Aktualności

OGRZEWANIE DOMU

data dodania: 2015-04-03

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania gotowego projektu, który zakupiliśmy do innego rodzaju kotłowni ze względu na program, albo się da ale koszty wprowadzonych zmian mogą przewyższyć koszt projektu. Wydatki związane z ogrzewaniem domu to średnio 80% kosztów jego eksploatacji. Bardzo ważnym elementem jest ciepłochronność budynku, oraz rodzaj paliwa jakim go ogrzewamy. Zużycie energii, która jest potrzebna do tego aby ogrzać dom zależy wyłącznie od ciepłochronności budynku, natomiast  koszty od tego jaki rodzaj paliwa wykorzystujemy. Jeśli wybierzemy ogrzewanie elektryczne jego koszty będą średnio 2-3 razy wyższe niż jeśli wybralibyśmy ogrzewanie domu gazem lub węglem. Możemy określić szacunkowo ile zapłacimy za ogrzewanie. Wykorzystuje się do tego wskaźnikowe zapotrzebowanie na ciepło, które jest zależne od regionu polski i wynosi od 80-120 kW/m2 rocznie. Może się wydawać, że wykonanie projektu instalacji grzewczej w domu jest konieczne ale tak nie jest. W większości projektów, gdzie są w założeniu programowym układy pomieszczeń są proste, wystarczy określenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu i odpowiedni wybór grzejnika. W większości przypadków, instalacyjna część projektów gotowych w zupełności wystarcza i jeśli nie wprowadzamy innych i trudnych zmian czy rozwiązań - nie trzeba jej zmieniać. Uszczegółowienie projektu jest konieczne gdy wykonujemy ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, ponieważ musimy wykonać wyliczenia co do układu rur, emisji ciepła przez rożne materiały podłogowe, czy doboru elementów sterujących. Za podłączenie gazu ziemnego z sieci biegnącej w ulicy oraz wykonanie instalacji wewnętrznej zapłacimy ok 5000zł (za każdy dodatkowy metr przyłącza zapłacimy ok 50zł). Jakie źródło energii wybrać? Oto kilka przykładów: 

GAZ ZIEMNY Z SIECI: Jest najlepszym i najwygodniejszym źródłem energii do ogrzewania domu. Jedynym minusem jest wciąż dość wysoka cena która jest zawsze zależna od polityki Państwa. W wielu miejscach również nie ma jeszcze podłączenia do sieci gazowej.
GAZ PŁYNNY: Zwykle przechowywany jest w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora. Stawia się je zazwyczaj gdzieś na terenie działki, w tym przypadku trzeba pamiętać aby zapewnić dostęp na dojazd dla cysterny celem uzupełnienia zbiornika.
OLEJ OPAŁOWY: Również przechowuje się go w zbiornikach. Olej opałowy jest substancją o mniejszym zagrożeniu wybuchem. Można je trzymać w pomieszczeniu, ale trzeba spełnić przy tym odpowiednie warunki dotyczące wentylacji. Największym minusem tego rodzaju źródła energii jest nadal dość wysoka i niestabilna cena tego materiału.
ENERGIA ELEKTRYCZNA: Najwygodniejsze i ogólnie dostępne źródło energii . Jest jednak rzadko wybierane z powodu wysokiej ceny eksploatacji. Plusów jest sporo. Nie wymaga kominów, koszty inwestycyjne są niewielkie, nie potrzeba dodatkowego miejsca na składowanie. Warto tu pomyśleć nad porządnym ociepleniem domu i korzystaniem z drugiej taryfy. Przyjęło się iż kotły elektryczne są najsprawniejszymi z wszystkich rodzajów kotłów grzewczych na rynku.
WĘGIEL: Choć jest problematyczny;( potrzeba miejsca na składowanie, usuwanie popiołu, pilnowanie procesu spalania), jest najtańszym źródłem energii. Jest więc obecnie najczęściej wykorzystywanym paliwem.
DREWNO: Ogrzewanie domu drewnem jest tanie. Najczęściej stosowane w kominkach i kotłach na tzw. „gaz drzewny”. Kotły tego typu wymagają jednak specjalnie wysuszonego drewna – składowanego od 18-24miesięcy w przewiewnym i osłoniętym przed opadami atmosferycznymi miejscu.
PELETY: jest opałem produkowanym z odpadów drewna, słomy, zbóż, i lub specjalnie uprawianych wysokoenergetycznych roślin które po wpływem wysokiego ciśnienia są prasowane. Dzięki wytwarzającej się podczas tego procesu ligninie sprasowane odpady sklejają się. Powstały materiał ma wyższą wartość energetyczną niż materiał wyjściowy porównywalny z węglem. W wyniku spalania tego materiału powstaje również od 10-30 razy mniej popiołu. Z minusów wyboru peletu do ogrzewania domu może być konieczność większego zaangażowania przy obsłudze oraz wymagane miejsce na składowanie materiału.
EKOGROSZEK: Jest specjalnie granulowanym wysokokalorycznym rodzajem węgla kamiennego. Produkowany z odpadów gorszej jakości charakteryzuje się niską zawartością siarki, mała ilością wody oraz substancji niepalnych. Tak jak w przypadku peletu, jego wartość energetyczna jest wyższa od wartości energetycznej materiału wyjściowego. Pozostawia również niewielką ilość popiołu. Rozmiary ekogroszku wahają się od 0.5-2.5cm i pozwalają na stosowanie ich w automatycznych dozownikach. Średnio przez ponad sześć miesięcy w roku potrzebujemy ciepła które ogrzeje nasz dom, przez cały rok ciepła, które ogrzeje wodę. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem ogrzewania aby było odpowiednie do naszych potrzeb, komfortowe w użytkowaniu i przede wszystkim - ekonomiczne.  

