Ceglany pokrowiec
Cegła, choć zdrowa i niedroga, powoli przegrywa konkurencję z materiałami budowlanymi nowej generacji. Ale nie, kiedy okazuje się, że można z niej wznieść warstwę rozdzielającą i ochraniającą dom jednopiętrowy od hałasu i kurzu ulicy, zapewniając zarazem dostęp świeżego powietrza i naturalnej wilgoci. Taki projekt domu jednorodzinnego może zrealizować każdy odważny – tak, jak się to stało w domu w Hanoi zaplanowanym przez pracownię H&P Architects.
Wietnam należy do najbardziej zanieczyszczonych krajów świata, a jednocześnie staje się coraz bardziej zamożny, co pozwala jego rezydentom na wznoszenie domów jednorodzinnych. Jak jednak zapewnić sobie w nich w miarę świeże powietrze bez baterii filtrów i klimatyzatorów? Okazuje się, że pomocne może być ażurowe rusztowanie, wzniesione o ok. metr odległości od właściwych ścian budynku.
Taka opcja, przypominająca trochę tiurniurę, zamyka „dom wewnętrzny” trochę jak w klatce, trochę jak w jaskini. Luźno ułożone i związane minimalną ilością zaprawy cegły chronią budynek przed palącym słońcem, kurzem i hałasem, otwierając się na powietrze i deszcze. „Ze wszystkich stron – jak zauważają rozanieleni właściciele – budynek otoczony jest przez atrium”. Bisko 9-metrowy mur/filtr zakrzywia się i kieruje w stronę budynku dopiero na wysokości 2,5 metra.