Aktualności

Delikatny jak beton

data dodania: 2016-03-10

 

Na masową skalę cement produkowany jest w urządzeniach, które chrzęszczące mają już nazwy:wapień rozdrabniany jest w kruszarce, glina stoi w szlamowniku, po czym przez suszarnię trafiają do pieca cementowego, gdzie powstaje mielony później drobno klinkier.

Większość cementów, których używamy (po dodaniu kruszywa i wody) do budowy fundamentów, ścian i stropów zaprojektowanego wcześniej domu powstaje właśnie w ten sposób. Oprócz tego istnieją jednak dziesiątki cementów „specjalistycznych” (używanych w hutnictwie, górnictwie naftowym czy przemyśle chemicznym) i niewiele mniej – szlachetnych.

Sekret szlachetności po części kryje się w proporcjach (użycie przy produkcji metra sześciennego betonu nawet 700 kg betonu w miejsce standardowych 300-400, zdecydowanie mniejsza ilość wody w mieszance), po części – w specjalnych wypełniaczach (zwykle pyłach krzemionkowych lub kwarcowych, zastępujących kruszywo) po części – w dodawanych do mieszanki plastyfikatorach i pigmentach.

I wtedy – wtedy zaczyna się naprawdę ciekawie. W przydomowej „gruszce” można, starannie dobierając proporcje, stworzyć beton superwytrzymały, a zarazem o gładkości polerowanego kamienia. Beton w dziesiątkach odcieni – od delikatnej, złamanej bieli (a to dzięki tlenkom tytanu) po ochrowe czerwienie i lekkie błękity (to już tlenki żelaza). Projekt domu, który stawiamy, może zakładać okrywę ścian betonem architektonicznym, odlewanie różnych elementów nośnych z betonów różnej barwy, tworzenie rzeźb (i nie myślimy tu o wątpliwej urody krasnalach ze sztancy) czy płytek betonowych. Ojciec „brutalistycznej” architektury betonowej, Louis Kahn, namawiał do „szanowania betonu”, do nie traktowania go jako materiału drugorzędnego. Czy w projekcie domu, jaki stawiamy, znajdziemy dlań inne zastosowania prócz wylewki fundamentów? (ws)

Grudzień 2015
data dodania: 2015-12-18

Kilka dni temu wszystkie serwisy informacyjne obiegła wiadomość, że Komisja Europejska pozwała Polskę za niewdrożenie unijnych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wnioskiem zajmie się Trybunał Sprawiedliwości. Według raportu Komisji w ostatnich pięciu latach dobowe dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 było stale przekraczane w większości z 46 stref pomiarowych w Polsce. Pył PM10 zawiera cząsteczki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów,... więcej...

data dodania: 2015-12-16

Jeżeli Urząd zwleka z załatwieniem wniesionej przez nas sprawy, zgodnie z obowiązującymi od 15.08.2015r. Przepisami, możemy w tym wypadku uzyskać nawet rekompensatę finansową. Każde postępowanie administracyjne powinno się skończyć w określonym czasie. Czas ten ściśle określa rodzaj i stopień skomplikowania wniesionej sprawy. W ich większości poparty konkretnymi Kodeksami Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z art.35 Kodeksu Postępowania Administracyjnego organy administracji... więcej...