eff

Kwiecień 2016
data dodania: 2016-04-29

W czasach powszechnego lamentu nad likwidowaniem przez PKP kolejnych połączeń kolejowych doniesienia o tym, że program rewitalizacji i odbudowy dworców postępuje, może tylko cieszyć. Pytanie o kształt i estetykę budynków, wznoszonych przy torach, pozostaje jednak zasadne - szczególnie, jeśli wznoszone są „kontenerowce”...

więcej...
data dodania: 2016-04-28

Polimery fluorowe, czyli tworzywa sztuczne zawierające wiązania węgiel-fluor, obecne są w inżynierii i budownictwie od ponad czterdziestu lat, ale jak dotąd pełniły rolę dość drugoplanową, służąc jako wszelkiego rodzaju powłoki, kopuły, etc. Jeden z najmłodszych przedstawicieli polimerowej rodziny toruje sobie jednak na naszych oczach drogę do sławy, stając się budulcem stadionów olimpijskich i futurystycznych projektów domów.

więcej...
data dodania: 2016-04-27

Bionika, czyli adaptowanie rozwiązań stworzonych przez naturę w świecie techniki i inżynierii, praktykowane było nieświadomie od stuleci, a świadomie – od pół wieku, kiedy to termin „biomimetyka” pojawił się w literaturze naukowej. Projektanci też nieraz korzystali z doświadczeń świata roślin: „rzepy” naśladują łopian, samooczyszczające się dachówki – liście lotosu. Ale żeby budować domy, obserwując liście drzew?

więcej...
data dodania: 2016-04-26

Projektanci są przygotowani na to, by oferować gotowe „jak spod igły” rozwiązania na poziomie poszczególnych pomieszczeń czy wyzwań budowlanych, domów jednorodzinnych czy placówek handlowych. Ale czy w podobny sposób da się zaprojektować miasto? I czy taki „produkt” wciąż będzie miastem w europejskim rozumieniu tego słowa?

więcej...
data dodania: 2016-04-24

Mozolne gwintowanie prętów ze stali nierdzewnej i gigantyczne nakrętki? Czy może spawanie ich, co zdaniem wielu defektologów, zawsze jest zaproszeniem późniejszego pęknięcia? Zdaniem architekta i wizjonera Grega Lynne’a, istnieje prosta alternatywa dla stosowania na budowach wkrętów i maszyn spawalniczych: wszystko można przecież skleić.

więcej...
data dodania: 2016-04-23

W architekturze europejskiej – traktowany często po macoszemu: ot, trochę więcej zbrojonego betonu, żeby balkon utrzymał się „w powietrzu”. Azjatycka odmiana wspornika, czyli dougong – zespół drewnianych podpór, które przenoszą obciążenia konstrukcji dachowej – umożliwiał fascynujące przybyszów z Zachodu „na pozór niemożliwe” wysunięcie dachu poza podpory ścian. Ale to połączenie azjatyckiej „filozofii... więcej...

data dodania: 2016-04-21

Ekolodzy i projektanci dwoją się i troją, by znaleźć kolejne zastosowania dla miliardów plastikowych, niezniszczalnych niemal butelek, które rozpychają hałdy śmieciowe, spalane – trują, a na oceanach zbijają się w „kry” o powierzchni wielu kilometrów kwadratowych. Większość z tych pomysłów sprowadza się do wykorzystania PET-ów jako budulca.

więcej...
data dodania: 2016-04-19

Ten nieznośnie „wiosenny” tytuł usprawiedliwia tylko radość z faktu, że coraz częściej projektanci dokonują przeprojektowania kotłowni na paliwo stałe na „czystsze” nie tylko pod względem ekologicznym pellety. W miejsce wielkich, wiecznie kurzących pojemników na popiół można ustawić wiecznie zalegające sanki czy rowerki, a ściany bez obaw pomalować na zielono: odtąd pachnieć tu będzie żywicą, nie siarką.

