Aktualności

Chciałbym, ażby deska giętka

data dodania: 2016-07-05

Sklejka nie ma w Polsce najlepszej pracy. Przez lata niskiej jakości, ciężka, łatwo trzaskająca i zawsze nastroszona drzazgami, uważana była za materiał gorszego sortu, zastępujący z konieczności drewno, marnowany i nieszanowany. Modelarze może pracowali z nią gdzieś na lotniskach, ale jeśli już ktoś gustował w drewnie, dom wykańczał boazerią – i żaden architekt nie zaproponował by mu nic innego.

Zachód miał więcej czasu na oswojenie się ze sklejanymi razem płatami drewna, produkowanymi nie dla ich taniości, lecz dla odporności: pierwsze podobne rozwiązania pochodzą z czasów wojen napoleońskich, jeden z pierwszych patentów na maszynę tartaczną niezbędną do wytwarzania sklejki otrzymał ojciec Alfreda Nobla, na przełomie XIX i XX wieku dziesiątki rodzajów sklejki były już popularne w modelarstwie, stolarstwie i w branży budowlanej. A potem przyszedł jeszcze boom lotniczy i na kilkadziesiąt lat, do czasu udoskonalenia lekkich stopów aluminium, skeljkana dobre zagościła w powietrzu.

Dzisiaj, wydawałoby się, wyparły ją tworzywa sztuczne – ale nie nieprawda, kolejne generacje sklejki sprawdzają się w szybownictwie, w branży turbin, bam w transporcie gazu płynnego, jako element zaworów. Przeze wszystkim jednak pożądane są przez designerów.

Jak twierdzą architekci wnętrz pracujący ze sklejką, to materiał jedyny w swoim rodzaju, ponieważ zapewnia dwojaki efekt: pasuje do wnętrz bardzo ascetycznych, minimalistycznych, w których stawia się przede wszystkim na geometrię i bryły – a jednocześnie ociepla je, humanizuje, zarówno, jeśli idzie o kolory, jak o fakturę. W otynkowanych, ceglanych, wykładanych blachą murach sklejka przybliża wnętrze.

Sklejka jest materiałem z pogranicza tradycji i nowoczesności: dlatego tak dobrze sprawdza się ostatnio w Japonii.Warto, żeby wróciła do łask i w Polsce. (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...