domu małym.  Największym więc zainteresowaniem cieszą się projekty małych domów o powierzchni do 150 m2 a zazwyczaj jeszcze mniejszych. Inwestorzy chcieliby jednak zmieścić na tej powierzchni wygodną kuchnię i salon, cztery sypialnie i garaż dwustanowiskowy, a to  jest raczej niemożliwe.

Planowanie budowy małego domu jest na pewno przejawem rozsądku i mierzenia sił na zamiary. Jest braniem pod uwagę również kosztów eksploatacji i utrzymania domu.  Wynika to także w jakimś stopniu ze świadomości, jak wiele osób budujących w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce  źle obliczyło swoje możliwości i nie było w stanie dokończyć inwestycji w rozsądnym terminie. Gdzie im  jednak do Davida Siegela, który wstępny projekt swojego domu narysował ponad dziesięć lat temu na kopercie ale inspiracją był dla niego podparyski Wersal. 

wersalDavid Siegel jest poważnym, amerykańskim przedsiębiorcą budowlanym i developerem. Uznał, że rodzina: młodsza od niego o 30 lat żona, była miss Florydy, Jackie i ich ośmioro dzieci, powinni zamieszkać w największym domu mieszkalnym w Stanach Zjednoczonych. Zaprojektowano i rozpoczęto budowę rezydencji o powierzchni prawie 9 tysięcy metrów kwadratowych.  Znajduje się w niej 100 pokoi ,  23 łazienki z jacuzzi oraz 20 kuchni np. specjalna kuchnia, która służy wyłącznie do przyrządzania sushi.  W garażu swobodnie można zaparkować 20 samochodów. W wejściowym holu  – jak z dumą podkreśla Jacqueline Siegel – mógłby zmieścić się samolot pasażerski. Jest kręgielnia, sala balowa na 500 osób, trzy baseny olimpijskie, dwa kina, kilkanaście pokoi zabaw dla dzieci a także lodowisko i  mały teatr. Architekci zaprojektowali  także  3 spa z wodospadami. Materiały przywożono z całego świata min. marmury i granity z Turcji. Same okna kosztowały ponad 2 miliony dolarów. Drzwi z brazylijskiego mahoniu kolejne 2 miliony.

Rezydencja została zbudowana w Windermere na Florydzie, na wzgórzu z widokiem na jezioro. Teren posiadłości  ma powierzchnię 4 hektarów. W 2009,  po wydaniu na budowę 75 mln dolarów, pojawiły się kłopoty z  dalszym finansowaniem. Firma Davida Siegela, w związku z kryzysem na rynku budowlanym gwałtownie zmniejszyła obroty i  zmalały jej zyski.  Siegel zwolnić musiał większość z kilku tysięcy pracowników.  Rezydencja jest w stanie surowym zamkniętym ale na jej dokończenie Siegelowie nie mają już pieniędzy. Wystawili ją do sprzedaży, początkowo  za 100 milionów dolarów ale teraz cena została zredukowana do 90.  „Nie można płakać z powodu rzeczy, których nie da się zmienić” mówi Jacqueline Siegel ale budować za duży dom w Ameryce oznacza zazwyczaj coś innego niż w Polsce.
/kaem/
 zdjęcie: activerain

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...