Aktualności

Cienie z dachówki

data dodania: 2018-06-12

Klimat coraz cieplejszy, coraz wyraźniej widać, że w ciągu najbliższych kilku lat się to nie zmieni. Już nie wystarczą markizy i rolety; również płoty powinno się budować tak, by zapewnić minimum cienia i przewiewu, gwarantując zarazem separację parceli. Czy uda się wprowadzić taką modyfikację w istniejących projektach domów jednorodzinnych i czy będzie ona bardzo kosztowna?

Wskazówką, jak można znaleźć odpowiedź na takie zapotrzebowanie w sposób zarazem niebanalny i wykorzystujący istniejące materiały może być realizacja meksykańskiej architekt Fridy Escobedo, która zakończyła właśnie prace nad rokrocznie wznoszonym na okres kilku miesięcy „Serpentine Pavillon” w londyńskim parku o tej samej nazwie.

Escobedo wzniosła wokół rezydencji mur ze… stawianych naprzemianlegle wypukłych dachówek, których kolejne warstwy obrócone względem siebie o 180o. Proste i stabilne rozwiązanie stanowi ze strony pania rchotekt ukłon w stronę iberoamerykańskiej tradycji „celozji”, czyli muru z przeświatami umożliwiającymi przestrzeń powietrza i światła.

W Polsce na przyfabrycznych hałdach do dziś znajdują się miliony palet. Czy nie czas znaleźć dla nich nowe zastosowanie?

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...