Aktualności

Czy dom może być inteligentny?

data dodania: 2013-04-01

Coraz częściej w różnych publikacjach pojawia się pojęcie „dom inteligentny”. Nic takiego jednak nie istnieje ani w najbliższym czasie nie powstanie. Autorzy posługujący się tym pojęciem mają na myśli w rzeczywistości różne systemy sterowania urządzeniami znajdującymi się w domu oraz automatyzację ich działania. Nie oznacza to jednak inteligencji domu lecz co najwyżej inteligentny projekt domu.

Czy jednak pełna integracja i automatyzacja wszystkich systemów funkcjonujących w naszych domach ma sens, jest pytaniem na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bez względu na to na jakie systemy się zdecydujemy, warto zaprojektować i wykonać okablowanie, które w przyszłości umożliwi nam uruchamianie kolejnych systemów. Okablowanie musi umożliwiać łączność centrali z kilkoma punktami każdego z  pomieszczeń. Na pewno na etapie projektowania warto przede wszystkim przemyśleć sterowanie i programowanie systemu centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Producenci dostępnych na rynku kotłów co oferują jednocześnie systemy elektroniczne umożliwiające wydzielenie w projektowanym domu kilku stref np. gospodarczej, dziennej i nocnej, dla których można zaprogramować różne temperatury w różnych przedziałach godzinowych, zdefiniowanych dla różnych dni. W takim przypadku wystarczają trzy czujniki temperatury, zainstalowane w trzech strefach. Dodatkowo system analizuje także temperaturę zewnętrzną z czujnika pogodowego zainstalowanego na zewnątrz domu.  Można również zaprogramować przedziały czasowe w każdym dniu tygodnia w których grzana jest woda użytkowa.  Standardem jest również możliwość zdalnej -   za pomocą telefonu komórkowego lub Internetu – zmiany ustawień programu.

Jeśli jednak chcielibyśmy centralnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu to jest to również możliwe, choć zdecydowanie bardziej kosztowne i wymaga bardzo skomplikowanej analizy, czy oszczędności, które da tak złożony i drogi system zostaną zrekompensowane osiąganymi oszczędnościami. System taki wymaga czujnika temperatury w każdym pomieszczeniu oraz sterowanej elektronicznie głowicy przy każdym grzejniku oraz zdecydowanie droższego oprogramowania. Jednocześnie podobny efekt uzyskamy wprowadzając tylko system strefowania a na grzejnikach instalując głowice termostatyczne na których można ręcznie ustawiać oczekiwane temperatury. Kolejnym ważnym systemem naszego domu, działającym jako system niezależny ale mogącym zostać zintegrowanym w jednym systemie sterowania całym domem jest system bezpieczeństwa i dostępu. Opiera się on na zestawie różnego typu czujników ruchowych, antywłamaniowych i przeciwpożarowych wywołujących reakcję alarmową na zagrożenia naszego domu wynikające z próby wejścia przez osoby nieupoważnione a także reakcję alarmową na obecność dymu, wysokiej temperatury czy zalania. Sygnał alarmu w takiej sytuacji może być przekazywany na numer telefonu właściciela domu oraz na numer agencji ochrony czy innych służb. Funkcja przeciwpożarowa może uruchamiać gaśniczy system spryskiwaczy oraz odcięcie gazu. System bezpieczeństwa często jest  uzupełniany o funkcję symulacji obecności w domu jego mieszkańców. Symulacja ta polega na włączaniu światła, muzyki czy telewizora lub odtwarzaniu nagrań rozmów domowników. Już teraz system dostępu do naszego domu może zostać zaprogramowany na nasze linie papilarne lub tęczówkę oka.  Kolejne systemy w oparciu o odpowiednie typy czujników (natężenia światła, wilgotności powietrza, zawartości dwutlenku węgla i innych gazów)   mogą sterować oświetleniem, klimatyzacją a nawet filtracją i wentylacją poszczególnych pomieszczeń. W jeszcze bardziej wyrafinowanych systemach nasz dom może nas budzić rano zapachem świeżo przygotowanej kawy oraz spełniać różne  nasze zachcianki,  zintegrowanym działaniem dziesiątków innych gadżetów. Do określenia naszego domu mianem rzeczywiście inteligentnego, wciąż będzie daleko ale zintegrowanie tych wszystkich systemów i zaprojektowanie ich przemyślanego współdziałania w naszych domach dla  naszej wygody i bezpieczeństwa jest już dzisiaj możliwe. Pozostaje jak zwykle analiza stosunku nakładów finansowych do spodziewanych efektów i oszczędności.
/kaem/

 

