Aktualności

Chlapanko

data dodania: 2018-10-05

Jeśli wspomnieć na babilońskie zigguraty, można uznać, że historia budownictwa zaczyna się od chlapania gliną. Ale czy nie znamienne, że po kilku tysiącleciach wracamy do podobnych rozwiązań? Takie przynajmniej proponuje Stephanie Chaltiel, paryska architekt zdobywająca laury na London Design Festival za projekt domu, wznoszonego w znacznej mierze ze strug błota. Czy tak wygląda przyszłość projektów domów jednorodzinnych?

W przyszłości to całkiem niewykluczone, na razie Stephanie ma skromniejszy plan: myśli o rewolucji w zakresie budowy domów / baraków dla ofiar klęsk żywiołowych. Jej zamysł jest więc szlachetny; czy jednak na spustoszonych obszarach znajdzie się dość dronów, by wprowadzić jej pomysł w życie?

Intencje młodej architekt nie są śmieszne: kieruje się chęcią pomocy i odwołuje do najłatwiej osiągalnych środków. Jej koncepcja polega na tym, by na drewnianym, zaimprowizowanym rusztowaniu „szałasu” oprzeć konstrukcję z worków napełnionych drobnymi gałązkami, korą lub sianem – a następnie, dla zagwarantowania stabilności  i względnej nieprzepuszczalności budowli, spryskać całe „igloo” mocno rozwodnionym błotem. Zdaniem Chaltiel, wzniesienie „lepianki”, nawet przy innych obowiązkach członków rodziny, zajmuje kilka godzin – a nie, jak wzniesienie ziemianki, kilkanaście dni.

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...