Aktualności

OGRZEWANIE DOMU

data dodania: 2015-04-03

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór w kwestii ogrzewania domu. W gotowych projektach domów, zazwyczaj sugeruje się rodzaj ogrzewania. Od tego dopasowania rodzaju ogrzewania zależy w dużej mierze, obecnie wymagana charakterystyka energetyczna budynku. Musimy dobrze zastanowić się nad tym wyborem, gdyż rodzaj kotłowni ma swoje określone wymagania adaptacyjne. Np. kotłownia na paliwo stałe musi mieć co najmniej 7m2 powierzchni i okno. Nie zawsze jest możliwość dostosowania gotowego projektu, który zakupiliśmy do innego rodzaju kotłowni ze względu na program, albo się da ale koszty wprowadzonych zmian mogą przewyższyć koszt projektu. Wydatki związane z ogrzewaniem domu to średnio 80% kosztów jego eksploatacji. Bardzo ważnym elementem jest ciepłochronność budynku, oraz rodzaj paliwa jakim go ogrzewamy. Zużycie energii, która jest potrzebna do tego aby ogrzać dom zależy wyłącznie od ciepłochronności budynku, natomiast  koszty od tego jaki rodzaj paliwa wykorzystujemy. Jeśli wybierzemy ogrzewanie elektryczne jego koszty będą średnio 2-3 razy wyższe niż jeśli wybralibyśmy ogrzewanie domu gazem lub węglem. Możemy określić szacunkowo ile zapłacimy za ogrzewanie. Wykorzystuje się do tego wskaźnikowe zapotrzebowanie na ciepło, które jest zależne od regionu polski i wynosi od 80-120 kW/m2 rocznie. Może się wydawać, że wykonanie projektu instalacji grzewczej w domu jest konieczne ale tak nie jest. W większości projektów, gdzie są w założeniu programowym układy pomieszczeń są proste, wystarczy określenie zapotrzebowania na ciepło w danym pomieszczeniu i odpowiedni wybór grzejnika. W większości przypadków, instalacyjna część projektów gotowych w zupełności wystarcza i jeśli nie wprowadzamy innych i trudnych zmian czy rozwiązań - nie trzeba jej zmieniać. Uszczegółowienie projektu jest konieczne gdy wykonujemy ogrzewanie podłogowe lub pompę ciepła, ponieważ musimy wykonać wyliczenia co do układu rur, emisji ciepła przez rożne materiały podłogowe, czy doboru elementów sterujących. Za podłączenie gazu ziemnego z sieci biegnącej w ulicy oraz wykonanie instalacji wewnętrznej zapłacimy ok 5000zł (za każdy dodatkowy metr przyłącza zapłacimy ok 50zł). Jakie źródło energii wybrać? Oto kilka przykładów: 