Czerwiec 2017
data dodania: 2017-06-30

Jakby nie dość było kłopotów z nadzorem budowlanym, ulewami, VATem od materiałów budowlanych, niesłowną ekipą i szalunkami, ktoś, kto buduje dom jednorodzinny na podstawie autorskiego projektu elewacji musi się jeszcze zmierzyć… z metamerią. Wszystko za sprawę holenderskiej designerki Helli Jongerius, która zabrała głos (i sięgnęła po pędzel), sprzeciwiając się „dyktatowi” producentów farb. Jej bunt nie jest bez znaczenia dla tych, których chcą spójnych kolorów.

więcej...
data dodania: 2017-06-30

Czy rzeczywiście rewolucja robotyczna w budownictwie jest już u bram? Zespół z Politechniki ETH w Zurichu, o którego dokonaniach nieraz piszemy na łamach portalu, postanowił pójść o krok dalej: dotąd zaprojektowane przezeń, zaprogramowane i zbudowane urządzenia wykonywały elementy budowy domu: wznosiły ściany, „tkały” wiaty lub zadaszenia, wykonywały elewację – i już to zmieniało nasze wyobrażenie o projektach domu jednorodzinnego i tym, jak mogą być realizowane.

więcej...
data dodania: 2017-06-29

Tylko naiwni mogą sądzić, że po ulewach ostatnich dni Polsce nie grozi pustynnienie. Oczywiście, że grozi – i magazynowanie wody, trafiającej do nas w postaci opadów, jest jak najbardziej wskazane. Można ją zbierać w podziemnych zbiornikach, by wykorzystać później do podlewania – znamy te rozwiązania. Ale osoby, które dopiero planują urządzenie domu jednorodzinnego, mogą ją również gromadzić przy pomocy odpowiednio zaprojektowanych… mebli ogrodowych.

więcej...
data dodania: 2017-06-28

Jak mocno można wygiąć deskę? To niebłahe pytanie nawet, kiedy w grę wchodzi  budowa łodzi, kajaka czy ławki. A co dopiero, gdy pojawia się szansa na budowę z jesionowych dłużyc skomplikowanych sklepień!
Nie da się ukryć, świat budowlany wraca do drewna. Czy znajdzie się dlań zastosowanie również w projektowanych obecnie domach jednorodzinnych?

więcej...
data dodania: 2017-06-28

Najpierw zrobiło się głośno o „szklanym moście” w Chinach, potem o szklanym tarasie widokowym w Los Angeles – a potem poszło. Lista „dwudziestu najsłynniejszych szklanych tarasów” została niedawno rozbudowana, na życzenie publiczności, do trzydziestu – za duża konkurencja: każde miasto, każda gmina z dostępem do urwistej doliny funduje sobie (a właściwie turystom) tę nową atrakcję – i najwyraźniej nie narzeka na brak zainteresowanych. Nie każdy ma na swojej... więcej...

data dodania: 2017-06-23

Modne i cenne jest dokonujące się współcześnie na polskiej prowincji rewitalizowanie czy modernizowanie gierkowskich „kostek” – grubościennych, z małymi oknami i łuszczącym się tynkiem. Architekci dokonują cudów, prując ściany, wpuszczając światło, z rozmachem wznosząc tarasy – ale i tak wiele osób myślących o projekcie domu jednorodzinnego, zrażonych doświadczeniami dzieciństwa, od razu rezygnuje z bardziej nowoczesnych form: tylko bale, bale, malwy i dach dwuspadowy.... więcej...

data dodania: 2017-06-21

Świecący mebel? Dawniej można było osiągnąć coś podobnego jedynie oplatając fotel lampkami choikowymi. Dziś jest juz technologia która - bez nawiercania i instalowania LEDów w korpusie mebla - pozwala mieć świecące biurka i krzesła. "Stickbulb" może się sprawdzić również przy projektowaniu wyposażenia domu jednorodzinnego.

więcej...
data dodania: 2017-06-20

Są widoki, że już niedługo, żeby wybrać się na grzybobranie, nie trzeba będzie wstawać o świcie i jechać kilkadziesiąt kilometrów za miasto, do polecanego zagajnika: wystarczy przejechać ręką po ścianie.
Serio? No, prawie. Coraz więcej pojawia się projektów architektonicznych - w tym również domów jednorodzinnych - w których podstawowym budulcem okazuje się przemieszana z tekturą... grzybnia. Jak twierdzą entuzjaści budownictwa prawdziwie ekologicznego jest to... więcej...

data dodania: 2017-06-19

- Za ciepło. – Za zimno. – Wyłącz to wreszcie! – Dajcie spokój, bez klimatyzacji można oszaleć! Takie rozmowy znamy zwykle z redakcji, z urzędu, ale zdarza się, że i w domu jednorodzinnym podchody o pilota do klimatyzacji angażują nie mniej niż o tego, którym zmienia się kanały telewizyjne.
Czy da się z tym coś zrobić, prócz wzajemnej wyrozumiałości i swetra na podorędziu? Wiadomo, że różne mamy systemy termoregulacji, różną wrażliwość na temperaturę... więcej...

