Aktualności

Budynek mieszkalny wielorodzinny Alto Vetro Tower

data dodania: 2014-08-08

W 2008 roku w Dublinie został oddany do użytku apartamentowiec projektu Shay Cleary Architects.  Działka, na której stanął zlokalizowana jest tuż nad kanałem i portem. Od północy teren ograniczony jest przez most i bardzo ruchliwą ulicę, natomiast od zachodu zaprojektowano wjazd na parking i wejście do budynku. Nie zaproponowano żadnej przestrzeni zielonej wokół założenia, brak też małej architektury.

 

Prostopadłościenna bryła budynku o wymiarach 21x 8m została ustawiona równolegle do kanału wodnego. Parter delikatnie cofnięto w stosunku do elewacji powyżej. Ostatnia kondygnacja także została zaprojektowana znacznie głębiej niż fasada budynku. Apartamentowiec osiąga 51m wysokości. Zaprojektowano 16 kondygnacji naziemnych, w których znajdują się mieszkania (na parterze usługi) oraz jedną kondygnacje podziemną. Powierzchnia całkowita inwestycji to 2616m2.

Fasada została przeszklona. Podziały horyzontalne tworzą wysunięte nieznacznie gzymsy. Okna zaopatrzono od wewnątrz w drewniane przesuwne żaluzje, które komponują elewacje i są jej pionowym podziałem wraz z wewnętrznymi ściankami działowymi. Na wschodniej i zachodniej elewacji zaprojektowano pojedyncze balkony wystające znacznie poza lico ścian zewnętrznych, ponadto nad ostatnia kondygnacją znajduje się taras, z którego rozciąga się widok na cale miasto. Parter także został przeszklony jednak dzięki niewielkiemu cofnięciu i grubszemu gzymsowi nad nim wyróżnia się w bryle budynku.

Zaprojektowano dwa rodzaje mieszkań. Mniejsze – jednopoziomowe posiadają po 7 pomieszczeń (w tym dwie łazienki, otwarta kuchnia oraz dwie sypialnie). Większe apartamenty zajmują po dwie kondygnacje. Na pierwszym poziomie znajdują się trzy sypialnie, dwie łazienki, garderoba oraz jednobiegowe schody. Na górze natomiast jest duży otwarty salon z kuchnią i jadalnią, oraz łazienka. Każde mieszkanie doświetlone jest                  z trzech stron. Do mieszkań wchodzi się z małego hallu znajdującego się pomiędzy schodami i windą. Na piętrze znajdują się po dwa mieszkania. Warto dodać, że do drugiego poziomu większych apartamentów zapewniono dostęp także z klatki schodowej.

Poza funkcją mieszkaniową na parterze zlokalizowano drobne usługi. Budynek jest ekskluzywnym apartamentowcem, nie tylko ze względu na położenie, ale także z powodu wysokiej klasy wykończenia mieszkań.

 Budynek Alto Vetro w Dublinie

Fot.: en.wikipedia.org

 /rz/

 

Luty 2016
data dodania: 2016-02-29

Nie sposób, żeby projekty tanich domów jednorodzinnych uwzględniały wszystkie okoliczności i warunki zewnętrzne, wynikające choćby z planu zagospodarowania przestrzennego: ruch samochodowy (szerzej: kołowy), hałaśliwe sąsiedztwo czy zakłady produkcyjne. Rozpoznanie takich zagrożeń to zadanie dla przyszłego właściciela czy inwestora: pomocne mogą być (będziemy o tym wkrótce więcej pisać na łamach KB Projekt) również mapy akustyczne. Co jednak... więcej...

data dodania: 2016-02-26

W stolicy Polski nadal liczyć można na koniunkturę, jeśli idzie o projekty i budowę domów i biur. Po raz pierwszy od dwóch lat bardziej atrakcyjny okazuje się jednak Budapeszt.

