Aktualności

Dom, który zabija

data dodania: 2013-03-20

Gotowe projekty domów a i projekty wykonywane na indywidualne zamówienie, zazwyczaj nie są dokumentacjami wykonawczymi,  zawierającymi wszystkie, szczegółowe rozwiązania, o które należy zadbać w trakcie budowy domu.

W szczególności chodzi o rozwiązania dotyczące prawidłowego napowietrzania  budynku. Projekty zawierają ciągi wentylacyjne ale jeśli zainstalujemy nowoczesną, hermetyczną stolarkę bez napowietrzników, łatwo może dojść do tragedii. Właśnie kilka dni temu znowu do takiej tragedii doszło w Toruniu przy ul. Rudackiej, gdzie śmiertelnemu zaczadzeniu uległo małżeństwo. Są to już kolejne w tym sezonie grzewczym ofiary tlenku węgla. Od października 2012 do dziś, w wyniku zatrucia czadem zmarło ponad 80 osób a ponad 1800 zostało poszkodowanych. W ubiegłym sezonie 2011/2012 czad zabił 106 osób.

Tlenek węgla, zwany popularnie czadem  powstaje w wyniku niepełnego spalania gazu lub opału stałego  spowodowanego zbyt małą ilością tlenu. Jest gazem bardzo silnie trującym, nieco lżejszym od powietrza, dzięki czemu łatwo się z nim miesza i łatwo w nim rozprzestrzenia. Jest niezwykle niebezpieczny bo bezwonny a więc niewyczuwalny dla człowieka. Dostaje się do krwioobiegu  przez układ oddechowy  a wiążąc się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokuje tym samym dopływ tlenu do organizmu. Może to spowodować  w efekcie  uszkodzenie mózgu i  układu nerwowego a także zawał. Jeśli w domu w którym mieszkasz, nie został zapewniony dopływ świeżego powietrza w takiej ilości,  jak ilość powstających spalin, to taki dom może Cię zabić. Zapewnienie stałego dopływu powietrza do funkcjonujących w domu palenisk: pieca gazowego, kuchenki gazowej, kominka czy pieca węglowego to sprawa elementarnego bezpieczeństwa. Gwarantuje całkowite spalanie i pełny odpływ spalin , oczywiście pod warunkiem zachowania drożności ciągów kominowych i wentylacyjnych. Najlepiej gdy w hermetycznej stolarce są zainstalowane szczeliny nawiewne a w pomieszczeniach z paleniskami ( kotłownia czy salon z kominkiem)  otwory nawiewne o średnicy równej średnicy komina, odprowadzającego spaliny. Niezwykle ważne jest również, aby piecyki i piece gazowe oraz kominki,  instalowane były wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i zgodnie z instrukcją producenta. Oczywiście budując dom należy zrealizować wszystkie zaprojektowane kominy. Kolejnym, niezbędnym działaniem na rzecz bezpiecznego funkcjonowania domu są kontrole kominiarskie sprawności kominów oraz utrzymywanie w dobrym stanie technicznym i dokonywanie zalecanych przez producentów przeglądów urządzeń gazowych. I jeszcze raz na zakończenie: tyle ile spalin i zużytego powietrza wydostaje się kominami i ciągami wentylacyjnymi z twojego domu, tyle samo musi wejść do niego świeżego powietrza.

schemat - powstawanie czadu

/kaem/

Grudzień 2018
data dodania: 2018-12-31

Okolice Sylwestra to naturalny czas, by pomyśleć o recyclingu tego, co pozostaje po szampańskich zabawach – także w kontekście budownictwa i wykorzystywania odpadów jako surowców.
Projektów „Domów z butelek” powstało już kilkaset, wszystkie według podobnego schematu: położone na płask, połączone spoiwem butelki świetnie sprawdzają się jako cegły. Sprawdziłyby się pewnie i butelki od szampana, wyjątkowo przecież grubościenne, więc i odporne, choć ze względu... więcej...

data dodania: 2018-12-30

Doniczki? Oczywiście. Sadzonki w kuchni? Jak najbardziej. Ogródek z warzywami za domem? Coraz częściej, w miarę, jak rośnie moda na „eko”. Ale umieszczenie gigantycznych donic na warzywa i zboża na fasadzie budynku, tak, by łatwo było można po nie sięgnąć, to pomysł, na który wpada niewielu projektantów domów jednorodzinnych: na szczęście architektom ze studia Bomzero w Kuala Lumpur nie zabrakło odwagi ani fantazji.