data dodania: 2017-06-16

Wydawałoby się, że eksponowanie schodów jako najważniejszego elementu projektu dworu czy rezydencji skończyło się wraz z reformami Ludwika XV, a przedtem jeszcze – Schodami Hiszpańskimi. Odtąd schody odgrywały kluczową rolę w największych rewiach, ale poza tym traktowane były jako rozwiązanie czysto funkcjonalne, z czasem zaś – gdy rozpowszechniły się windy – również dekoracyjne. Ale to się zmienia nowojorski Wydział Zdrowia i Higieny Psychicznej mocno promuje schody:... więcej...

data dodania: 2017-06-16

Frazę „nie garb się!” zdarza nam się słyszeć od dziecka. Ale żeby od własnego fotela biurowego?
Niestety, na to wygląda. Projektant Yvae Behar ze współpracy z dużą amerykańską firmą meblową Heman Miller wprowadził właśnie na rynek nową linię sprzętu biurowego (na razie) o nazwie Live OS, której główną funkcją – prócz tradycyjnych, banalnych ról w rodzaju umożliwienia siedzenia, selekcjonowania papierów, etc. – ma być analiza danych i instruowania użytkownika... więcej...

data dodania: 2017-06-13

Większość projektów domów jednorodzinnych bywa dość kunktatorska: czworościenna bryła, lekko skośny dach, poziome okna (zamiast kwadratowych) na zasadzie szczytu ekstrawagancji. Jest w tym racja: budujemy się po to, by mieszkało się wygodnie nam i rodzinie, nie po to, by wygrywać konkursy architektoniczne ustawiane pod ekscentryków. Ale czasem warto zerknąć po to, jak budują inni: może zdarzyć się, że chwalone i „rewolucyjne” projekty nie stawiają świata na głowie,... więcej...

data dodania: 2017-06-12

Czasem nie do końca wiadomo, czy kolejne projekty rezydencji i domów jednorodzinnych, o jakich robi się głośno, są wyrazem prywatnego hedonizmu właścicieli, czy sposobem na zaistnienie w świecie mediów, pisujących o stylach życia? W każdym razie pomysł na wzniesienie prywatnej błękitnej laguny, który realizowany jest właśnie na działkach głośnej Miami Beach, wydaje się mieć niewiele wspólnego z umiłowaniem przyrody.

więcej...
data dodania: 2017-06-09

Czy tam, gdzie budujemy wymarzony dom jednorodzinny, może być spokojnie jeszcze przez lata? Czy i kiedy dotknie nas nieuchronna modernizacja i otoczą nas bloki? Czy można się przed nią bronić, czy też wielkie miasto, przed którym uciekliśmy na dalekie przedmieścia, rozciągnie się jednak blisko, coraz bliżej nas?

więcej...
data dodania: 2017-06-08

Koniec wypadków, koniec szans na zarobek dla alpinistów: drony wyparły człowieka z kolejnej posady. System „Paint by Drone”, zaprojektowany przez włoskiego architekta Achillesa Ratti, pozwala na namalowanie dowolnie drobiazgowego ujęcia na dowolnej wysokości: bez drabin i bez rusztowań. Skorzystają na tym konserwatorzy i projektanci zarówno mostów, jak

więcej...
data dodania: 2017-06-07

Wśród wielu pomysłów na design przestrzeni furorę robią „googly eyes” – plastikowe, sztuczne oczy, które można przykleić praktycznie do dowolnego przedmiotu. Jako pomysł na fasadę domu jednorodzinnego – niekoniecznie. Ale jako rodzaj „partyzantki miejskiej”, zwracającej uwagę na zaniedbania w najbliższym otoczeniu – doskonałe rozwiązanie.

więcej...
data dodania: 2017-06-02

W designie architektonicznym coraz częściej wykorzystywane są lustra: czasem jako sposób zamaskowania budynku w idyllicznym otoczeniu (karierę robią różnego rodzaju „lustrzane domki” niemal niewidoczne w lesie), czasem jako reakcja na żywą w sztuce współczesnej potrzebę przewrotności, maskowania, ułudy. Warto jednak nie przesadzać z tym upodobaniem do luster, pamiętając, że mnożą one również chaos.

więcej...
data dodania: 2017-06-01

Dawni mistrzowie architektury starali się „domknąć” swoje dzieła, uczynić je jak najbardziej spójnymi. Dziś odchodzi się od tego założenia: budynek zaprojektowany przez holenderskie studio OMA dla centrum usługowo-biurowo-handlowego Boston Seaport nad Atlantykiem przypomina z zewnątrz na wpół cięte drzewo lub samochód, który nie wyszedł cało z wypadku: głęboka szczelina w jednej trzeciej wysokości rozrywa go niemal na pół, ukazując „wnętrze”: biura i ciągi komunikacyjne.... więcej...