więcej...
data dodania: 2016-04-18

Z rewitalizacją architektury przemysłowej bywa, jak wiadomo, różnie, chociaż projektanci nie szczędzą się, by stworzyć kolejne adaptacje i wejść na rynek loftów. Najprościej było z wycofanymi z użycia przez admiralicję latarniami morskimi, które już od połowy XIX wieku dawały chronienie pięknoduchom.

więcej...
data dodania: 2016-04-14

Pracownia architektoniczna Architects for Society z siedzibą w Minnesocie zaprojektowała rozwiązania, które może zrewolucjonizować opiekę nad uchodźcami, ofiarami klęsk żywiołowych, etc. Nowe rozwiązanie, określone roboczo mianem Hex House, ma być autonomicznym budynkiem, składanym – co zostało uwzględnione w nazwie – na planie sześciokąta.

więcej...
data dodania: 2016-04-13

Inkrustowanie fasad potłuczonymi talerzami to podręcznikowy i niespotykany już na szczęście przykład złego gustu u osób stawiających dom na własną rękę. Ale półprzejrzysta ściana z różnokolorowych butelek, w nieoczekiwany i zdumiewający sposób filtrujących światło? Takie próby podejmował sam wielki Hundertwasser.

więcej...
data dodania: 2016-04-12

Wygląda na to, że idea „drewnianych wysokościowców” zyskuje na popularności nie tylko wśród Amerykanów. Wydział architektury Cambridge University przedstawił 12 kwietnia władzom Londynu propozycję wzniesienia wieżowca w oparciu o elementy drewniane: taniego, ekologicznego i ogniotrwałego.

więcej...
data dodania: 2016-04-11

Projektant Daniel Valle na zlecenie południowokoreańskiego miasta Yeosu zaprojektował pawilon wystawienniczy, który prócz zwyczajowych funkcji i uwarunkowań – duże przestrzenie ekspozycyjne, łatwość przemieszczania dużych mas ludzkich, ergonomia, elegancja, bezpieczeństwo – posiadał, w myśl intencji ...

więcej...
data dodania: 2016-04-09

Alkohol na budowie bywa – choć coraz rzadziej – problemem. Nie mniejszym wyzwaniem okazuje się jednak sytuacja, gdy jest on nie przeszkodą, a pożądanym motywem projektu architektonicznego. Przed takim wyzwaniem stanęła pracownia Primmer Architecture Workshop i jej szef, Roberto de Leon, którym zaproponowano zaprojektowanie w miasteczku Lawrenceburg Wild Turkey Visitor Centre – centrum wystawienniczego i muzealnego jednej z najpopularniejszych marek bourbona, czyli... więcej...

data dodania: 2016-04-06

Projektanci domów nie ustają w wysiłkach, by w możliwie najwierniejszy sposób ukazać odbiorcom i potencjalnym nabywcom swoje propozycje i dokonania: dawne szkice i rzuty aksonometryczne zostały zastąpione przez wizualizacje, lśniące od pastelowych kolorów i mocno edytowane w Photoshopie, coraz częstsze są wydruki makiet w 3D. Ale Edoardo Tresoldi zdystansował konkurencję o kilka długości.

 

więcej...
data dodania: 2016-04-05
Wśród wynalazców niemało jest eponimów, czyli ludzi, od których imion nazwano odkryte przez nich zjawiska bądź wynalezione przedmioty. Czy rozcieramy ścięgno Achillesa, czy golimy się żyletką (wynalezioną przez Campa Gilette'a) – od eponimów nie uciekniemy. Jest wśród nich kilku Polaków – w annałach pożarnictwa można znaleźć „drabinę Szczerbowskiego”, hutnicy do dziś stosują... więcej...
data dodania: 2016-04-04

W języku polskim jeszcze nie doczekało się nazwy handlowej. Nowojorska firma „Innovative glass” sprzedaje swój produkt właśnie pod tą nazwą, Kalifornijczycy znają „Privacy glass”. Francuski potentat szklarski Saint-Gobain proponuje bardzo podobne rozwiązanie pod marką „Privalite”, a jeśli pogrzebać głębiej w Internecie, znajdzie się jeszcze z pół tuzina innych ofert. Cóż, zaproponujmy może na tym portalu jako pierwsi w... więcej...

data dodania: 2016-04-01

„Jaki ma żołnierz płaszcz i po co?” – Wiadomo, żołnierz ma płaszcz długi i po kolana. A jak noszą się projektanci domów? Niby też wiadomo: garnitur na spotkanie z inwestorem, marynarka i koszula – z klientem, w pracy – częściej w T-shircie. A na budowie? Różnie z tym bywa – teraz jednak pojawia się szansa na radykalny new look dla ludzi czynnych na rusztowaniach.

więcej...