GAZ ZIEMNY Z SIECI: Jest najlepszym i najwygodniejszym źródłem energii do ogrzewania domu. Jedynym minusem jest wciąż dość wysoka cena która jest zawsze zależna od polityki Państwa. W wielu miejscach również nie ma jeszcze podłączenia do sieci gazowej.
GAZ PŁYNNY: Zwykle przechowywany jest w zbiornikach dzierżawionych od lokalnego dystrybutora. Stawia się je zazwyczaj gdzieś na terenie działki, w tym przypadku trzeba pamiętać aby zapewnić dostęp na dojazd dla cysterny celem uzupełnienia zbiornika.
OLEJ OPAŁOWY: Również przechowuje się go w zbiornikach. Olej opałowy jest substancją o mniejszym zagrożeniu wybuchem. Można je trzymać w pomieszczeniu, ale trzeba spełnić przy tym odpowiednie warunki dotyczące wentylacji. Największym minusem tego rodzaju źródła energii jest nadal dość wysoka i niestabilna cena tego materiału.
ENERGIA ELEKTRYCZNA: Najwygodniejsze i ogólnie dostępne źródło energii . Jest jednak rzadko wybierane z powodu wysokiej ceny eksploatacji. Plusów jest sporo. Nie wymaga kominów, koszty inwestycyjne są niewielkie, nie potrzeba dodatkowego miejsca na składowanie. Warto tu pomyśleć nad porządnym ociepleniem domu i korzystaniem z drugiej taryfy. Przyjęło się iż kotły elektryczne są najsprawniejszymi z wszystkich rodzajów kotłów grzewczych na rynku.
WĘGIEL: Choć jest problematyczny;( potrzeba miejsca na składowanie, usuwanie popiołu, pilnowanie procesu spalania), jest najtańszym źródłem energii. Jest więc obecnie najczęściej wykorzystywanym paliwem.
DREWNO: Ogrzewanie domu drewnem jest tanie. Najczęściej stosowane w kominkach i kotłach na tzw. „gaz drzewny”. Kotły tego typu wymagają jednak specjalnie wysuszonego drewna – składowanego od 18-24miesięcy w przewiewnym i osłoniętym przed opadami atmosferycznymi miejscu.
PELETY: jest opałem produkowanym z odpadów drewna, słomy, zbóż, i lub specjalnie uprawianych wysokoenergetycznych roślin które po wpływem wysokiego ciśnienia są prasowane. Dzięki wytwarzającej się podczas tego procesu ligninie sprasowane odpady sklejają się. Powstały materiał ma wyższą wartość energetyczną niż materiał wyjściowy porównywalny z węglem. W wyniku spalania tego materiału powstaje również od 10-30 razy mniej popiołu. Z minusów wyboru peletu do ogrzewania domu może być konieczność większego zaangażowania przy obsłudze oraz wymagane miejsce na składowanie materiału.
EKOGROSZEK: Jest specjalnie granulowanym wysokokalorycznym rodzajem węgla kamiennego. Produkowany z odpadów gorszej jakości charakteryzuje się niską zawartością siarki, mała ilością wody oraz substancji niepalnych. Tak jak w przypadku peletu, jego wartość energetyczna jest wyższa od wartości energetycznej materiału wyjściowego. Pozostawia również niewielką ilość popiołu. Rozmiary ekogroszku wahają się od 0.5-2.5cm i pozwalają na stosowanie ich w automatycznych dozownikach. Średnio przez ponad sześć miesięcy w roku potrzebujemy ciepła które ogrzeje nasz dom, przez cały rok ciepła, które ogrzeje wodę. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem ogrzewania aby było odpowiednie do naszych potrzeb, komfortowe w użytkowaniu i przede wszystkim - ekonomiczne.  

eff

Maj 2017
data dodania: 2017-05-31

Mleczko wapienne znane było od zawsze – i uważane w pierwszym rzędzie za materiał dezynfekcyjny lub za farbę dla biedoty. „Too proud to whitewash – too poor to paint” – mawiano dawniej na Dzikim Zachodzie.
Wszystko jednak zmieniło się, gdy okazało się, że do roztworu wodorotlenku wapnia w wodzie można dodać grafen – substancję dekady, płaty złożone z połączonych cyklicznie atomów węgla, mające grubość jednego atomu.

więcej...
data dodania: 2017-05-30

Ziemianki? To już było, może jeszcze wróci, gdy nadejdą gorsze czasy, ale nie jest zwykle najwyżej cenionym pomysłem na projekt domu jednorodzinnego. To, co zaplanowali Theo Sarantoglou Lalis i Dora Sweijd z greckiego studia architektonicznego LASSA, jest czymś innym, chociaż trudno określić, z jaką figurą geometryczną mamy do czynienia. Trójpalczak?

więcej...
data dodania: 2017-05-29

Dwoje architektów pracujących na zlecenie jednego z tytanów współczesnego designu, Rema Koolhasa, zaprojektowało „ruchomą” ścianę. Nie chodzi jednak o przesuwanie jej na rolkach czy łożyskach – takie rozwiązania są znane już od dziesięcioleci. „Kinetyczna ściana”  Franka Barkowa i Regine Leibingerto gęsto utkany płat elastycznej tkaniny, którą ukryte siłowniki wysuwają i wciągają w wybranych miejscach, stwarzając wrażenie „oddychającej”, stale zmieniającej... więcej...

data dodania: 2017-05-28

Pomysł na przejrzystą część domu jest starszy niż marzenia Żeromskiego i ma prawo obywatelstwa w architekturze. Wiadomo, że nie zawsze i nie wszędzie wzniesienie takiej ściany jest możliwe ze względów konstrukcyjnych, bezpieczeństwa, ochrony prywatności. Zarazem rozwiązanie takie nie kojarzy się już – tak jak kilkanaście lat temu – z ostentacyjnym luksusem. Być może warto rozważyć, czy projekt domu jednorodzinnego, na jaki się decydujemy, umożliwia wzniesienie przynajmniej... więcej...

data dodania: 2017-05-26

Wybierając projekt domu jednorodzinnego przywiązujemy zwykle ogromną wagę do widoku z okien. Dom jest skierowany „na zewnątrz” – w stronę niedalekiej ściany lasu, rzeki czy ogrodu. Co jednak robić, jeśli jedyna działka, jaką dysponujemy, jest ciasno zabudowana, budowle wzniesione przez sąsiadów nie zachwycają, a jednocześnie nie uśmiecha się nam życie w bunkrze? Cóż, może się okazać, że jedynym wyjście jest – wzorem setek lat cywilizacji azjatyckich i afrykańskich... więcej...

