Aktualności

Dach na opak

data dodania: 2017-09-12

Nie, na szczęście nie chodzi o „kredyt odwrócony”, czy podobną sztuczkę, lecz o przydatne projektantom domów jednorodzinnych rozwiązanie, które może ocalić wiele dachów, zaprojektowanych w ten sposób, że położone na wierzchu dachu pokrycie hydroizolacyjne traciło swoje właściwości pod wpływem promieniowania ultrafioletowego, rozkładającego (czym innym jest „bielenie na słońcu”?) większość substancji oraz naprężeń, powstających w wyniku rozgrzewania się z różnym tempem materiałami, stanowiącymi odpowiednio izolację cieplną i wodną.

Trudno dziś dojść, kto jako pierwszy postanowił odwrócić tę piramidę zależności do góry nogami – i umieścić warstwę izolacji przeciwwilgociowej na samym dolę, bezpośrednio na konstrukcji, na niej zaś dopiero warstwę termoo(d)porną.

Oczywiście, zagrożenia rodzą się w takiej sytuacji duże: oba typy izolacji mogą znaleźć się w wodzie po pierwszym ulewnym deszczu. Tak stało się zresztą w niejednym domu jednorodzinnym i dlatego zalecany jest taki remont w środku suchego lata. Ale korzyści są niebagatelne: prócz zagospodarowywania energii młodzieży można stworzyć „wiecznie zielone” ogródki. Izolacja cieplna będzie zaś okryta materiałem odpornym na wilgoć, w praktyce – przede wszystkim polistyrenem ekstrudowanym.

Maj 2015
data dodania: 2015-05-22
 Każdy projekt, czy to domu jednorodzinnego czy budynku komercyjnego podlega w mniejszym lub większym stopniu Warunkom technicznym z działu Bezpieczeństwa Pożarowego. Chciałbym w niniejszym artykule zagłębić się na chwilę w rozdziale siódmym działu, który odnosi się do usytuowania budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe. W rozdziale znajdują się trzy paragrafy określające ścisłe zasady projektowania w tym zakresie. § 271, zawierający trzynaście... więcej...
data dodania: 2015-05-08
W naszej ofercie pojawił się nowy projekt domu. DM-6558 to propozycja dla osób które potrzebują wygodnego, parterowego, prze- strzennego prostego w wyrazie domu z dużym garażem. DM-6558 pod nazwą Sosnowice jest domem parterowym którego kondygnacja na swojej przestrzeni przewiduje dużą kuchnię połączoną z jadalnią, salon z kominkiem i wyjściem na taras zewnętrzny. Druga część domu to trzy kilkunastometrowe pokoje sypialniane, dwie łazienki, kotłownia na paliwo... więcej...