Aktualności

Budynek, który wyrasta z muru

data dodania: 2018-10-11

Mur ograniczający posesję traktowany jest zwykle jako dodatek do budynku: czasem kłopotliwy i niezbędny, w najlepszym razie – ładny, ale zawsze trzeciorzędny. W prasie designerskiej murom poświęca się uwagę, udzielając rad w kwestii walki z zawilgoceniem i inwazją mchów, nie więcej. Tymczasem bywają sytuacje, gdy – jak w przypadku ambasady Konfederacji Szwajcarskiej w Nairobi – budynek literalnie wyrasta z muru.
Czasy nie należą do spokojnych. To może być rozwiązanie również dla właścicieli domów jednorodzinnych – którzy potrzebują naprawdę wysokiego muru.

Szwajcarska pracownia Roeoesli Maeder Architekten od początku stanęła przed poważnym wyzwaniem.  W Afryce Środkowej wzniesienie wysokiego muru wokół budynku jest kwestią nie tyle tchórzostwa, co rozsądku. Ale jak poradzić sobie z tym zadaniem, żeby ambasada nie wyglądała jak skarbczyk – w dodatku na widoku?

Projektanci postawili – w pewnym sensie – cały problem na głowie, wybierając mur graniczny na element konstrukcyjny budynku. Granica została  „wbudowana” w projekt.  Naturalnie, mur stanowi tylko “punkt wyjscia”, jedną ze ścian nośnych, od których budynek niejako oddala się, wznosząc w nośnym kształcie spirali, delikatnej aluzji do breughelowskiej Wieży Babel. Takie rozwiązanie wymagało rezygnacji z tradycyjnego w rezydencjach podziału na przestrzenie przeznaczone dla rozmów plenarnych i prywatnych: hall główny rozciąga się na dwa piętra w górę. Ale za to okazuje się, że nawet w twierdzy  można się czuć „u siebie”. Choć nie życzymy.

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...