data dodania: 2017-05-25

Czasem trwoży dzieci, które odkrywają, że „most zaraz się zawali, bo ma takie pęknięcie przez środek!”. Dorośli zwykle słyszeli coś o szczelinach dylatacyjnych, które są ratunkiem dla architektów w naszej rzeczywistości fizycznej, gdzie zdecydowana większość substancji zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury. Ale czy o takie szczeliny troszczyć się powinni tylko budowniczowie mostów, tam i kolei, czy również wznosząc dom jednorodzinny powinniśmy o nie zadbać,... więcej...

data dodania: 2017-05-23

Przez dekady był symbolem „nieustawności” XIX-wiecznych mieszkań, improwizacji, niezdolności do dostosowania kształtu domu do potrzeb mieszkańców. Parawany z delikatnej sklejki, rzeźbionego drewna lub płótna i jedwabiu najpierw kurzyły się na strychach lub trafiały na opał, potem zaczęli ich poszukiwać nieliczni smakosze stylu. Dziś czasowe „separatory” pokojów znów wchodzą w modę – i londyński designer Philippe Malouin ma szanse zmienić projekt niejednego domu... więcej...

data dodania: 2017-05-23

Włoskie studio CN10 Architetti zaprojektowało to rozwiązanie z myślą o cmentarzach komunalnych, gdzie coraz częściej brakuje miejsca na urny. Ale nie trzeba żałoby i cyprysów, by przypomnieć możliwości, jakie stwarza niedokończony łuk. Przesłona bez pełnego zadaszenia – to rozwiązanie, które warto wypróbować choćby we własnym ogrodzie.

więcej...
data dodania: 2017-05-22

W projektach domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych jedno- lub dwupiętrowych, zwykle zakłada się wykorzystanie strychu i wstawienie tam okien uchylnych. Ale przecież możliwość „doświetlenia” wnętrza światłem padającym z góry na tym się nie kończy…Możliwości jest bez liku: Świetliki, okna połaciowe, pojedynczy „właz” z poliwęglanu. Zalety są przede wszystkim dwie: zdrowotna (światło słoneczne jest nam potrzebne do życia i prawidłowego funkcjonowania psychicznego... więcej...

data dodania: 2017-05-20

Adaptacje dawnej architektury przemysłowej – cóż mogłoby być bardziej trendy? Pomysły na zaaranżowanie na lofty dawnej szwalni czy drukarni są dziś na rynku w cenie nieporównanej z kosztami projektu domu jednorodzinnego. Szwalnie, przędzalnie – ale mało jest śmiałków, którzy zmierzyliby się z dawnymi hutami, stoczniami czy bodaj – silosami... Tak naprawdę jedną z pierwszych pracowni, które podjęły taką próbę, jest londyńskie Heatherwick Studio.

więcej...
data dodania: 2017-05-19

W kwestii klimatyzatorów obowiązuje w zasadzie zawsze ta sama, mielona bez końca w magazynach konsumenckich „filozofia”, którą da się streścić do jednego zdania: jeśli jakiś sprzęt AGD ma być używany stale, lepiej, by był droższy i lepszej marki, jeśli instalujemy go na wszelki wypadek lub do okazjonalnego użycia – starczy tańszy. W przypadku instalowania klimatyzacji w realizowanym przez nas projekcie domu jednorodzinnego ważnych jest jednak jeszcze kilka istotnych drobiazgów.

więcej...
data dodania: 2017-05-18

Barok wydaje się w przydomowych realizacjach passe, podobnie jak zmora i znak czasu zarazem, jakim były tzw. łuki, wykonywane w korytarzykach ciasnych blokowisk: krok ten, podyktowany rozpaczliwą potrzebą wyrwania się z PRL-owskiej szarzyzny, wyglądał w ciasnych ścianach naprawdę groteskowo. Przy budowie domu jednorodzinnego nieraz okazuje się jednak, że warto wzbogacić projekt o niestandardową krzywiznę ściany, lepiej i bardziej ergonomicznie niż załamanie o kąt krosty kryjące... więcej...

data dodania: 2017-05-15

Czasy są takie, że o „nowych generacjach” słychać już nie tylko w muzyce, sztuce czy bodaj demografii, ale i w technologii – i to nie kosmicznej czy hutniczej, lecz produkcji desek kompozytowych. Cóż, jeśli ma to pomóc w zabezpieczeniu tarasu nowo budowanego domu jednorodzinnego przez wilgocią...