więcej...
data dodania: 2016-02-24

Termin „miliony” pada coraz częściej, gdy mowa o... wielkości wynajmowanych w Polsce powierzchni magazynowych. „W 2016 firmy wynajmą nawet dwa miliony m.kw. powierzchni magazynowej” – zapowiadali w grudniu ub roku eksperci JLL. „Blisko 2,5 mln m.kw. hal znalazło najemców w Polsce w 2015 roku” – podsumowuje ubiegłoroczne doświadczenia wczorajszy „Parkiet”.

więcej...
data dodania: 2016-02-23

Progi zwalniające – popularne poprzeczne „garby” na jezdni, które w ostateczności (i z ominięciem przepisów) kilkuosobowa ekipa jest w stanie zbudować w kilka godzin wielu mieszkańcom domów jednorodzinnych przy niewielkich ulicach wydają się jedyną szansą na zapewnienie sobie spokoju i bezpieczeństwa. Niedzielnych rajdowców nie brakuje: dziesięciocentymetrowy garb, zasygnalizowany znakiem A-11a, jest ich w stanie nauczyć moresu.

więcej...
data dodania: 2016-02-19

 

W Polsce, gdzie żywa jest jeszcze pamięć ogrodzeń prokurowanych z wkopanych do połowy w ziemię starych opon (czasem jeszcze malowanych na biało lub zielono), kilometrów pordzewiałej i poszarpanej siatki, płotów ze starych szyn, niełatwo jest propagować odwoływanie się przy projektowaniu ogrodów do idei „minimalizmu” i „recyclingu”.

więcej...
data dodania: 2016-02-17

To niezwykłe, jak różne pomieszczenia - dziś określilibyśmy je mianem „użyteczności publicznej” - mogą znaleźć się w budynku mieszkalnym: dawniej kamienicy, dziś willi lub domu jednorodzinnym. A na co pozwolą nam nasze plany?

więcej...
data dodania: 2016-02-14

Biuro Architektoniczne KB Projekt zostało ponownie wyróżnione przez niezależną instytucję. Otrzymaliśmy zaproszenie od Narodowego Komitetu Seniora do wystąpienia w roli eksperta w XXIII edycji Welconomy Forum in Toruń, które ma odbyć się w dniach 7-8 marca 2016 roku.  Tematem tegorocznej edycji będzie "Integracja i Współpraca. Gospodarka - Nauka – Innowacyjność".

więcej...
data dodania: 2016-02-12

Domki z widokiem na Zalew Czorsztyński, Tatry, Zatokę. Domki jednorodzinne z piaskownicą, grillem, dwoma sypialniami na piętrze. Na większości portali zajmujących się wynajmem noclegów na wakacje znaleźć można dziesiątki takich ofert. Czy w Polsce zaczyna się opłacać budowa kilkupokojowych domów na wynajem?

więcej...
data dodania: 2016-02-11

Przedmieścia jako propozycja urbanistyczna dla „wyższej klasy średniej” zaistniały pod koniec XIX wieku. Polska Dwudziestolecia była za uboga, żeby rozwinęły się w niej „suburbia” w rodzaju nowojorskiego Westchester. Czy w III RP doczekamy boomu w okolicach Warszawy czy Poznania?

więcej...
data dodania: 2016-02-05

Ekolodzy, zwolennicy vintage'u i amatorzy staroci jednogłośnie zachwalają adaptowanie istniejących już budynków i rozwiązań architektonicznych na mieszkania. Czy zawsze się to udaje – i co można dzięki temu zyskać?

więcej...
data dodania: 2016-02-04

Nie, nie chodzi o domy budowane na palach ani o dwutygodniowy rejs rekreacyjny w „pływającym hotelu” odizolowanym od świata. Czy w przyszłości możliwe będzie wykorzystanie jako przybrzeżnych budynków statków, które zakończyły swoją służbę na morzu?

więcej...
data dodania: 2016-02-03

 

Polskie projekty od lat mają się dobrze w świecie: głośno było o sukcesie Macieja Zawadzkiego, którego projekt Muzeum Imigrantów Latynoskich w Miami został w roku 2011 nominowany w  konkursie Budynek Roku World Architecture Festival w Barcelonie; w dwa lata później absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu Hugon Kowalski zdobył nagrodę Archiprix International za projekt... więcej...