więcej...
data dodania: 2018-12-29

Wykorzystywanie dawnych, zrujnowanych lub w najlepszym razie porzuconych budynków gospodarczych na nowe domy jednorodzinne to częsta, modna i cenna dla krajobrazu kulturowego praktyka. Od Skandynawii po Nową Anglię dawne młyny, kaszarnie i stajnie są przebudowywane i częściowo wyburzane, by stworzyć miejsce dla nowych mieszkańców. Ale rozwiązanie, po które sięgnęło mediolańskie studio Wok, idzie o kilka kroków dalej: dawna murowana stodoła, stojąca w toskańskim pejzażu, została... więcej...

data dodania: 2018-12-28

Rozwiązanie, zaproponowane przez belgijskie studio architektoniczne Gijs Van Vaerenbergh, na pozór niewiele znaleźć może zastosowań w architekturze: flamandzcy twórcy zaprojektowali bowiem rodzaj pawilonu, przeznaczonego na uroczystości na… niemieckim cmentarzu wojennym z pierwszej wojny światowej. A jednak elegancja  i prostota tego rozwiązania są czymś, do czego nawiązać mogą projektanci małej architektury i domów jednorodzinnych.

więcej...
data dodania: 2018-12-23

Projekty domów jednorodzinnych zazwyczaj odwołują się do logiki symetrii: konkretne budynki są skupione wokół centralnego miejsca (jadalni, kuchni), za czym w chłodniejszym klimacie przemawia również ekonomia i ergonomika. W Argentynie można jednak mniej przejmować się tego rodzaju względami: może dlatego architekt Pablo Gagliardo zdecydował się na wzniesienie budynku o powierzchni aż 370 m.kw. na planie wąskiego prostokąta?

więcej...
data dodania: 2018-12-17

Poziom czy pion – to oczywiście rozdroże geometrii, ale też podstawowy dylemat współczesnych urbanistów, projektantów i filozofów architektury. Często wybór ten narzucany jest przez okoliczności: wiadomo, że w poziomie buduje się częściej tam, gdzie gruntu jest pod dostatkiem, a użytkownikom zależy na niepokonywaniu dużych różnic wysokości. W miastach już od kilkuset lat ceny gruntu wymuszają wznoszenie budynków w pionie – a od 150 lat mamy do czynienia z rewolucją... więcej...

data dodania: 2018-12-16

Jak pamiętamy – Janus, rdzennie rzymskie bóstwo, nie miał właściwie „świątyń” w ścisłym znaczeniu tego słowa. Jako bóstwu „przejścia” oddawano mu cześć w drzwiach wejściowych do budynków: jedynym wyjątkiem była świątynia w północnej części Forum Romanum, „prastara brama z najdawniejszych obwarowań, którą dla szczególnej świętości zachowano... Jej czarne, omszałe ściany, zbudowane z nierównych bloków kamienia, okryto płytami brązowymi”. Wszędzie... więcej...

data dodania: 2018-12-03

Nie jest trudno otwierać mocą decyzji architektonicznej okna i dziedzińce, pruć ściany i decydować się na otwarte na przestrzał wnętrza, kiedy nie mamy nic do ukrycia. Ale jak zabezpieczyć naprawdę wartościowe zbiory i pomieszczenia, nie zamieniając budynku w betonowy sarkofag? Rozwiązania, których szukał francuski architekt Jean-Paul Viguier, wznosząc pomieszczenia nowego skarbca i centrum przetwarzania gotówki Banku Francji mogą dać do myślenia projektantom domów jednorodzinnych,... więcej...

data dodania: 2018-12-02

Kolor czarny ma wiele negatywnych konotacji kulturowych, które niełatwo przezwyciężyć. Ale dokonania takich architektów jak Alain Carle pokazują, że odpowiednio konsekwentne użycie delikatnie zwęglonego drewna, drobno oksydowanego metalu czy ogniowanej i szkliwionej cegły jest rozwiązaniem, które może się świetnie sprawdzić w przypadku projektów minimalistycznych domów jednorodzinnych.

więcej...