Aktualności

Budynku, umyj się sam

data dodania: 2017-01-18

Dwutlenek tytanu nie ma dobrej prasy: powszechnie krytykowane jest dodawanie go bez umiaru, a przynajmniej bez powodu, do produktów spożywczych i kosmetycznych. Okazuje się jednak, że jego właściwości elektrochemiczne pozwalają na stworzenie warstwy „samoczyszczącej”. Warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę, jeśli tylko planujemy wykończenie domu jednorodzinnego metalowymi (alumiowymi lub mosiężnymi) okładzinami i nie zamierzamy spędzać dni i nocy z Karcherem w ręku.

Dodany do powłoki dwutlenek tytanu pod wpływem promieniowania ultrafioletowego staje się katalizatorem: uwolnione elektrony i wolne rodniki -OH są wyjątkowo nieżyczliwe dla przetrwalnikowych form życia, które lubią tworzyć przyczółki na fasadach: mchów, porostów, silnic. Nie mają tam czego szukać ptasie odchody, placki sadzy i ani pokłady zestalonego kurzu.

Co więcej, powierzchnia, potraktowana wolnymi rodnikami, przejawia duże powinowactwo do wody, która nie tworzy na niej, jak nieraz widać to na szybach, 'archipelagu' pojedynczych kropelek, tylko po prostu spływa, zabierając ze sobą produkty rozkładu zanieczyszczeń i roślin inwazyjnych.

Na tym nie koniec: wolne rodniki sprzyjają również utlenianiu jednego z najgroźniejszych składników smogu i zanieczyszczonego powietrza miejskiego: tlenku azotu (NO), utleniając go do 'wyższych' i mniej szkodliwych tlenków.

Koszt odlewania, produkcji i montażu tak przygotowanych płyt jest nieznacznie (1.5-3 proc.) wyższy od przeciętnego, trudno jednak spodziewać się, że jakikolwiek państowy i czy samorządowy inwestor poprze podobne rozwiązania ze względu na potencjał „antysmogowy”. Nie jest on, szczerze mówiąc, zbyt pokaźny: 1000 metrów kwadratowych (a to już powierzchnia fasady kilkupiętrowej kamienicy) ma podobny „potencjał oczyszczający” co kilkanaście drzew.

Gdyby takimi fasadami kryto wszystkie ściany i dachy w mieście.... Cóż, może kiedyś tego doczekamy. Tymczasem warto pomyśleć o własnym garażu, pokrytym płytami wykonanymi w technologii Hydrotect: nawet, jeśli nie oczyścimy świata, zapewnimy sobie czystą fasadę. [ws]

Kwiecień 2013
data dodania: 2013-04-22
Założenia do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków przyjęte. Przepisy zapewnią wdrożenie unijnych dyrektyw. Dotyczą między innymi  systemu certyfikacji energetycznej budynków i kontroli systemów klimatyzacji i ogrzewania. więcej...
data dodania: 2013-04-15
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji promocyjnej,... więcej...
data dodania: 2013-04-07
Od 2020 roku wszystkie projektowane i budowane domy,  w związku z... więcej...
data dodania: 2013-04-03
Małopolsko-Podkarpacki Klaster Czystej Energii oraz Katedra Ekonomiki i... więcej...
data dodania: 2013-04-01
Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom... więcej...