więcej...
data dodania: 2017-05-13

Jak dotąd w przypadku sieci energatycznych można było liczyć raczej na skwapliwość w egzekwowaniu zaległych opłat wraz odsetkami (i wyłączanie dostaw prądu w przypadku jakichkolwiek zaległości) niż szczególną inteligencję. Owszem, czasem zjawił się inkasent, który akurat znał nazwę wymarłego ptaka z wyspy Mauritius, potrzebną nam do rozwiązania krzyżówki (cztery litery, pionowo), ale bywały to raczej przypadki. Dopiero współcześnie, projektując instalację energetyczną... więcej...

data dodania: 2017-05-11

Dawniej, jeśli w ogóle przy okazji projektowania domu jednorodzinnego zastanawiano się nad tym, jak będzie padać nań światło dnia, zerkano na jego usytuowanie według stron świata, decydowano o oknach wychodzących na południe, ścinano kilka drzew, lub w ostateczności instalowano żaluzje na zasadzie szczytu finezji. Dziś światło (padające nie tylko na ściany, lecz i na dach) można filtrować i modyfikować na dziesiątki sposobów, można też w środku piwnicy stworzyć sobie... więcej...

data dodania: 2017-05-10

Że Czesi miewają niezwykłe pomysły, gdy idzie o marketing, wiadomo co najmniej od czasu komedii Petra Zelenki „Czeski sen” (2004), traktującej o kampanii reklamowej nieistniejącego supermarketu. Dokonanie zespołu architektonicznego Ondrej Chybik & Michal Kristof pokazuje jednak, że również jeśli idzie o pracę z istniejącym projektem budynku nasi południowi sąsiedzi nie mają sobie równych.

więcej...
data dodania: 2017-05-08

Nie, nie chodzi o wprowadzenie parytetów podczas budowy domu jednorodzinnego: idzie raczej o ratowanie naszych ogrodów w obliczu pomoru pszczół. Kuzynki najbardziej znanych i cenionych pszczół miodnych, czyli pszczoły-murarki (Osmia rufa) robią, co do nich należy: gromadząc pyłki i nektar, zapylają, zapewniając owocowanie naszych przydomowych sadów. A przy tym – nie żądlą. Idealni pracownicy!

więcej...
data dodania: 2017-05-06

Betony, pianki, bale.. Nie ma się co oszukiwać: nadal do 70 procent projektów domów jednorodzinnych realizowane jest w technice kładzenia cegieł. A z ekipami murarskimi – wiadomo, jak bywa: różnie bywa, szczególnie w upalne, deszczowe, zimne lub pełne spiekoty dni. Na antypodach jeszcze gorzej: średnia wieku murarzy coraz wyższa, młodzi nie kwapią się do ciężkiej pracy. I tu pojawia się nasz bohater: Hadrian X.

więcej...
data dodania: 2017-05-04

Nawet dom jednorodzinny wzniesiony według najdoskonalszego projektu trzeba jeszcze jakoś… ocieplić, a może po prostu natchnąć? Świeżo po budowie unosi się w nim zwykle zapach tynków, farb i mleczka wapiennego, wzruszający na chwilę jako znak nowego etapu, ale na dłuższą metę nużący. A co, jeśli w dodatku przyszło lakierować deski podłogi, sięgnąć po którąś z agresywnych olfaktorycznie farb czy pianek izolacyjnych, jeśli w trakcie prób podłączenia kominka dostało... więcej...

data dodania: 2017-05-02

Duże drzewa na działce czasami są wyzwaniem – zwłaszcza, gdy nie zamierzamy (nad)użyć istniejącego prawa, by się ich pozbyć. Jak jeszcze można wykorzystać ogród, prócz przechadzek po murawie? Czy da się po nim chodzić "inną drogą"? I czy inny niż zwykle pomysł na wędrowanie wśród drzew może stać się częścią projektu domu jednorodzinnego?

więcej...
data dodania: 2017-05-01

Reklamy mikroelementów i probiotyków cisną się z ekranów i bilboardów z takim natężeniem, że czasem z czystej przekory gotowi jesteśmy postawić wyłącznie na jedzenie peklowanego boczku. Co dopiero, kiedy oferowane są… probiotyki dla gleby. Czy naprawdę w projektowanych przez nas obok domów jednorodzinnych ogródkach konieczne jest ulepszanie gleby, czy padliśmy ofiarą geo-farmaceutycznych hochsztaplerów?

więcej...